ארה"ב: מקווים כי רוסיה תאפשר לישראל להמשיך לתקוף בסוריה. בדיונים בירושלים נדונה האפשרות של התנגשות צבאית עם רוסיה

השליח האמריקני לנושא סוריה השגריר ג'יימס ג'פרי James Jeffrey אמר, ביום ד' 7.11, בסיום שיחותיו בירושלים, כי וושינגטון מקווה כי רוסיה תמשיך לאפשר לישראל לתקוף יעדים בסוריה, למרות העברת מערכת ההגנה האווירית המתקדמת S-300 לידי המשטר הסורי. 'רוסיה הייתה סובלנית לגבי התקיפות הישראליות בתוך סוריה. אנחנו בהחלט מקווים שהגישה הסובלנית הזו תימשך,' אמר השגריר. Russia has been permissive, in consultation with the Israelis about Israeli strikes against Iranian targets inside Syria. We certainly hope that that permissive approach will continue.
אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי אין שום סימן לכך כי מוסקבה עומדת להמשיך את מדיניותה הסבלנית כלפי ההתקפות הישראליות על מטרות של איראן וחיזבאללה בסוריה.  להיפך,  הרוסים חוזרים ומאותתים בימים האחרונים, כי הם לא יאפשרו למטוסי חיל האוויר הישראלים לתקוף מטרות בסוריה, ואם אכן תקיפות כאלה תתרחשנה, סוללות טילי ה-S-300 הרוסיות תופעלנה נגדם.
המקורות שלנו מדווחים, כי ג'פרי ניהל ביומיים האחרונים שיחות מקיפות בירושלים על המצב בסוריה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ועם שורה של קצינים בכירים בצה"ל. בשיחות עלתה האפשרות של התנגשות צבאית קרובה בין רוסיה וישראל בסוריה.
התנגשות כזו יכולה להתחולל בימים הקרובים, זמן קצר לפני מפגש הפסגה שייערך בין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ביום א' 11.11 בפריס. אפשרות אחרת שהועלתה היא, כי התנגשות כזו יכולה להתרחש בעת מפגש הפסגה, או מיד לאחריו.
אפשרויות אלה עלו לאור  המידע המודיעיני שהגיע לידי ישראל, ואשר הוצג לפני ג'יימס ג'פרי, כי צוותי תפעול סוריים שהחלו להיות מוצבים בימים האחרונים בסוללות טילי ה-S-300 נערכים לנסות ולהפיל מטוסים ישראליים, כולל מטוסים אזרחיים, כשהם טסים במרחבים האוויריים הישראליים.
השר זאב אלקין חשף מידע זה ביום שני השבוע 5.11, כאשר הופיע בתדרוך יוצא דופן לכלי תקשורת רוסיים המוצבים בישראל.
לפי הוראת ראש הממשלה נתניהו, כפי שפרסמנו, איים השר, כי בהתרחשות כזו, ישראל תתקוף את סוללות ה-S-300  גם ימצאו בה אנשי צבא רוסיים.
בתגובה לעמדה הישראלית הזו הודיעו, ביום ד' 7.11 מקורות במוסקבה, כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לא ייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ביום א' 11.11 בפריס.
בשיחות בירושלים עלתה גם שאלת המשך משלוחי הנשק האיראניים לסוריה, אשר התגברו במשך חודש אוקטובר, לאור הפסקת הטיסות של מטוסי חיל האוויר במרחבים האוויריים של סוריה.
ישראל מראה בימים האחרונים סימנים של חוסר סובלנות כלפי המשך משלוחים אלה.
מוסקבה העוקבת בקפדנות אחר ההתייעצויות הצבאיות והמדיניות הנערכות בישראל שלחה ביום שני 5.11,  את שר החוץ הרוסי סרגי לברוב לומר,  'כי התקיפות הישראליות בסוריה לא תפתורנה אף אחד מבעיותיה  של תל-אביב, מלבד להגביר את המתיחות באזור'. Israeli strikes in Syria will not resolve Tel Aviv's problems but will only increase tensions in the region.
במילים אחרות, העימות הרוסי-ישראלי לא רק נמשך, הוא גם מחריף.  

Print Friendly, PDF & Email