ארצות הברית מנהלת מו"מ עקיף עם ISIS על יציאת כוחותיו ללא נשק מראקא. מובטח להם ומשפחותיהם מעבר בטוח

ארצות הברית מנהלת מו"מ חשאי עקיף עם ISIS  על נסיגת כוחותיו מהעיר ראקא Raqqa, שנחשבה עד לפני קצר 'בירת ISIS בסוריה. כיום המפקדות של ארגון הטרור ורוב הכוחות המבצעיים שלו נסוגו אל הערים אל-מאייאדין Al Mayadeen  ואבו קמאל  Abu Kamal בדרום-מזרח סוריה. בראקא נשארו רק כוחות המגנים על העיר.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי המו"מ מתנהל בין נציגים של 'צבא סוריה הדמוקטית'  The Syrian Democratic Forces-SDF, שהוא כוח שרובו מורכב מאנשי המיליציה הכורדית רבת העוצמה ה-YPG וכוחות של שבטים ערביים סוריים המאומנים ומחומשים על ידי האמריקנים. ה-SDF פועל תחת פיקוד של קצינים מהכוחות המיוחדים האמריקנים.
ארצות הברית רוצה להשיג שלוש מטרות עיקריות במו"מ הזה:
1. כיבוש מהיר של ראקא ללא אבידות לכוחות התוקפים.
2. עם כיבושה של ראקא כמעט כל השטיח הכורדי בצפון סוריה יטוהר כולו מכוחות לוחמים של ארגון הטרור, דבר שיקל על הכוחות האמריקנים והכורדים להשתלט על גבול סוריה-עיראק  בצפון. כוחות מיוחדים אמריקנים מנהלים, ביחד עם כוחות מורדים סוריים שאומנו בירדן, מערכה דומה בדרום סוריה.
3. אם ISIS יצא את ראקא ללא קרב, ארצות הברית, או ליתר דיוק הכוחות האמריקנים הנמצאים בצפון סוריה, לא יהיו זקוקים לכוחות הכורדיים ה-YPG, כדי לכבוש את ראקא. התפתחות כזו יכולה להקל על ממשל הנשיא טראמפ לעצור את התדרדרות המהירה המתרחשת ביחסים בינו ובין נשיא טורקיה ראג'יפ טאייפ ארדואן, וגם לעצור את ההתקרבות המהירה המתרחשת בימים האחרונים בין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וארדואן. 
ארדואן מתנגד בחריפות שכוחות כורדיים ישתתפו בכיבוש ראקא.
המו"מ על יציאת כוחות ISIS מראקא החל כבר לפני עשרה ימים, כאשר הסכם דומה הושג בקרבות על העיר טבקה Tabqa. לוחמי ISIS הסכימו לצאת ממנה יחד עם בני משפחותיהם, לאחר שקבלו הבטחות כי לא ייפגעו בעת שינועו למקומות הריכוז החדשים של כוחות ISIS במדבר הסורי.
גם בראקא ניתנות הבטחות לאנשי ארגון הטרור שבמידה ויפנו את העיר ויניחו את נשקם, הם יוכלו לצאת עם משפחותיהם לכיוון  אל-מאייאדין Al Mayadeen  ואבו קמאל  Abu Kamal, מבלי שייפגעו.
בשבת 27.5 פרסם לפתע משרד ההגנה הרוסי במוסקבה, כי כוחות מיוחדים רוסיים המקבלים סיוע ממזל"טים של המודיעין הרוסי הטילו מצור על ראקא. מההודעה הרוסית ברור, כי המודיעין הרוסי קיבל מידע על המו"מ העקיף שמנהלים האמריקנים באמצעות ה-SDF, וכי במוסקבה התקבלה החלטה לנסות ולעכב את המהלך הזה, על ידי חסימת הדרכים מהעיר.
ביום א' 28.5, אמר שר ההגנה האמריקני ג'ים מאטיס James Mattis, בהופיעו בתוכנית טלוויזיה ברשת CBS, כי ארצות הברית עברה לנהל עכשיו ממלחמת התשה נגד ארגון הטרור למלחמה של השמדה טוטאלית של כוחותיו כאשר אנו מקיפים אותם. We have already shifted from attrition tactics where we shove them from one position to another in Iraq and Syria to annihilation tactics where we surround them.
הבעיה עם דברים אלה היא כי המו"מ העקיף שהאמריקנים ניהלו עם ISIS בטבקה, ועכשיו בראקא סותר דברים אלה.
מו"מ זה גם סותר את דבריו של הנשיא דונלד טראמפ על המלחמה ב-ISIS. 

Print Friendly, PDF & Email

1 תגובות עבור “ארצות הברית מנהלת מו"מ עקיף עם ISIS על יציאת כוחותיו ללא נשק מראקא. מובטח להם ומשפחותיהם מעבר בטוח

  • מאי 30, 2017 @ 18:07 at 18:07
    Permalink

    במידה וזה נכון וארצות הברית מנהלת משא ומתן אם דעא"ש? ובמידה וזה יצליח, אזי האמריקאים מניחים את אבן הפינה למדינת החליפות. ואני שואל, האם לעם הכורדי מעל 40 מליון לא מגיע מדינה עצמאית ? אז מה אם ארדואן הדיקטטור לא יהיה מרוצה ? המערב נאחז בקש ששמו ארדואן. הוא שקרן ונוכל הוא מבצע פשעי מלחמה נגד העם הכורדי במדינה שלו. מפציץ ומשמיד כפרים ועיירות על יושביהם האזרחיים. הוא מהאחים המוסלמים, והכי מסוכן שיש משום שהמערב חושב שהוא מוסלמי מתון.

Comments are closed.