ארה"ב מציבה 3 אוניות אמפיביות ועליהן 2,500 מרינס מול חופי ישראל. נערכת לפינוי כל האזרחים האמריקנים מישראל

ביום ג' 20.11, פיגוע בשגרירות ארה''ב בתל-אביב אדם, תושב בת-ים בן 41, תקף בגרזן וסכין שומר בשגרירות ופצעו קל. התוקף נעצר.  הרקע איננו ברור.
ארצות הברית הודיעה ביום ג' 20.11, לפנות בוקר, כי היא מציבה מול חופי ישראל שלוש מאוניות  התקיפה האמפיביות הגדולות ביותר בצי האמריקני, מול חופי ישראל. על סיפונן של שלוש  האוניות, איוו ג'ימה USS Iwo Jima, 'ניו יורק'  USS New York, ו-'גנסטון הול'  USS Gunston Hall, נמצאים 2,500 נחתים אמריקנים. וושינגטון הודיעה כי שלוש אוניות המלחמה והנחתים עליהן, נערכים לפינוי האזרחים האמריקנים מישראל.  מקורות אמריקנים אמרו, כי האוניות היו במצרי גיברלטר, בדרכן לבסיסים בארה''ב, כאשר קבלו פקודה להסתובב ולהגיע לעמדות מול חופי ישראל. המקורות לא מסרו באם האוניות המלחמה כבר הגיעו, או מתי בדיוק הן תעגונה מול החוף הישראלי.
 המקורות של תיקדבקה: מדובר בצעד אמריקני הקשור לישראל שהוא ללא תקדים. אך פעם ארה''ב לא ביצעה פינוי המוני של אזרחים אמריקנים מישראל. לא נמסר אם פינוי זה כולל גם אנשי צבא אמריקנים הנמצאים בבסיסים בישראל.
פינוי המוני כזה של אזרחים אמריקנים יצריך את נחיתתם של אנשי המרינס האמריקנים על החוף הישראלי לשם הוצאתם של האזרחים האמריקנים והעברתם לאוניות הנחיתה האמריקניות.

ה'איוו ג'ימה' היא למעשה נושאת מסוקים. 'הניו יורק' היא אחת מאוניות המלחמה החדישות ביותר הנמצאות בשירות הצי האמריקני והיא מוגדרת כאוניית העברת כוחות אמפיבית new primary class of amphibious transport dock –LPD. ה'גנסטון הול' היא אוניית נחיתה אמפיבית.
ארה''ב נוקטת צעדים כאלה רק באם היא מניחה כי באזורים ממנה היא מפנה את אזרחיה עומדת, או כבר מתנהלת מלחמה, אשר מסכנת את אזרחיה. הכנות אמריקניות אלה לפינוי האזרחים האמריקנים מצביעים על כך, כי בניגוד להערכות ששררו בישראל במשך יום ב' 19.11, כי קרובה הפסקת האש בין ישראל לחמס, יש לוושינגטון הערכות שונות לגבי העומד להתחולל בימים הקרובים בישראל. נראה כי ההערכות האמריקניות מדברות על מלחמה בהיקף הרבה יותר נרחב מאשר מלחמת ישראל-חמס.  
מקורות צבאיים אמריקנים ציינו, כי נוסף לשלוש אוניות התקיפה האמפיביות שהוחשו לישראל, ניצבות עתה מול החוף הישראלי עוד שלוש או ארבע אוניות מלחמה אמריקניות המצוידות במערכות ליירוט טילים בליסטיים. תפקידן של אוניות מלחמה אלא הוא לפעול נגד שיגור טילים בליסטיים איראניים על ישראל.  בכך מגיע מספר אוניות המלחמה האמריקניות המוצבות מול ישראל ל-7.     
 

Print Friendly, PDF & Email