ארה"ב, מצרים וישראל, מנסות באמצעות חיישנים ניידים וגדרות לעצור יצירת מערך טרור של ISIS

בשלוש מדינות, אחת אפריקנית ושלוש מזרח תיכוניות, תוניסיה, מצרים, ירדן וישראל, עוסקים עתה בקדחתנות בהצבת ציוד מודיעיני אמריקני נייד שמורכב מחיישנים mobile surveillance sensor towers, אנשי חברות ביטחון אמריקניות המתמחות בלוחמה בטרור, והקמה מהירה של גדרות ביטחון אלקטרונים.
היערכות צבאית-מודיעינית זו היא  ניסיון נואש לחסום גבולות ולעצור את תנועת הכוחות באימפריית הטרור שאל- קעידה ISIS הצליח להקים מעיראק דרך דרום ירדן והנגב הישראלי, דרך חצי האי סיני. וממצרים ועד ללוב, ומשם לתוניסיה ולאלג'יריה. אימפריה זו נמתחת לאורך כ-4,000 ק''מ.            
כאשר הקרבות בצפון חצי האי סיני נכנסים לשבוע השני, וכאשר כל מה שהצבא המצרי מצליח לעשות הוא לשמור על הכביש הראשי המוביל מאל-עריש לקהיר, דרך ימת בארדאוויל Bardawil Lake, ועדיין ללא הצליח להתגבר על אנשי ISIS באזור הלחימה, ביקשה מצרים מארצות הברית, לשלוח אליה מיד ציוד של חיישנים ניידים וצוותי ביטחון אמריקנים המפעילים אותם, כדי לפרוס אותם בחצי האי סיני, ולאורך גבולותיה עם לוב וסודן.
בכך מקווה הצמרת המצרית לחסום את הזרם הבלתי פוסק של לוחמים ונשק שאל קעידה  ISIS מזרים  לתוך חצי האי סיני מלוב דרך מצרים, ומעיראק דרך דרום ירדן ודרך הנגב הישראלי.
הסטייט דפרטמנט כבר נענה לבקשה המצרית והגיש לאישור הקונגרס טיוטת הסכם  בין וושינגטון ובין קהיר המדבר על אספקת ציוד אמריקני כזה למצרים בשווי של 100 מיליון דולר.
בבקשת הממשל לקונגרס מצוין כי עיקר הציוד מיועד לכוחות משמר הגבול המצרי Egyptian Border Guard Forces, 'אשר בשלב זה חסרים ציוד מעקב אלקטרוני מכל סוג שהוא לאורך כל גבולותיה הבלתי מפוטרלים של מצרים'. This procurement is intended for Egyptian Border Guard Forces, which currently lack any remote detection capability along unpatrolled areas of Egypt's borders.
'אספקת המערכות האלה תיתן (למצרים) יכולות התראה מוקדמת שתאפשר תגובה מהירה לאיומים (של טרור) אשר ייווצרו בשטח לכוחות משמר הגבול והאוכלוסייה המצרית'. ציטוט המקור: . This system would provide an early warning capability to allow for faster response times to mitigate threats to the border guards and the civilian population. בבקשה לקונגרס נאמר כי המערכות האלה תוצבנה על גבולות מצרים עם לוב ועם סודן ובחצי האי סיני.
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי מה שהבקשה הזאת איננה אומרת הוא, כי מערכת חיישנים אמריקנים כזו כבר מוצבת במצרים למעלה משנה לאורך כל 193 הק"מ של תעלת סואץ. המערכת מצליחה למנוע התקרבותן של יחידות טרור של ISIS לתעלה כדי לשגר טילים לעבר תנועת האוניות שבה ולשתק אותה. ניסיון  כזה נערך לפני שנתיים ב-5 לספטמבר 2013, כאשר  חוליית טרור ירתה באר.פי.ג'י RPG על אוניות בניסיון להטביע אותן ובכך לחסום את התנועה בתעלה.
עמדות חיישנים אלה הוכיחו יעילות בעיקר משום  שגופי הטרור השונים באזור כולל אל קעידה ISIS, העדיפו שלא להתעמת עם עמדות חיישנים אמריקניות אלה בעיקר משום שהם אינם רוצים, כי באזור תעלת סואץ ישבו כוחות צבא גדולים אשר יפריעו לתנועת השיירות המביאות את הנשק ולוחמים מלוב דרך מצרים.
נהגי ונוסעי השיירות האלה מגיעים אל בתי מקלט בערי התעלה, בעיקר בפורט סעיד ובסואץ, ושם הם נחים ומכים לאות שהכול מוכן לכניסתם לחצי האי.
פיזור תחנת מכ''ם ניידות ברחבי סיני, שם אין היום לצבא המצרי נוכחות, תחשוף אותן ואת הצוותים האמריקנים המפעילים אותן להתקפות של אל קעידה ISIS ולמצבים של חטיפת בני ערובה אמריקנים.
כך שמי שמקווה בוושינגטון ובקהיר,כי הציוד הזה יפתור את הבעיה במלחמת באל קעידה ISIS-טועה.
אותם המצבים גם ייווצרו  בגדר הביטחונית שתוניסיה מקימה לאורך גבולה עם לוב.  בעוד במצרים מערך ההתראה המודיעיני יהיה נייד, בתוניסיה תוקמנה לאורך  הגדר תחנות התראה אלקטרוניות קבועות.  אפילו תחנות אלה תפעלנה ביעילות רבה,  עדיין לפני גורמי אל קעידה ISIS פתוחות שתי דרכים לעקוף אותה.
1. דרך הים התיכון. הטרוריסט שביצע את הפיגוע בבתי המלון בתוניס ב-26.3, הגיע לזירות הפיגועים דרך הים, ורצח 39 תיירים-רובם בריטים.
2.  דרך שנייה היא לחצות את הגבול קצת דרומה ממפגש הגבולות תוניסיה-לוב-אלג'יריה, בנקודה אליה הגדר כבר לא תגיע, ולחדור לתוניסיה דרך מערב אלג'יריה שם הגבול פרוץ לגמרי-כמו חלקים רבים אחרים של הגבול בין שתי המדינות.
הגדר השנייה המוקמת בימים אלה במזרח התיכון, היא גדר הביטחון הישראלית, שתימתח לאורך 30 ק"מ מאילת צפונה ועד לתמנע. 
הגדר הזו נבנית בשיתוף פעולה בין גורמי ביטחון ישראליים וירדניים. לא ירושלים ולא רבת עמון מודים בכך, אבלן תפקידה העיקרי  של הגדר היא לנסות ולחסום את מעבר לוחמי אל קעידה ISIS מדרום ירדן, דרך הנגב הישראלי אל חצי האי סיני ואל רצועת עזה.    

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות