ארצות הברית דחתה את פניתם של נתניהו וגלנט להחיש את מסירתם של מטוסי מיכל מדגם KC-46 לישראל. בכך דחתה וושינגטון את האפשרות של תקיפה ישראלית באיראן

ממשל הנשיא ג'ו ביידן דחה לאחרונה את בקשותיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט להחיש את מסירתם של מטוסי מיכל מדגם KC-46 לחיל האוויר הישראלי.
את התשובה השלילית לבקשה מסר שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין. הנימוק היה שחברת בואינג המייצרת מטוסים אלה מתקשה לעמוד בלחץ ההזמנות והצרכים של חיל האוויר האמריקני.
ישראל חתמה הסכם עם חברת בואינג לרכישתם של 4 מטוסי מיכל כאלה. ראשון המטוסים עומד להגיע לישראל לא לפני סוף 2025 ואילו יתר שלושת המטוסים יגיעו, לפי ההסכם לישראל ב-2016. היקף העסקה הוא 927 מיליון דולר.
הצורך הישראלי במטוסים אלה נעשה דחוף לאחר שאיראן החלה להעשיר אורניום לדרגה של 84 אחוז-6 אחוז פחות בלבד מהרמה של  90 אחוז המאפשרת להרכיב נשק גרעיני. גם נתניהו וגם גלנט הדגישו בפנייתם כי חיל האוויר הישראלי זקוק למטוסי מיכל אלה לצורך תקיפת המתקנים הגרעיניים האיראניים.
עכשיו על נתניהו וגלנט להחליט באם לתקוף באיראן מבלי שלחיל האוויר יהיו מטוסי מכיל אלה.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי סיבה נוספת מדוע ממשל הנשיא ביידן החליט שלא לספק מטוסים אלה לישראל היא הסכמי הפשרה שנחתמו לאחרונה בין סעודיה ואיראן בחסותה של סין. אם כי הממשל מתנגד למעורבותה של סין במזרח התיכון הוא נאלץ לקבוע שעל ידי השגת הסכם זה הפכה סין לכוח מעצמתי במזרח התיכון. וושינגטון מעריכה כי הסכמי סעודיה איראן יביאו ליציבות באזורי המפרץ  והמזרח התיכון, ולמרות שהסכמים אלה מחזקים את מעמדה של סין על חשבון מעמדה של ארצות הברית באזור מעדיפה וושינגטון את היציבות מאשר את התקיפה הישראלית של מתקני הגרעין אשר יביאו לזעזועים קשים באזור.

Print Friendly, PDF & Email