ארה"ב מפנה את אנשי השגרירות מלבנון, ומדרום טורקיה לקראת התקפה על סוריה. אובמה ופוטין שוחחו בארבע עיניים-ללא תוצאות

ארה''ב הודיעה ביום ו' 6.9, כי היא מפנה את רוב הסגל הדיפלומטי שלה ומשפחותיהם מלבנון ומדרום טורקיה כהכנה לקראת מתקפה אמריקנית על סוריה. כמו כן מזהירה וושינגטון אזרחים אמריקנים שלא לנסוע לאזורים אלה. האמריקנים פרסמו את ההודעה לאחר שהפינוי כבר התבצע. הקונסוליה האמריקנית באדנה Adana נסגרה ונשאר בה רק צוות חירום.
הודעות אמריקניות אלה נמסרו לאחר שנשיאי ארה''ב ורוסיה, אובמ ה ופוטין, שוחח במשך 20 דקות בארבע עיניים בשולי וועידת ה-G-20. לא נמסרו פרטים על השיחה, אולם העובדה שוושינגטון מחישה את צעדיה הצבאיים מיד לאחר השיחה מצביעה על כך כי לא הושגה שום הסכמה על המצב בסוריה.
קודם לכן הודיעה מוסקבה על המשך תגבור כוחות הצבאיים בתוך ומסביב לסוריה. מוסקבה הודיעה כי היא שולחת למזרח הים התיכון אוניית מלחמה נוספת, את אוניית הנחיתה 'ניקולאי פילצ'אנקוב' Nikolai Filchenkov landing ship. ההודעה הרוסית הדגישה, כי האונייה תעגון קודם לכן בנמל נובורוסיק Novorossiisk שבים השחור ותטעין שם מה שהוגדר 'משלוח מיוחד', הגדרה שנועדה לאותת כי רוסיה שולחת מערכות נשק מתקדמות לסוריה, כנראה טילי יירוט S-300, להדוף מתקפה אמריקנית על סוריה.
מקורות צבאיים בארה''ב מסרו, ביום ו' 6.9, כי הנשיא אובמה החליט להרחיב את תוכניות ההתקפה האמריקניות בסוריה, ובמקום שעד כה ההוראה של הנשיא הייתה כי המתקפה תבוצע רק באמצעות טילי 'טומהוק', היא תכלול עתה גם תקיפות של מפציצים אמריקנים.
קודם לכן דיווחו המקורות של תיקדבקה:
מי שקיווה כי בוועידת ה-G-20 שנפתחה ביום ה' 5.9 בסנט.פטרבוג, יושג הסכם בין נשיא ארה''ב באראק אובמה, ובין נשיא רוסיה ולדמיר פוטין, התבדה.
פוטין השתמש בוועידה, כדי להגביר את בידודו הבינלאומי של אובמה, כאשר כל הנתונים הם לצידו. אירופה, אסיה, ורוב מנהיגי העולם, מלבד נשיא צרפת פרנסוא הולנד, וראש ממשלת קנדה סטיפן הרפר, הם נגד פעולה צבאית אמריקנית בסוריה.
מאחר ופוטין אמר, כי מנהיגי ה-G-20, ידונו בנושא הסורי במשך כל הלילה שבין יום ה' ויום ו' 6.9 לפנות בוקר, לא נותר אלא להמתין ולראות באם הדיונים האלה יביאו לאיזה שהיא תוצאה.
ביום ו' 6.9 התברר, כי השיחות נכשלו, וכי נשיא ארה''ב אובמה נשאר כמעט בודד בעמדתו כי צריך לתקוף בסוריה וכי יש להעניש את בשאר אסד על השימוש הנרחב שעשה בנשק כימי.
זו הסיבה מדוע הדיבורים על סוריה בפתיחת וועידת ה-G-20 בסנט.פטרבורג, לא חרגו מהדיבורים והקווים הנראים בבירות רבות בעולם, שם רוב הפוליטיקאים ואנשי הצבא מתנגדים לתקיפה האמריקנית, ורק מיעוט ביניהם, תומך בתקיפה כזו, כאשר לכולם ברור, כי הנשיא אובמה לא ייסוג כבר מהחלטתו לתקוף את סוריה, וכי המתנגדים ובראשם פוטין לא יצליחו למנוע אותה.
לכן פוטין יכול להתהדר בסנט. פטרבורג בניצחון דיפלומטי רוסי על ארה''ב, אבל הוא איננו יכול להימלט מהמסקנה הבלתי נמנעת, כי מדיניותו למנוע תקיפה אמריקנית נוספת בעולם העולם הערבי, לאחר התקיפה בלוב בשנת 2011, שוב נכשלה.
יתרה מזאת, המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי כל שעובר הזמן והוויכוח באם לתקוף בסוריה מתלהט, כך מוצא עצמו הנשיא אובמה במצב, בו הוא חייב להרחיב את ההיקף ההתקפה ואת מספר המטרות שתותקפנה בסוריה.
לכך יש ארבע סיבות עיקריות:
1. אם אובמה לא היה עוצר בצורה כה פתאומית, את המתקפה האמריקנית בשבת 31 באוגוסט, כאשר יצאה כבר לדרך, והיה נצמד לתוכנית המקורית של הצבא האמריקני לתקוף כמה מטרות בודדות של הכוחות הסוריים שהפעילו את הנשק הכימי ביום ד' 21.8 בשכונות המזרחיות של דמשק, הוא יכול היה לירות כמות קטנה יחסית של טילי 'טומוהוק', שהיקף הפגיעה שלהם היה מוגבל, והתקיפה האמריקנית הייתה כבר מאחוריו.
אולם עתה לאחר שהצבא הסורי, כבר פיזר את כל היחידות שהשתתפו בפעולה זו, ואת מאגרי הנשק הכימי מהם נלקחו הטילים הכימיים, בעשרות מקומות ברחבי סוריה, כדי למזער את הפגיעה בהם, נוצר מצב בו ההתקפה האמריקנית צריכה להיות נרחבת יותר, כאשר היא מתבצעת על פני שטחים גדולים יותר בסוריה, ונגד מספר גדול יותר של מטרות.
2.
מצב זה מצביע על כך, כי הנחתו הצבאית-אסטרטגית הבסיסית של הנשיא אובמה, אשר התבססה על עצתו של ראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל מרטין דפסי, לפיה אין הבדל בתוצאות תקיפה צבאית באם היא תיערך 'בעוד יום, יומיים, שבוע או חודש', הייתה מוטעית. ישנם הבדלים והם גדולים מאוד.
דברי ההרגעה של מקורות מודיעין אמריקנים, כי הם יודעים בדיוק לאן יחידות ומאגרי נשק כימי אלה פוזרו, אינם מועילים, מאחר ולמרות מיטב הטכנולוגיות המודיעיניות המתקדמות ביותר העומדות לרשותם, אין לאמריקנים תמונה מלאה על המתרחש בשטח.
3.
מלבד פיזור יחידות ומאגרי נשק כימיים הסוריים, אפשר וצריך להניח, כי גם פוטין במוסקבה, אסד בדמשק, והאייטוללה עלי חמנאי בטהרן, מכינים לארצות הברית, כמה מארבים צבאיים, מודיעיניים, ופוליטיים, אשר יופעלו כאשר ההתקפה הצבאית האמריקנית בסוריה תחל.
שלוש הדוגמאות הבולטות לכך יכולות להיות:
א. אספקת מערכות נשק מתקדמות לסוריה, אשר יכולות להפתיע את הכוחות האמריקנים התוקפים, ואשר לקראת הפעלתן הם לא נערכו.
ב.
אספקת, או הפעלה עבור הסורים, של אמצעי מלחמת סייבר מתקדמים. רוסיה וסין יכולות להעביר אמצעים כאלה לדמשק באמצעות טהרן, לה יש יחידות לוחמת סייבר גם בסוריה וגם בלבנון. מקורות צבאיים אמריקנים חוזרים ורומזים בימים האחרונים כי אלמנט חשוב בתקיפת סוריה יהיה קשור ביכולות מלחמת הסייבר האמריקנים.
ג. אפשרות נוספת, עליה נשיא רוסיה פוטין רמז כמה פעמים בימים האחרונים, היא אספקה מיידית של מערכות נשק רוסיות מתקדמות ביותר מרוסיה לאיראן, מאחר ורוסיה רואה בפעולה הצבאית האמריקנית בסוריה, הקדמה למכה האמריקנית על תוכנית הגרעין האיראנית.
4.
ככל שהזמן חולף מאז ההתקפה בנשק כימי בשבוע השלישי של אוגוסט, ועד פתיחתה של המתקפה האמריקנית על סוריה, הולך ומתברר, כי הנחות היסוד האמריקניות והישראליות, כי חיזבאללה לא יהיה מעורב בתגובה הרוסית-איראנית-סורית למתקפה כזו, אין להן על מה לסמוך. לפי כל הסימנים בשטח חיזבאללה יהיה מעורב בתגובה כזו, אם בתוך סוריה, או לאורך גבולות סוריה ולבנון עם ישראל.
הדיון שהתקיים בלילה שבין יום ה' ויום שישי 6.9, בסנט. פטרבורג, לא היה שונה בהרבה מהדיון הסודי של המועצה לביטחון לאומי האיראנית ביום ה' 5.9 בטהרן בפגישה בפורום מצומצם, בגלל רגישות הנושא, שנערכה בלשכתו של חמנאי, כאשר מנהיג איראן עצמו ניהל את הדיון.
המקורות האיראניים של תיקדבקה מוסרים, כי בדיון התבטאו ראשי משמרות המהפכה, כי המשך תמיכה אקטיבית למשטר בסוריה הוא אינטרס עליון של איראן. מוחמד עלי ג'עפרי Mohammad Ali Ja’afari, מפקד המשמרות הדגיש, כי על איראן להמשיך בתמיכה הצבאית והמדינית במשטרו של אסד בכל תנאי ומצב. גנרל קאסם סולימני Gen. Qassem Soleimani, מפקד יחידות אל-קודס לא רק תמך בדעה זו, אלא אף רמז כי יש להפעיל את חוזה ההגנה שנחתם בעבר בין שתי המדינות.
לעומתם, הנשיא חסן רוחאני Hassan Rouhani, הדגיש כי על איראן להמשיך בהצהרות מעורפלות וכלליות מבלי להשתמע כאילו היא מציבה איום צבאי נגד ארה"ב. רוחאני הדגיש, כי בשבועות הקרובים תרכז ארה"ב כוח צבאי רב באזור ואם איראן תגיב לפעולות האפשריות, היא תותקף ותובס במערכה תוך זמן קצר.
חמנאי לא המתין לתוצאות וועידת ה-G-20 , וענה לו כבר ביום ה' בנאום גלוי בו אמר, כי 'האמריקנים פועלים בטיפשות ובדרך מוטעה בסוריה, ולכן הם ייספגו מכה וודאית ממנה ייסבלו'. ציטוט המקור: We believe that the Americans are committing a folly and mistake in Syria and will accordingly take the blow and definitely suffer.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות