ארצות הברית לישראל: המרחב האווירי של עיראק סגור בפני מטוסי חיל האוויר הישראלי.

'הוושינגטון פוסט': ארה"ב הזהירה את ישראל, כי היא מתנגדת לכך כי מטוסי חיל האוויר הישראלי יעברו במרחב האווירי העיראקי, בדרכם לתקוף את מתקני הגרעין האיראניים.
בעל הטור דיוויד איגנאטיוס David Ignatius, הידוע כבעל קשרים טובים במודיעין האמריקני מדווח, כי ממשל בוש הודיע על החלטתו זו גם לממשלת עיראק. עוד נמסר, כי לא רק הנשיא ג'ורג בוש מתנגד לתקיפה ישראלית נגד איראן, בשלב זה, אלא גם סגן הנשיא דיק צ'ייני, המוצג בכלי התקשרות האמריקנים כעומד ברש 'סיעת המלחמה נגד איראן' בבית הלבן.
'הוושינגטון פוסט' כותב, כי לא רק שארצות הברית איננה מתכוננת לתקוף את איראן, אלא שהיא מצויה בעיצומן של ההכנות לפתוח משרד אינטרסים אמריקני בטהרן כבר בסוף החודש, כלומר בעוד כ-3 שבועות.
העיתון מונה 4 סיבות מדוע ארה"ב מתנגדת למתקפה ישראלית על איראן.
1. התקפה ישראלית איננה יכולה להרוס את כל מתקני הגרעין האיראניים, והיא תוכל להביא לעיכוב בתוכנית הגרעינית האיראנית שלא יעלה על תקופת זמן הנמשכת בין חודשיים לשנתיים.
2.התקפה ישראלית על איראן תביא להתלכדות העם האיראני מאחורי הנשיא אחמדינז'אד, בתקופה בה התמיכה בו יורדת בגלל המצב הכלכלי הקשה באיראן.
3. התפתחות צבאית כזו תעמיד את הכוחות האמריקנים בעיראק ואפגניסטן במצב קשה.
4. אי אפשר לחזות מראש את ההתפתחויות שתתרחשנה במפרץ הפרסי ובמזרח התיכון, כתוצאה מהתקפה כזו.
העיתון מדווח, כי ארה"ב וישראל חלוקות ביניהן לגבי לוח הזמנים מתי איראן יכולה להשיג נשק גרעיני? המודיעין האמריקני סבור כי איראן לא יכולה להשיג נשק כזה לפני סוף 2009, ואולי אפילו לא לפני 2010, או 2015. המודיעין הישראלי לעומת זאת מעריך, כי האיראנים יכולים כבר במרוצת 2009, להגיע לכך שבידיהם יהיה 1 טון של אורניום מעושר בדרגה נמוכה, שאפשר יהייה להפוך אותו בקלות ל-25 ק"ג של אורניום מעושר בדרגה המתאימה לשימוש צבאי ולבניית פצצה גרעינית.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים כי כל הנימוקים והשיקולים האמריקנים אינם תופסים בגלל סיבה עיקרית אחת.
כל ההערכות המודיעיניות מבוססות על מה שידוע היום לגבי התוכנית הגרעינית האיראנית הגלויה. הבעיה היא, שאיש לא בארצות הברית, ולא בישראל, אינו יודע מה מתרחש באמת בתוכנית הגרעינית האיראנית הסודית, הנקראת תוכנית B. בעוד ארה"ב וישראל מתווכחות ביניהן על לוחות הזמנים האיראניים, איראן יכולה להעמיד גם את וושינגטון, וגם את ירושלים בפני עובדה, שבידיה יהיה נשק גרעיני.

Print Friendly, PDF & Email