ארה"ב מתאמת עם חיזבאללה טיסות של כטב"מים מעל אזור הקרבות בהרי קלמון

ארצות הברית הצטרפה לקרב על הרי קלמון Qalamoun mountains. יחידה של כוחות מיוחדים אמריקנים מפעילה כטב"מים-כלי טייס לאיסוף מודיעין בלתי מאויש unarmed reconnaissance drones, מדגם Aerosonde MK 4.7, מבסיס האוויר הלבנוני חאמאת ליד העיר בטרון Hamat air base near Batroun. העיר והבסיס נמצאים  בצפון לבנון על חוף הים התיכון,  כ-100 ק"מ מערבית להרים היכן שהמלחמה מתנהלת.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי מאחר והפעלת הכוחות האמריקנים בתוך לבנון היא במסגרת ההבטחות של וושינגטון לסייע בשלוש השנים הבאות במלחמה נגד גורמים קיצוניים המאיימים לפלוש ללבנון, מועבר המידע המודיעיני שאוספים כלי הטייס האמריקנים לידי מפקדת צבא לבנון, וזו מעבירה אותו למפקדה של חיזבאללה בביירות. מחיזבאללה המידע עובר לידי קצינים איראניים בסוריה המתאמים ומפקדים על המאמץ המלחמתי של הנשיא בשאר אסד.
ה- Aerosonde MK 4.7 מסוגל לטוס ללא הפסקה  בין 10- עד 12 שעות בגובה של 4.5  ק''מ, גם ביום וגם בלילה. יש לו מערכות איסוף מידע מתקדמות, כולל מערכת לייזר לסימון מטרות Laser pointer capability. הוא מסוגל לשאת חימוש, אולם מקורות אמריקנים מציינים כי הכטב"מים האמריקנים הפועלים מלבנון בסוריה אינם חמושים.
מאחר וגם חיזבאללה מפעיל כטב"מים איראניים מדגם אבאביל Ababil-3 מעל אזורי הקרבות בהרי קלמון, הדרך היחידה בה הכוחות המיוחדים האמריקנים יכולים להפעיל את הטב"מים שלהם היא לתאם את הטיסות ישירות עם חיזבאללה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מדובר בשיתוף פעולה צבאי ישיר ראשון מסוגו, בין כוחות מיוחדים אמריקנים ובין חיזבאללה, המוגדר על ידי ארה"ב כארגון טרור.
מזווית הראייה הישראלית מדובר ברעידת אדמה ביטחונית-המשנה את כל כללי המשחק ביחסים הביטחוניים שבין ארצות הברית וישראל, ואת ההיערכות הצבאית והמודיעינית הישראלית במזרח התיכון.
מבחינתה של ישראל יש לשיתוף הפעולה הצבאי של ארצות הברית עם חיזבאללה לפחות 6 תוצאות ביטחוניות-מודיעיניות חמורות:  
1. מול שיתוף הפעולה המודיעיני בין ארה"ב וחיזבאללה, צריכה ישראל  לשנות את כל מערך איסוף המודיעין שלה בחזית הצפונית הגובלת עם סוריה ועם לבנון.
2. ארצות הברית איננה משאירה ברירה לישראל אלא לעקוב אחר הפעילות של הכוחות המיוחדים האמריקנים בלבנון המשתפים פעולה עם חיזבאללה.
3. ישראל איננה יכולה לסמוך יותר על המידע המודיעיני האמריקני  המועבר לידיה על חיזבאללה, מאחר ואיננה יכולה להיות בטוחה איזה מידע תואם עם חיזבאללה ואיזה לא!
4. חיזבאללה לומד משיתוף הפעולה עם הכוחות המיוחדים האמריקנים על דרך פעולתם. הכוחות המיוחדים הישראלים דומים מאוד לכוחות האמריקנים בדרך פעולתם.  עתה ישראל צריכה לשנות את כל דרכי הפעולה של הכוחות המיוחדים שלה.
5. הפעולה הצבאית המשותפת האמריקנית עם חיזבאללה, מעניקה למעמד הצבאי של חיזבאללה באזור ממימד חדש.
6. מאחר והצוותים המפעילים את הטב"מים איראניים מדגם אבאביל Ababil-3, של חיזבאללה מורכבים מאנשי משמרות המהפכה האיראניים, מוצאת את עצמה ישראל במצב בו היא צריכה לשנות את כל דרכי הפעולה ואיסוף המודיעין שלה באמצעות כלי טייס בלתי מאוישים על כוחות איראניים הנעים במזרח התיכון.
בהופעה בבית כנסת 'עדת ישראל' בוושינגטון, ביום ו' 22.5, אמר הנשיא אובמה, כאשר הוא חובש כיפה גדולה, כי חילוקי הדעות בין הממשל לממשלת ישראל איננה מפחיתה כהוא זה את המחויבות של הממשל ושלו לביטחון ישראל.
צריך וכדאי לשאול באם התחייבות זו לביטחון ישראל כולל את שיתוף הפעולה הצבאי והמודיעיני של ארצות הברית עם ארגון הטרור חיזבאללה.    

 

Print Friendly, PDF & Email