ארה"ב נערכת להשמיד את חיל האוויר הסורי, בסיסי טילים בליסטיים, וחלקים של מערכת ההגנה האנטי-אווירית הסורית

הפרסומים בוושינגטון, כי אובמה החליט להפעיל בהתקפה על סוריה את מפציצי הענק B-52 ואת המפציצים החמקנים B-2, מצביעה על כך כי נשיא ארה''ב החליט לא רק לפגוע במטרות של נשק כימי סוריות, אלא גם להשמיד את חיל האוויר הסורי, את בסיסי התעופה המבצעיים שלו, ואת בסיסי טילי הקרקע-קרקע הבליסטיים הסוריים.
המפציצים האמריקנים יתקפו את סוריה גם מבסיסים בארה''ב עצמה, וגם מבסיסים במפרץ הפרסי, כאשר העיקרי שבהם הוא אל עוודייד Al Udeid בקטאר. כמו כן ייקחו חלק בהתקפה מטוסי קרב-הפצצה חמקנים מדגם F-22 Raptor .
הנשיא אובמה החליט על הרחבת התקיפה האמריקנית, לאחר שהוגש לו דו''ח אשר קבע, כי השמדת חיל האוויר הסורי וחלקים גדולים של מערכת ההגנה האנטי אווירית הסורית, תהייה לא רק הדרך הצבאית האפקטיבית ביותר לעזור למורדים הסורים, אלא שתהייה גם הדרך הבטוחה ביותר לצמצמם בצורה דרמטית את יכולותיו הצבאיות של נשיא סוריה בשאר אסד, מבלי להביא להפלת משטרו. התקיפות יכולות להתבצע ממרחקים, מבלי שהמטוסים האמריקנים ייכנסו לטווח טילי היירוט הסוריים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, שאם ארה''ב אכן תפעל להשמיד את חיל האוויר הסורי ובמקביל תפגע בדוויזיות הסוריות העיקריות המגנות על משטר אסד, כמו הדוויזיה מס' 4, והמשמר הרפובליקני, עדיין נשארת השאלה העיקרית באיזה מידה ארה''ב תצליח לפגוע ולהשמיד את מאגרי הנשק הכימי הסוריים. תקיפה ופגיעה במאגרי נשק כימיים רק מהאוויר היא לא רק פעולה מסובכת ביותר, אלא שהיא פעולה כמעט בלתי אפשרית מבלי שיופעלו כוחות קרקע מיוחדים אמריקנים. זו הסיבה מדוע המתכננים הצבאיים האמריקנים שוקלים עתה גם לפגוע מהאוויר במאגרי הטילים הבליסטיים הסוריים.
אם בסיסי טילים אלה ומערכות השיגור שלהם ייפגעו, במקביל לשיתוקו של חיל האוויר הסורי, לא יישארו בידיו של אסד אמצעים לשגר את הנשק הכימי שלו גם בתוך סוריה, וגם לעבר מטרות אחרות במזרח התיכון.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי זו היא כמובן מתקפה הרבה יותר נרחבת, מאשר המתקפה הראשונה שהייתה צריכה להתבצע בשבת 31.8, ואשר הנשיא אובמה עצר אותה בפתאומיות. ההתקפה האמריקנית המקורית הייתה התקפת אזהרה לאסד, שהייתה צריכה לאותת לו כי ישתמש פעם נוספת בנשק כימי. ההתקפה המיועדת שתיפתח בקרוב, תהייה התקפה שמטרתה להשמיד את רוב יכולותיו הצבאיות- האסטרטגיות של אסד, ולהשאיר בידיו כוחות מצומצמים ביותר.
זו הסיבה מדוע רוסיה ואיראן, נערכות כבר עכשיו להנחית בסוריה מיד אחר ההתקפה האמריקנית רכבות אוויר ורכבות ימיות, אשר יחזירו לאסד במהירות האפשרית את היכולות הצבאיות שההתקפה האמריקנית תשמיד.

גם שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, וגם שגרירת ארה''ב באו''ם סמנתה פאוואר, הבהירו בשעות האחרונות, כי לא רק שארצות הברית תפעל צבאית נגד סוריה ללא אישור האו''ם, אלא שתקיפה כזו תתבצע, גם במקרה שהנשיא אובמה לא יצליח לשכנע את הקונגרס האמריקני לקבל החלטה התומכת במתקפה.
 

Print Friendly, PDF & Email