ארצות הברית חיברה בימים האחרונים את ישראל אל מערכת ההתראה הגלובלית שלה מפני התקפות טילים בליסטיים.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: ארצות הברית חיברה בימים האחרונים את ישראל, אל מערכת ההתראה הגלובלית שלה מפני התקפות טילים בליסטיים, ה-BMEWS. זאת כדי לאפשר לישראל לקבל מידע מוקדם ומדויק יותר על שיגורם טילים איראנים נגדה. החיבור נעשה לפי בקשה של ישראל. סגן מפקד הצבא האיראני מוחמד ראזה אשטיאני Mohammad Reza Ashtiani, 'אם ישראל תתקוף אותנו איראן תשמיד אותה מעל פני כדור הארץ'.
פקידים בכירים במערכת הביטחון אמרו לסוכנויות ידיעות, כי ישראל בקשה להתחבר למערכת ההתראה האמריקנית, 'בראש ובראשונה כדי להתגונן בפני התקפת טילים איראנים'.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי המערכת התראה זו מופעלת מ-3 נקודות בעולם. בסיס חיל האוויר האמריקני בטולה Thule Air Base הנמצא בגרינלנד. בבסיס זה מוצבת טייסת ההתראה בחלל מס' 12 האמריקנית. the 12th Space Warning Squadron. הנקודה השנייה ממנה המערכת מופעלת היא בבסיס חיל האוויר האמריקני 'קליר' Clear Air Force Station באלסקה. הנקודה השלישית היא מתקני ההתראה של חיל האוויר הבריטי בפיילינגדיילס Fylingdales ביוקשייר שבצפון בריטניה.
ישראל חוברה פעמיים למערכת התראה זו. פעם ראשונה ב-1991, ערב פרוץ מלחמת המפרץ הראשונה, ופעם שנייה ב-2003, ערב הפלישה האמריקנית לעיראק. אז הסכנה שעמדה בפני ישראל היו הטילים העיראקים. היום הסכנה היא הטילים האיראנים.
מקורות הצבאיים אמריקנים אמרו, כי אין ספק כי חיבורה של ישראל למערכת האמריקנית, מהווה סימן בולט חיצוני לכן כי ישראל מתכוננת להתקפת טילים בליסטיים איראניים קרובה עליה. התקפה איראנית כזו יכולה לבוא, אמרו המקורות האמריקנים, רק אם תתרחש פעולה צבאית אמריקנית או ישראלית נגד איראן, או מלחמה בה תהיינה מעורבות ישראל, סוריה, וחיזבאללה. אפשרות אחרת שהועלתה, היא התקפת מנע איראנית על ישראל, באם לטהרן יהיה מידע מודיעיני מוקדם כי ארצות הברית או ישראל עומדת לתקוף את איראן, או את סוריה ואת חיזבאללה. המקורות האלה ציינו, כי איראן יכולה לתקוף את ישראל בטילים, במסגרת תגובותיה להתקפות אמריקניות, לאו דווקא על מתקני הגרעין האיראנים, אלא להתקפות על בסיסי ומפקדות משמרות המהפכה האיראנים, המעורבים לפי המידע המודיעיני האמריקני בלחימה המתרחשת בעיראק, בין האמריקנים והמליציות השיעיות. במקרה של התקפה אמריקנית כזו, איראן תנסה לפגוע בבסיסים אמריקנים במפרץ הפרסי ובמזרח התיכון, כולל בישראל.
המקורות האמריקנים אמרו, כי החיבור למערכת ההתראה האמריקנית יאפשר לסוללות טילי 'החץ' ו'הפטריוט' הישראליות, וגם לסוללות 'הפטריוט' האמריקניות המוצבות בישראל, להיות מוכנות טובות יותר לקראת הטילים האיראניים המתקרבים, מאחר והמערכת מספקת נתונים על הטיל כאשר הוא מצוי עדיין בתהליך השיגור שלו, עוד לפני שהוא מתחיל את טיסתו לעבר המטרה. התראה כזו גם תאפשר לארצות הברית ולישראל, להגיב מיידית על התקפה כזו. המקורות האמריקנים אמרו, כי אין ספק שאם תתרחש התקפת טילים איראנים על תל-אביב, ישראל תגיב מיד במכת טילים נגדית על טהרן, ועל דמשק.

Print Friendly, PDF & Email