ארה"ב, רוסיה ואיראן הסכימו על הפסקת אש בדרום-מערב סוריה לאורך גבולות סוריה עם ישראל ועם ירדן החל מיום א' בחצות

העובדה הדרמטית ביותר בהקשר לשיחתם של נשיא ארצות הברית דולנד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ביום ו' 7.7 בהמבורג, הייתה העובדה כי בפגישת השניים הייתה נוכחת ברקע גם איראן.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי תיאומים קודמים שערכו הרוסים עם האיראניים ערב פגישת הנשיאים, אפשרו לשני המנהיגים להכריז על הפסקת אש בסוריה לאורך גבולות סוריה עם ישראל ועם ירדן. הפסקת האש תיכנס לתוקפה ביום א' 9.7 בחצות בלילה.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי מגעים טלפונים קדחתניים בין שר ההגנה הרוסי סרגיי שוייגו  Sergey Shoigu ובין היועץ הלאומי לביטחון איראני עלי שאמחאני Shamkhani, הם שהביאו להסכמה האיראנית להפסקת אש.
עצם העובדה שאיראן הייתה מוכנה לוותר על המשך הפעולות הצבאיות ליד גבולות  ישראל וירדן, מצביעה על כך שהיא מצפה להסכמות אמריקניות-רוסיות שיתחשבו בעמדותיה בחלקים אחרים של סוריה שהם לא פחות חשובים עבורה מבחינה אסטרטגית.
הכוונה לאזורי מזרח סוריה, בייחוד לאורך גבולות סוריה עם עיראק. שליטה באזורים אלה מבטיחה לאיראן  גשר יבשתי בין עיראק לסוריה.
עדיין לא ברור כיצד ארצות הברית ורוסיה יצליחו להנהיג הפסקת אש בחלקים אחרים של סוריה.
מהזווית הישראלית והירדנית, הפסקת האש עליה הוכרז בפגישת טראמפ-פוטין, היא הקלה חלקית בלבד, שתמורתה ירושלים ועמן יצטרכו כנראה להשלים עם העמקת המעורבות הצבאית האיראנית בחלקים אחרים בסוריה.     
שר החוץ האמריקני רקס טילרסטון Rex Tillerson, שהיה נוכח בפגישה בין הנשיאים ותדרך לאחר מכן את העיתונאים האמריקנים, אמר כי ישנה עוד עבודה רבה בנושא הסורי, וישנם עוד פרטים רבים שצריך לסכם, וכי מדובר רק בצעד ראשון שמראה כי וושינגטון ומוסקבה יכולות לעבוד ביחד בסוריה.
טילרסטון אמר עוד, כי מיד עם התחלת הפגישה העלה הנשיא טראמפ את נושא המעורבות הרוסית במערכת הבחירות לנשיאות ארצות הברית, אולם נשיא רוסיה פוטין הכחיש במשך כל השיחה שנמשכה שעתיים, שהייתה מעורבות כזו.
בסיכום שני הנשיאים החליטו כי ארצות הברית ורוסיה ישתפו פעולה בהדיפת התקפות סייבר עליהן.

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות עבור “ארה"ב, רוסיה ואיראן הסכימו על הפסקת אש בדרום-מערב סוריה לאורך גבולות סוריה עם ישראל ועם ירדן החל מיום א' בחצות

 • יול 8, 2017 @ 5:40 at 5:40
  Permalink

  השם שלו הוא 'טילרסון', לא 'טילרסטון'.

  • יול 9, 2017 @ 8:12 at 8:12
   Permalink

   לפי ההסכם משטרה צבאית של צבא רוסיה, תפקח ותכפה את ביצוע ההסכם, במרחב האמור. ירדן הסכימה, ישראל לא.

 • יול 9, 2017 @ 1:21 at 1:21
  Permalink

  גם כאן אני אומר בהצלחה לשני הצדדים.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות