ארה"ב מפנה כוחות מסיני תגמול על העברת טיראן לסעודיה

ארצות הברית פינתה בסוף השבוע את כוחותיה מצפון סיני, כתגובה למסירת האיים המצריים טיראן וסנפיר בפתח מפרץ עקבה לריבונות סעודיה. כך מדווחים המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה. עוד מדווחים המקורות שלנו, כי וושינגטון מחתה בפני נשיא מצרים פאתח-אל סיסי על כי מסירת שני האיים האסטרטגיים האלה לסעודיה, בוצעה תוך כדי התייעצויות ותיאומים צבאיים בין מצרים, סעודיה וישראל, מבלי שממשל אובמה שותף בהם.
המסר האמריקני הוא חד וברור. אם ריאד, קהיר וירושלים אינן מדווחות על הצעדים הצבאיים שהן עומדות לנקוט בחצי האי סיני, במפרץ עקבה ובים האדום, ארצות הברית איננה צריכה להודיע להן על הצעדים הצבאיים שהיא נוקטת בחצי האי סיני.
זה היה פירוש המסר שראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל ג'וזף דאנפורד  Gen. Joseph F. Dunford  מסר, בשבת 23.4 בקהיר, כאשר נפגש עם נשיא מצרים פאתח אל-סיסי.
ביום ג' דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי  צבא ארצות הברית פינה בחשאי בימים האחרונים, כ-100 קצינים וחיילים אמריקנים ששירתו במסגרת הכוח הרב לאומי לסיני ה-MFO, מצפון חצי האי סיני.  בריאד, קהיר וירושלים  משוכנעים, כי אין ספק כי מדובר בפעולת תגמול אמריקנית.
מקורות אמריקנים סרבו לומר לאן החיילים האמריקנים הועברו.  הכוח האמריקני פונה ממחנה אל ג'ורה  El Gorah, שליד שייח' זוויד. הגנרל ג'וזף דאנפורד אמר לאל-סיסי, כי ממשל אובמה איננו מוכן להחזיק יותר כוחות הצפון סיני, לאחר שאלה הופגזו על ידי כוחות של ISIS. זו הייתה הפעם הראשונה שכוח אמריקני בסיני מותקף על ידי ISIS.
אולם זו הייתה הפעם השנייה  בחודשיים האחרונים שכוח אמריקני מותקף במזרח התיכון על ידי ISIS.
בפעם הראשונה הופגז כוח של מרינס אמריקני, ב-19 למרס, המוצב בבסיס ארטילרי קדמי בצפון עיראק Fire Base Bell,  במקום הנקרא מאקמור Makhmur, הנמצא בסך הכול 77.5 ק''מ דרומית-מזרחית למוסול, בירת ISIS בעיראק. בהפגזה נהרג איש מרינס אמריקני. 
זה לא היה מקרה שזמן קצר לפני הגיעו לקהיר ערך ראש המטות המזוינים האמריקני ביקור קצר שנמשך לא יותר מ-90 דקות בבסיס האמריקני הקדמי הזה, כאשר הוא מעניק אותות הצטיינות Purple Hearts לארבעה חיילי מרינס על האומץ שגילו בעת ההפגזה של ISIS.
אבל בעוד ארצות הברית נחושה בהחלטתה להמשיך ולהחזיק בבסיס בעיראק שם היא הציבה משגרי רקטות מדגם HIMARS, המסוגלים לירות רקטות מונחות GPS מדגם GMLRS (GPS-guided rockets known as GMLRS) שהטווח שלהן מגיע עד מוסול, ומחלקת לחיילים המוצבים שם עיטורים, היא איננה מוכנה לתת את אותו יחס לחיילה בסיני.
במקום להעניק אותות הצטיינות היא מפנה אותם משם מיד לאחר ההפגזה-ההתקפה הראשונה של ISIS.
במקביל, פתחו מקורות אמריקנים בהתקפה אישית ללא תקדים על נשיא מצרים פאתח אל-סיסי, בגלל החלטתו למסור את שני האיים טיראן וסנפיר לסעודיה.
בתקשורת האמריקנית הופיעו מאמרי התקפה חריפים על מדיניותו, כאשר כמה מהם מתארים את מסירת האיים, בניגוד לרצונה של ארצות הברית, 'כמסמר האחרון בארון המתים שלו'. ציטוט המקור: The decision to transfer the islands to Saudi Arabia may turn out to be the final nail in Sissi’s coffin. המצב הפנימי במצרים מתואר כערב הפיכה נגד אל-סיסי.
שני האישים המזרח תיכוניים האחרים שהיו מעורבים בהחלטה לגבי שני האיים, סגן יורש העצר ושר ההגנה הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמאן, Prince Mohammad bin Salman, ושר הביטחון הישראלי משה יעלון, אשר אמר לאחרונה,  כי מצרים נועצה עם ישראל בדבר העברת האיים לסעודיה, לא הוזכרו כלל בפרסומים האמריקנים, כאילו ההתפתחות הזו איננה נוגעת לא לסעודיה ולא לישראל.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי אחת הסיבות העיקריות לזעם האמריקני הזה, היא העובדה שמצרים, סעודיה, ירדן, וישראל, החליטו להקים ולתאם ביניהן בעצמן מערך ההגנה אזורי שיכלול את תעלת סואץ, מפרצי סואץ ועקבה, והים האדום.
העובדה שארצות הברית הוציאה את כוחותיה הימיים והאוויריים מאזורים אלה בשלוש השנים האחרונות, דבר שפתח את התנועה בהם בפני הצי האיראני, איננה מעניינת את ממשל אובמה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות