ארה"ב פועלת נגד תקיפה צבאית ישראלית חד-צדדית באיראן. קרע מודיעני בין ארה"ב וישראל

חיסולו של מדען הגרעין הבכיר האיראני פרופ' מוסטפה אחמדי רושאן Mostafa Ahmadi-Roshan, סגן ראש מתקן העשרת האורניום בנטאנז, ביום ד' 11.1 בצפון טהרן, הביא לקרע ומלחמת מודיען חצי גלויה בין ארצות הברית וישראל. נשיא ארה''ב  באראק אובמה שוחח למחרת ביום ה' 12.1 בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, והמקורות בוושינגטון והמודיעיניים של תיקדבקה  מדווחים, כי זו הייתה שיחה קשה.
העיתון 'וול סטריט ג'ורנאל' Wall Street Journal, מדווח ביום שבת 14.1, כי ארצות הברית תגברה את כוחותיה במזרח התיכון, לאחר שהיא מעריכה כי ישראל עומדת להנחית בקרוב מאוד מכה צבאית על התוכנית הגרעינית האיראנית. העיתון מדווח עוד, כי שורה של אישים בכירים אמריקנים, ביניהם הנשיא באראק אובמה, שר ההגנה ליאון פאנטה, שר החוץ הילארי קלינטון העבירו שדרים המוגדרים 'פרטיים' private, לאנשי צמרת ישראלים המזהירים אותם מפני פעולה צבאית ישראלית באיראן ללא הסכמה ותיאום עם וושינגטון.
כבר ביום ה' זמן קצר לפני שיחת אובמה-נתניהו דיווח תיקדבקה בלעדית, כי מתיחות רבה השתררה בין ירושלים וושינגטון, כאשר ראשי הצמרות המדיניות, הצבאיות והמודיעיניות הישראליות הביעו בחוגים סגורים, ושלא לפרסום, זעם על הגינויים הבלתי רגילים בחריפותם שהשמיעו הבית הלבן ושרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון על חיסולו של מדען הגרעין האיראני.
הדוברים האמריקנים קבעו בצורה נחרצת כי ארה''ב לא הייתה מעורבת בחיסול. 
במילים אחרות, יום אחד בלבד לאחר חיסולו של המדען האיראני,  וושינגטון על ידי זה שהרחיקה את עצמה מהחיסול, הצביעה על ישראל כזו שעומדת מאחוריו.  זו היא תופעה בלתי רגילה ביחסי שתי מדינות ששירותי המודיעין שלהן צריכים לפעול בדרך כלל בצורה מתואמת, בייחוד כאשר מדובר בנושא כה רגיש כמו המלחמה בגרעין האיראני.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מציינים, כי נראה שהנשיא אובמה ראה בפעולת חיסולו  של פרופ' מוסטפה אחמדי רושאן, וכנראה במיוחד במועד שנבחר לפעולת החיסול, פעולה ישראלית שנועדה לא רק לפגוע במדען גרעיני איראני, אלא פעולה שנועדה לטרפד מהלכים אמריקנים סודיים מסוימים מול איראן. בשבת בבוקר התברר, כי כל ההודעות האמריקניות האלה הן חלק ממסע הלחצים האמריקני על ישראל שלא לבצע פעולה צבאית חד-צדדית נגד התוכנית הגרעינית האיראנית.
בליל שבת 13.1, המשיכה וושינגטון במלוא התנופה  את התקפתה על ישראל ועל שירותי הביון שלה, כאשר בשבועון 'פורין פוליסי' Foreign Policy, הופיעה כתבת מחקר ארוכה אשר חושפת שבר מודיעני אחר שהתחולל בשנים 2008-2007 בין ארצות הברית וישראל הקשור להפעלת ארגון הטרור הפקיסטני-בלוצ'י (בלוצ'יסטן), ג'ונדאללה Jundallah, בפיגועים בתוך איראן.
לפי הכתבה סוכני המוסד הישראלי  שהתחזו לאנשי סוכנות הביון המרכזית האמריקנית ה- CIA השתמשו בדרכונים אמריקאים ללא אישור מוושינגטון כדי לגייס את אנשי הג'ונדאללה  לביצוע פיגועים וחיסולים בשטח איראן. רוב פעולות הגיוס והמפגשים בין הסוכנים הישראלים ואנשי  הטרור הבלוצ'ים התקיימו לטענת הכתבה לתדהמתם של האמריקנים בלונדון.
כתבת המחקר מנסה ליצור את הרושם, אולם איננה אומרת זאת במפורש, כי מאחר ואנשי ג'ונדאללה שגויסו היו בטוחים כי הם פועלים עבור המודיעין האמריקני, גם  המודיעין האיראני שנלחם בהם היה בטוח כי המדובר בפעולה חשאית אמריקנית נגד טהרן, דבר שהחריף כמובן את היחסים בין טהרן לוושינגטון. 
הכתבה  מציינית, כי כאשר הפרשה, אשר לדעת ראשי ה-CIA סיכנה את חייהם של סוכנים אמריקנים רבים,  הובאה לידיעתו של הנשיא ג'ורג בוש הוא התפוצץ מזעם (כמו טיל בליסטי), Bush went absolutely ballistic.
באותה תקופה ראש הממשלה בישראל היה אהוד אולמרט, וכראש המוסד עמד מאיר דגן.
הכתבה 'בפורין פולייסי' מציינת, כי למרות זעמו הנשיא ג'ורג בוש לא פעל נגד ישראל בנושא, אולם כאשר הנשיא באראק אובמה נכנס לבית הלבן בינואר 2009, הוא הורה לצמצמם את שיתוף הפעולה המודיעיני בין ארצות הברית לישראל לגבי איראן.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי המדובר בכתבה חד-צדדית המציגה את המוסד הישראלי כאילו הוא האחראי הבלעדי לגיוס והפעלת ארגון  ג'ונדאללה Jundallah בתוך איראן, וכי לארצות הברית לא היה כל קשר לכך.  כתבת המחקר איננה מזכירה אפילו במילה אחת כיצד המודיעין האמריקני הפעיל את הג'ונדאללה החל מתחילת 2005, וכיצד הנשיא ג'ורג בוש אישר הקצבות חשאיות בסך מאות מיליוני דולרים לממן את פעולות ארגון הטרור בתוך איראן
המקורות בוושינגטון והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי אין זה מקרה שכתבת המחקר הזו התפרסמה ביום שישי 13.1, יומיים לאחר חיסולו של מדען הגרעין האיראני, ויום אחד בלבד לאחר שיחתם של הנשיא אובמה וראש הממשלה נתניהו. מטרת הפרסום, היא מלבד לאותת כי אין לחבר את כל הפעולות החשאיות המתבצעות נגד התוכנית הגרעינית האיראנית עם שירותי המודיעין האמריקנים,  להפגין  כי הלחץ האמריקני הכבד על ישראל יימשך עד שהיא תסתלק מתוכניתה לתקוף בעצמה את התוכנית הגרעינית האיראנית.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות