ארה"ב נערכת להתנגשות צבאית עם איראן במאי. תציב במפרץ 'בסיס צף' לכוחות קומנדו

מקורות בפנטגון ובצי האמריקני אישרו ביום א' 29.12 לפנות בוקר, כי במהפך פתאומי הוחלט שלא להוציא מהשירות כפי שתוכנן מראש את נושאת המסוקים והמרינס 'פונס' USS Ponce , אלא להעביר אותה תהליך מהיר ביותר של שיפוצים, שיהפוך אותה ל'בסיס צף' של  קומנדו, floating base for commando teams, ולהציב אותה כבר באפריל, או במאי, במפרץ הפרסי.
מקורות בצי האמריקני אישרו, כי אכן מדובר בתהליך לא שגרתי, וכי 'הפונס' תוצב במפרץ הפרסי מול איראן. מקורות בפנטגון אמרו, כי האונייה תהפוך להיות בסיס צף עבור יחידות הקומנדו ה'סילס' Seals שתוצבנה אף הן במפרץ הפרסי.
מקורות אחרים בפנטגון הוסיפו ואמרו, כי ה'סילס' יפעלו בעיקר במצרי הורמוז במשימות של פירוק מוקשים ימיים ובפעולה נגד סירות איראניות מהירות. המקורות הצבאיים של תיקדבקה כבר דיווחו ב-29.12.11 כי כוחות המרינס של משמרות המהפכה האיראניים נערכים לשבש את מעבר מכליות הנפט מהמפרץ דרך מצרי הורמוז על ידי זריעת מוקשים ימיים.
האיראנים מפעילים ארבעה סוגים של סירות צבאיות מהירות במפרץ הפרסי.
1. סירות נושאות טיל קטן המסוגל להיות משוגר ולפגוע במכליות נפט ובמטרות נפט שעל החוף, כמו טרמינלים ליצוא נפט.  האיראנים הודיעו בתחילת ינואר כי הם פתחו טילי שיוט חמקניים המסוגלים להוציא מכלל פעולה נושאות מטוסים אמריקניות באמצעות פגיעה אחת. 
2. 
סירות נושאות טורפדו. אלה הן סירות קטנות ומהירות מאוד, חלקן, לפי פרסומים איראניים, חמקניות stealth, המסוגלות להתקרב בו זמנית מכיוונים שונים  לנושאות מטוסים ואוניות מלחמה גדולות אחרות אמריקניות מבלי שירגישו בהן, ולנסות לפגוע בהן.  
    3. סירות נפץ מהירות. אלה הן סירות הנהוגות בידי אנשי מרינס איראניים שהוכשרו לתפקידי התאבדות ולמשימות 'קאמיקאזי' kamikaze missions. סירות אלה עמוסות כמויות גדולות של חומר נפץ, וברגע שהן ננעלות על המטרה אי אפשר להסיט אותן יותר ממנה. הסירות משמשות כטיל ימי המתקדם במהירות רבה מול אוניית מלחמה, או מטרת חוף הנמצאת על קו המים, והיא מתפוצצת עם יצירת מגע contact עם המטרה.  האיראניים השתמשו בשיטות אלה כדי לפגוע במכליות נפט במפרץ, כולל מכליות אמריקניות, כבר לפני 25 שנה בנובמבר 1987. מאז ועד היום האיראנים שמו דגש על פיתוח ובניית סירות מהירות יותר, בהתבססם על טכנולוגיה בריטית של סירת המרוץ מדגם  Bladerunner 51, אותה הם הצליחו לרכוש ולהעביר לאיראן.
מאז תחילת חודש ינואר השנה, דיווחו מקורות בפנטגון לפחות על ארבעה מקרים בהן סירות צבאיות איראניות התקרבו בצורה מאיימת ומטרידה  harassment, אל אוניות מלחמה איראניות במפרץ.
4. סירות מהירות בהן יש צוות של שני  אנשי צפרדע של המרינס האיראני אשר אומנו במיוחד למטרות התאבדות.
הסירות מתקרבות אל אוניות גדולות  מבלי שירגישו בהן. תפקידו של אחד משני אנשי הצוות לקפוץ למים כשהוא מצויד בחומר נפץ מגנטי sticky bomb, לשחות עד למטרה ולהצמיד את חומר הנפץ אליה.    
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי מאחר והאיראנים כבר פיזרו מאות סירות כאלה במעגנים מוסווים היטב באיים קטנים בלתי מיושבים במפרץ הפרסי, תפקידם של ה'סילס' יהיה לפעול נגד מעגנים אלה, ולהשמידם.
מהמסמכים שפורסמו בוושינגטון לגבי תהליך השדרוג המהיר של 'פונס'  USS Ponce, עולה כי על המספנות שתקבלנה את החוזה לעבודה להכשיר את האונייה לשאת סירות מהירות וסוגי מסוקים בהם משתמשות יחידות ה'סילס'. כמו כן נאמר במסמכים, כי כדי להחיש את העבודות הצבא האמריקני עוקף את התהליכים הרגילים לאישור עבודות כאלה, 'מאחר וכל  דחייה (בעבודות), מהווה סכנה לביטחון הלאומי' ( של ארה''ב). ציטוט המקור: One no-bid contract for engineering work states that the military was waiving normal procurement rules because any delay presented a “national security risk”.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הפרסומים האמריקנים האלה חושפים את ההערכות של האסטרטגים הצבאיים האמריקנים לגבי לוחות הזמנים של ההתנגשות הצבאית  בין ארצות הברית ואיראן, ולגבי אופי הפעולות הצבאיות שיכולות להתרחש בה.
הצבת 'פונס'  כבסיס צף לפעולות ה'סילס Seals בחודש מאי, כלומר בעוד ארבעה עד חמישה חודשים, במפרץ הפרסי מצביעה על כך, כי וושינגטון מעריכה כי בסוף האביב תחילת הקיץ השנה תתחלנה  ההתנגשויות הצבאיות בין ארצות הברית, מדינות המפרץ הפרסי, ואיראן.
אולם המקורות הצבאיים והאיראניים של תיקדבקה, מציינים, כי לאור החלטתה הנחושה של ההנהגה האיראנית להגיב עתה מיד על כל פעולה פוליטית בעלת אופי התקפי, או על כל פעולה צבאית המבוצעים נגד מטרות איראניות, ייתכן מאוד כי לוח הזמנים האמריקני יוקדם.
באסטרטגיה האיראנית הזו אפשר כבר להבחין בהיערכות של טהרן להטיל כבר השבוע  אמברגו על יצוא נפט לאירופה.    
האיראנים מאותתים, כי הם לא יישבו בחיבוק ידיים ויחכו עד אשר האירופאים יפעילו את אמברגו הנפט שלהם על טהרן בעוד ששה חודשים ב-1 ליולי. המדובר בצעד איראני שמטרתו למוטט את אמברגו הנפט האמריקני-אירופאי.  אירופה, הרוכשת מאיראן ביום קצת למעלה מ-400,000 חביות ליום, עדיין איננה ערוכה לקראת אמברגו נפט איראני. סעודיה שהבטיחה כי תגדיל את הפקת  הנפט שלה כדי למלא את המחסור שייווצר עם הפסקת הזרמת הנפט האיראני, תוכל להגדיל את התפוקה רק בעוד חמישה חודשים, כלומר רק בחודש מאי, כאשר 'פונס' וכוחות 'הסילס' האמריקנים יגיעו למפרץ הפרסי. עד אז, צי הסירות הצבאיות המהירות האיראניות יכול  להקדים ולהפתיע גם את האמריקנים וגם את האירופאים. 

 

Print Friendly, PDF & Email