ארה"ב מפנה נשק גרעיני מאינצ'רליק בטורקיה לרומניה


( הבסיס האמריקני באינצ'רליק. )
רעידת אדמה מדיניות וצבאית במזרח התיכון ובאירופה.

ארצות הברית החלה בחשאי לפנות את הנשק הגרעיני שהיא מחזיקה בבסיס האווירי אינצ'רליק בדרום טורקיה, ומעבירה אותו לבסיסים האמריקנים ברומניה. בכך מגיעה לשיאה נסיגתם של ארה''ב ושל ממשל הנשיא אובמה מהמזרח התיכון.
בעוד רוסיה מגבירה  את קצב הקמת והרחבת הבסיסים שלה במזרח התיכון, בייחוד בסוריה ובאיראן, מפציצים ומטוסי קרב רוסיים מתקדמים מגבירים את נוכחותם ואת פעולתם בשתי מדינות אלה, ואוניות מלחמה רוסיות נושאות טילי שיוט מדגם קליבר Kalibr, מתרכזות במזרח הים התיכון ובים הכספי, מקפלת ומסיגה ארצות הברית את האופציה הגרעינית שלה מהאזור.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי ההחלטה של ממשל אובמה להוציא את הנשק הגרעיני מטורקיה התקבלה, לאחר שנכשל מו''מ בין קצינים אמריקנים וטורקיים על עתידם של המטוסים ו- 1.500 החיילים האמריקנים הפועלים מאינצ'רליק, המרוחק רק כ-112 ק''מ מאזורי הקרבות בסוריה, בהם פעולים לוחמי ISIS.
בבונקרים במעבה האדמה בסמוך למסלולי ההמראה של הבסיס האמריקני מאוחסנות בין 50 ל-70 פצצות גרעין טקטיות אמריקניות מדגם B61 gravity bombs.
למרות שהבית הלבן והפנטגון לא פרסמו לאחרונה שום ידיעה על המצב האמיתי השורר באינצ'ירליק, מאז שכוחות טורקיים הטילו עליו מצור וניתקו את אספקת החשמל אליו באמצע חודש יולי, בעקבות ניסיון ההפיכה נגד נשיא טורקיה טאייפ ארדואן, הרי המצור הטורקי נמשך בצורה חלקית לסירוגין. 
המקורות שלנו מוסרים, כי בדיוניים עם הקצינים האמריקנים דרשו הטורקים כי הפיקוח על הנשק הגרעיני יועבר לידיהם. ארצות הברית דחתה דרישה טורקית זו.
במקביל, ככל שהיחסים בין רוסיה לטורקיה, ובין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ולנשיא טורקיה טאייפ ארדואן, החלו להתחמם, לאחר פגישתם של השניים בסנט.פטרבורג ב-9.8, החלו להישמע באנקרה ובמוסקבה קולות האומרים, כי צריך לאפשר לחיל האוויר הרוסי להתחיל להשתמש אף הוא בבסיס באינצ'רליק. 
במילים אחרות, רוסיה וטורקיה בצעו כאן דחיקה הדרגתית של הנוכחות האמריקנית באינצ'ירליק.
חיל האוויר האמריקנים פועל ברומניה בעיקר מבסיס הנקרא 'אם-קי'- MK Air Base Mihail Kogalniceanu Air Base near Constanta, ליד קונסטנצה.    

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות