ארה"ב עם בחירות, עם FBI וביטחון אמריקה מפולגים


מאמרים, ניתוחים וספרים רבים עוד ייכתבו על המסע הקצר והמפותל לאורך חמישה חודשים של ראש שירות הביטחון האמריקני ה-FBI, ג'יימס  קומיי James Comey בפרשת השרת הפרטי והאי-מיילים  של המועמדת הדמוקרטית לנשיאות הילארי קלינטון. מסע שהחל בעדותו בפני הקונגרס ב-5 ביולי, שם קבע כי אין להעמיד את קלינטון לדין בנושאי השרת הפרטי שלה והאי-מיילים, אולם הגדיר את התנהגותה 'כחסרת אחריות  הגובלת בהפקרות'  recklessly careless.
משם, המסע נמשך עד 28 באוקטובר, בו הודיע קומיי על חידוש או המשך החקירה בנושא, ועד להודעתו הפתאומית  ביום א' 6.11, כי החקירה הסתיימה וקלינטון לא תועמד לדין.
שנים רבות תעבורה, עד שמישהו, אם בכלל, ידע או יפרסם, את מה שהתרחש באמת בין כתלי מטה ה-FBI בוושינגטון מסביב לחקירה זו ולמסקנות הסופיות והסותרות שראש ה-FBI  השמיע.
אפשר וצריך להניח, כי תקומנה מספר וועדות של בית הנבחרים האמריקני  אשר תמשכנה לחקור את פרשת האי-מיילים של קלינטון, וגם את מה שהתרחש לגבי פרשה זו בתוך ה-FBI עצמו.
ניסיון העבר בוושינגטון לגבי וועדות חקירה לגבי  גופים חשאיים מלמד, כי הסיכוי היחיד להגיע למסקנות מוסכמות לגבי מה שהתרחש יש להקים וועדה בינמפלגתית  bipartisan. לא רק שבמציאות הפוליטיות כיום בוושינגטון הדבר נראה בלתי אפשרי, אלה שאין אפילו סיכוי קלוש שוועדה כזו תצליח בכל זאת להגיע לאיזה שהן מסקנות.  
פתרון אחר הוא כמובן הצעתו של הסנטור דניאל פטריק מונייניהן U.S. Senator Daniel Patrick Moynihan, מסוף שנות התשעים,  כי כדי לשנות דברים בגופים אלה קודם כל צריך לסגור ולפרק אותם. במילים אחרות, מאחר ואף פעם אי אפשר יהיה לדעת באמת מה התרחש בגופים אלה לגבי פרשה מסוימת ( אז המדובר היה בפרשת המרגל אולדריץ' איימס  Aldrich Hazen Ames, שהיה מראשי ה-CIA ונלכד ב-1994 לאחר שריגל במשך שנים עבור הרוסים.)
כלומר, אם ליישם היום את מסקנותיו של מונייניהן, צריך לסגור את ה-FBI לפרקו, ולהקימו מחדש, דבר שאיננו מציאותי.
שני דברים עיקריים ברורים לגבי פרשת השרת והאי-מיילים של קלינטון, שהפכה עכשיו להיות פרשת ה-FBI.
1. הפרשה לא הסתיימה. גם עם הילארי קלינטון תבחר ביום ג' 8.11 לנשיא.
2. ה-FBI מפולג עמוקות בתוך עצמו   כאשר בתוכו  מתחוללות מלחמות פנימיות, שחלקן קשורות וחלקן אינן קשורות לפרשת קלינטון. על כך יעידו שלוש הופעותיו של ג'יימס קומיי בחמשת החודשים האחרונים.
קומיי לא מנסה לחפות ולהגן על קלינטון, כפי שהמועמד הרפובליקני דונלד טראמפ טוען.
קומיי מנסה לחפות, להגן, לכסות, על מה שמתרחש בתוך ה-FBI, כשהוא מנסה לתמרן את עצמו בין כל הגורמים הנלחמים בינם עצמם בתוך הארגון החשאי, ובו בזמן להציג כלפי חוץ-לדעת הקהל האמריקני והעולם כולו, כי הכול בממלכה שלו בסדר, כאשר ברור כי הכול איננו בסדר.
מניסיון של מאבקים דומים בעבר בתוך גופים חשאיים בארצות הברית ובארצות אחרות,  כולל בשירות הביטחון הישראלי-השב"כ, המהלכים האלה של קומיי ייכשלו.
מלחמה בין סיעות שונות בתוך ארגונים חשאיים היא בדרך כלל קשה ומרה יותר, מבחינות רבות, ממלחמה גלויה. מאחר וברור לעין כל כי ה-FBI נקלע כבר למלחמה כזו. עכשיו אי אפשר יהיה להפסיק אותה. כמו כן דעת הקהל האמריקנית והעולמית צריכה להתכונן לכך כי פרשת השרת הפרטי והאי-מיילים של קלינטון, הן רק קצה הקרחון של מה שעוד  עתיד להיחשף במשך החודשים הקרובים מסביב ובתוך ה-FBI. 
טיבן של מלחמות חשאיות כאלה שהן מתפשטות לעבר תחומים ונושאים שאיש חיצוני איננו יכול אפילו לשער או לדעת על קיומם.
אם הילארי קלינטון תנצח בבחירות, היא בוודאי תדאג, תוך זמן קצר, להחליף את ג'יימס קומיי, ולהעמיד בראש FBI, אישיות המקובלת עליה, ואשר תפעל מהר כדי לכסות על המשבר הפנימי בסוכנות הביטחון.
אם דונלד טראמפ ייבחר, גם הוא ימנה ראש FBI חדש,  כאשר הוא בנוסף מקיים את ההבטחה שהשמיע במסע הבחירות למנוע תובע מיוחד שיחקור את כל פרשת קלינטון וקרן קלינטון.
הבעיה שבפניה אמריקה עומדת היא, שגם קלינטון וגם טראמפ, לא יפתרו את המשבר הפנימי הזה בתוך ה-FBI, אלא אם יבצעו טיפול שורש, מהלך שיכול להמשך שנים.
הבעיה המרכזית היא כמובן הטרור.
כאשר הגוף הממונה בתוך ארצות הברית על המלחמה בטרור מצוי בעצמו במלחמה פנימית, הדבר מחליש את יכולותיו להלחם.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות