ארה"ב: על האו"ם לקחת בחזרה את ההזמנה לאיראן להשתתף בוועידת ז'נווה 2. הוועידה לפני התמוטטות. משבר חריף בין וושינגטון, מוסקבה וטהרן

ממשל אובמה אולץ לבחור את היום הראשון (יום ב' 20.1), בו החלה איראן ליישם את הסכם הגרעין הזמני, ליצור משבר חריף בין וושינגטון, מוסקבה ודמשק. בהודעה של דוברים אמריקנים ביום שני אחה''צ, נדרש ארגון האו''ם לקחת בחזרה את ההזמנה שהוא שלח יום קודם (יום א') לאיראן לבוא ולהשתתף בוועידת ז'נווה 2 על סוריה.
הדוברים האמריקנים לא רק אמרו, כי איראן איננה יכולה להשתתף בוועידה משום שלא אימצה את העיקרון שקבעה וועידת ז'נווה 1, קרי-הקמת משטר מעבר בסוריה שיחליף את משטרו של נשיא סוריה באשר אסד, אלא הם תקפו בלשון חריפה ביותר, בה ממשל אובמה נמנע מלהשתמש בחודשים האחרונים נגד איראן, את התפקיד שממלאת טהרן במלחמה בסוריה.
דובר אמריקני בכיר שהדגיש, כי עכשיו הסיכויים לכינוס וועידת ז'נווה 2 'נזילים' fluid, הוסיף ואמר: 'הם (האיראנים) אינם עושים מאומה להפחית את המתיחויות (במלחמה בסוריה),  והפעולות שלהם רק מחמירות שם את המצב'. ציטוט המקור:they are doing nothing to de-escalate tensions … and their actions have actually aggravated them, and so the idea that they would come to the conference refusing to acknowledge support for Geneva 1, we do not see how it could be helpful.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי רק ביום ב' הבינו הנשיא אובמה ושר החוץ שלו ג'ון קארי, עד כמה הרחיקו לכת בוויתורים שלהם למוסקבה ולטהרן בחודשים האחרונים, עד כדי כך שהצמרות המדיניות הרוסיות והאיראניות המתואמות ביניהן, הרשו לעצמן להתחיל לבצע מהלכים מדיניים-אסטרטגיים במזרח התיכון, לא רק מבלי להתייעץ עם וושינגטון, אלא אפילו מבלי להודיע לה על כך.
דוגמא למדיניות רוסית-איראנית כזו הייתה ההזמנה שמזכיר האו''ם באן קי מון, שלח ביום ב' לפנות בוקר לטהרן לבוא ולהשתתף בוועידת ז'נווה 2.
זו הייתה פעם ראשונה שמזכיר האו''ם נקט יוזמה מדינית עצמאית משלו בנושאי אירן וסוריה, מבלי להתייעץ קודם לכן עם ממשל אובמה.  מוסקבה וטהרן שכנעו אותו לעשות צעד זה, כאשר הן 'מסבירות' לו, כי ממשל אובמה לא יבטל צעד זה משום שוושינגטון לא תרצה לפגוע בהתחלת יישומו של הסכם הגרעין.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מציינים, כי עתה צריך להמתין ולראות מה יהיו הצעדים הבאים של ממשל אובמה.
האם הממשל ירחיק לכת עד כדי דחיית פתיחתה של וועידת ז'נווה  2 ביום ד' 22.1, במונטרה שבשוויץ, או שמוסקבה ומזכיר האו''ם ינסו להגיע להבנה מחודשת עם ממשל אובמה, לגבי הזמנתה של איראן לוועידה. פתרון אחד יכול להיות דבריו של שר החוץ האמריקני משבוע שעבר, כי לאיראן יכול להיות תפקיד בוועידה מהיציע-כלומר תפקיד של משקיף.
השאלה כמובן היא מה תהייה תגובתה המיידית של איראן.  לפני איראן שלוש אפשרויות:
1. טהרן יכולה לשתוק ולא להתערב בוויכוח שמתנהל כביכול בין וושינגטון ומזכיר האו''ם. אחר הכול היא כבר הוזמנה  רשמית לוועידה.
2.  איראן יכולה להגיב במתינות להתקפות האמריקניות עליה לגבי התפקיד שהיא ממלאת בסוריה.
3. טהרן יכולה להגיב בחריפות רבה על עמדה אמריקנית זו, ולהודיע שאם וושינגטון חזרה 'לרטוריקה הישנה שלה', היא מקפיאה את יישומו של הסכם הגרעין. 

 
 

Print Friendly, PDF & Email