ארצות הברית הזרימה כוחות מרינס לגבול סוריה-טורקיה במטרה להגן על הכורדים

ארצות הברית הציבה, ביום ו' 28.4,  כוח משימה של חיילי מרינס בנושאי גייסות משוריינים מדגם 'סטרייקר' Stryker eight-wheeled armored carriers, על גבול סוריה עם טורקיה, באזור  העיר הכורדית-סורית אל-דרבשייה Al-Darbasiyah, שבמחוז חסקה Hasakah. העיר נמצאת במרחק של מאות מטרים בלבד מהגבול הטורקי.
זו היא הצבת הכוחות האמריקניים השנייה תוך חודש במטרה לחצוץ בין כוחות צבא טורקיה, וכוחות המיליציה הצבאית הכורדית ה-YPG, שהאמריקנים מייעדים להם תפקיד מרכזי בכוח הקרקעי שינסה לכבוש את ראקא Raqqa, בירת ISIS בסוריה.
ב-17 למרס הזרים הפיקוד האמריקני בסוריה יחידת שירון של המרינס לעבר העיר מאנביג' Manbij, לאחר שהטורקים איימו לתקוף את הכוחות הכורדיים שם.
בשבועיים האחרונים נלחמים כוחות של ה-YPG במסגרת הצבאית שהקימו האמריקנים למטרה זו, 'הצבא הדמוקרטי הסורי' SDF ליד העיירה טאבקה Tabqqa הנמצאת רק 40 ק"מ מערבית לראקא.
אולם ביום שלישי 25.4, תקפו מטוסים טורקיים את הכוחות הכורדיים בשתי זירות מלחמה בסוריה ובעיראק.
בצפון-מזרח סוריה באזור חסקה תקפו המטוסים הטורקיים מפקדות של הYPG. המפקדה הראשית של המיליציה ומאגרי הנשק שלה הממוקמים בהר קארצ'וק Mount Karachok הופצצו ונהרסו. ביום ד' חזרו המטוסים הטורקיים ותקפו שוב. בהפצצ ה נהרגו לפחות 20 קצינים וחיילים כורדיים.  בעיראק תקפו הטורקיים כוחות של מליציה כורדית אחרת ה-PKK ליד העיר הצפונית סינג'ר Sinjar.
הטורקים רואים גם ב- YPG וגם ב-PKK כוח טרור כורדי אחד.
מיד לאחר ההתקפה פרצו קרבות בין כוחות טורקיים וכוחות של המיליציה הכורדית YPG. שני הצדדים הטילו איפול על מספר ההרוגים והפצועים שהיו להם בקרבות.
בכך קישרה טורקיה בפעם הראשונה בפעולה מבצעית את המלחמה בעיראק ובסוריה, כשהיא מאותת לנשיאים דולנד טראמפ ולדימיר פוטין, כי היא לא תקריב את האינטרסים הלאומיים והביטחוניים שלה רק כדי לעזור להם להגשים את תוכניותיהם להלחם ב-ISIS.
מטוסים טורקיים אינם יכולים לטוס במרחב האווירי של סוריה, מבלי שתנועותיהם תדווחנה ותתואמנה מראש על ידי חיל האוויר הטורקי למפקדות חיילות האוויר האמריקני והרוסי בסוריה.
מפקדי המיליציה הכורדית ה-YPG רשמו לפניהם כי  אף אחת מגורמים אלה, לא הזהיר אותם מפני ההתקפה האווירית המתקרבת. זהו בדיוק המצב ממנו מנהיגי הכורדים הסוריים חוששים כבר חודשים אחרים, וזהו בדיוק הסצנריו  אותו  הפיקוד האמריקני בסוריה הבטיח לכורדים כי הם לא צריכים לחשוש מפניו, משום שמעליהם פרושה מטריית הגנה קרקעית ואוויריות אמריקנית.
במצב כזה לא נותרה לממשל דונלד טראמפ ברירה.  או לוותר על השתתפותם של הכוחות הכורדיים בהמשך המערכה נגד ISIS בסוריה, או לפרוש מעליהם מטריית הגנה אמריקנית שתבטיח כי מתקפה טורקית כזו לא תחזור על עצמה.
עצם הזרמת הכוחות האמריקנים אל מול הגבול הטורקי מצביעה על כך כי הנשיא דולנד טראמפ לא רק שהחליט להכריע נגד עמדותיו ואיומיו של נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן, שחוזר ואומר כי המערכה הטורקית נגד הכורדים רק החלה, אלא כי הוא מוכן להשתמש בכוחות אמריקנים במטרה למנוע כל סטייה ממטרתו העיקרית-להכות את ISIS.
מדובר בצעד אמריקני יוצא דופן, בו שני צבאות של חברות בנאט"ו עומדים זה מול זה  במצב של כמעט התנגשות.
בכך כבר החל המשבר הראשון, בשורה ארוכה של משברים, בפניהם יעמוד הנשיא דולנד טראמפ, אשר ישתתף ב-25 במאי בבריסל בוועידת מנהיגי מדינות נאט"ו.
בבריסל יהיה נוכח גם נשיא טורקיה ארדואן.
חוגים צבאיים מודיעיניים אמריקנים העבירו בסוף השבוע לפנטגון ולמועצה לביטחון לאומי NSC מידע לפיו ישנם סימנים בשטח כי ארדואן וצבא טורקיה נערכים להמשך ההתקפה על הכורדים, וזאת כדי לאלץ את הנשיא טראמפ לסגת מעמדותיו ולהכריח אותו לוותר על הכוחות הכורדים במלחמה נגד ISIS.         

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות עבור “ארצות הברית הזרימה כוחות מרינס לגבול סוריה-טורקיה במטרה להגן על הכורדים

 • אפר 29, 2017 @ 22:08 at 22:08
  Permalink

  הטורקים רוצים למנוע את השמדת ISIS בידי הכורדים כי ISIS כמו אל נוסרא וגם החמאס בעזה וגם אפשר להוסיף לזה את בוקו חרם באפריקה, הם חלק בלתי נפרד מאחים מוסלמים שפועלים במרחבים גדולים מאוד נגד השיעים וגם נגד צבא מצרים שעשו את המהפכה נגד השלטון של אחים מוסלמים!!!
  בתוך ISIS יש הרבה אזרחים וגם אנשי צבא טורקים בתפקיד ולכן ארדוגאן יעשה את המקסימום להגן על החיילים שלו!!!! יש לזכור כשהטורקים נכנסו לסוריה כמו תיירים וכבשו עד העיר אל באב בלי קרבות ובלי הרוגים, רק באל באב היו צריכים להלחם והיה להם עשרות הרוגים!!! ארדוגאן מציע לאמריקאים לנטוש את הכורדים ושהצבא הטורקי יכבוש את ראקה הבירה בכאילו, וככה הוא יציל את ISIS לדעתו אבל לא אמריקאים ולא הרוסים קונים את ישראבלוף הזה!!!!
  בקיצור לדעתי
  1)מה שבטוח הכורדים צריכים נשק מתקדם נגד הטורקים שתוקפים אתם כמו סכין בגב בזמן שהם נלחמים נגד ISIS!!!!
  2) לא יהיה מנוחה לאף מדינה כולל ישראל לא במזרח התיכון ולא בשום מקום אחר בעולם אם הטורקים לא יקבלו מכה קשה, כי טורקיה הפכה להיות מדינת טרור הכי מסוכנת בעולם ואפילו יותר מאיראן!!!!

  • אפר 30, 2017 @ 17:24 at 17:24
   Permalink

   בדיוק. טורקיה = דאעש.

 • אפר 30, 2017 @ 7:34 at 7:34
  Permalink

  כשלון של מרקל לרסן את ארדואן. היתה יכולה לרכז את אירופה למען מטרה חשובה ונכשלה.

 • מאי 5, 2017 @ 16:10 at 16:10
  Permalink

  הבעיה האמיתית אינה טורקיה או אירן או כל מדינה אחרת . הבעיה היא האיסלאם . זו היא דת דמים המצווה על מאמיניה גיאהד .המאמין המוסלמי בין סוני ובין שיעי מצווה למלחמת קודש כנגד הכופרים .ומי הוא כופר כל מי שאינו מוסלמי והוא יכול לבחור בין המרת דתו או למות .והמוסלמי אם נהרג במלחמה זו הוא שהיד ומצפה לו גן עדן עם 72 בתולות .כולם יודעים זאת אך הפתרונות אינם פשוטים לכן קיימת הדחקה איומה של הנושא ורק מדברים על איסלאם רדיקלי ולא על האמת הפשוטה והנוראה שבסופו של דבר זוהי דת רדיקלית וחייליה הם המוסלמים כולם .בכל רחבי העולם משתולל טרור רצחני וכולו מוסלמי .מדינות מוסלמיות רבות נותנות חסות לטרור ומייצאות אותו בהתאם לאינטרסים שלהן אך העולם מתעלם וטומן את ראשו בחול .

 • מאי 9, 2017 @ 6:39 at 6:39
  Permalink

  מה דעתכם על מלחמה בין איראן לתורכיה?
  תורכיה = סונים
  איראן = שיעים

  איפה ה: CIA כשצריך אותם??

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות