ארצות הברית מפחיתה את הלחץ הצבאי על איראן. מאותתת לוויתורים בנושא הגרעין

הנשיא באראק אובמה החליט לקראת סיבוב השיחות הגרעיניות בין 5 המעצמות+גרמניה שהסתיים ביום ד' 8.12, להפחית את הלחץ הצבאי האמריקני על איראן, כדי לאותת לטהרן כי עדיין הוא מחזיק במדיניות ההתקרבות engagement שלו לאיראן, וכי הוא מחפש פתרון דיפלומטי והסכמים לגבי התוכנית הגרעינית האמריקנית.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי כמה ימים לפני התחלת השיחות בז'נווה, בסוף השבוע שעבר קיבלה נושאת המטוסים האמריקנית 'הרי אס טרומן' USS Harry S. Truman אשר שייטה בים הערבי מול חופיה הדרומיים של איראן, הוראה לצאת מהאזור ולעבור לים האגאי.
אובמה הורה גם כי 'הטרומן' תועבר מהפיקוד של הצי ה-5 האמריקני, The Fifth Fleet of the United States Navy, הממונה על הפעילות הצבאית האמריקנית במפרץ הפרסי, הים הערבי, והים האדום, לפיקוד הצי ה-6 האמריקני האחראי על הפעילות הימית והאווירית האמריקנית בים התיכון ובים השחור.

בכך ביטל הנשיא את החלטתו רק מלפני 6 שבועות, בתחילת נובמבר להגביר את הלחץ הצבאי על איראן לקראת השיחות הגרעיניות, ולשלוח למפרץ הפרסי את נושאת המטוסים 'אברהם לינקולן' USS Abraham Lincoln, צעד שהביא לריכוז של 3 נושאות מטוסים מערביות מלוות בכוחות התקיפה הימיים, האוויריים, וכוחות המרינס שלהן. 2 נושאות מטוסים אמריקניות, ונושאת המטוסים הצרפתית 'שארל דה גול' Charles de Gaulle.
זה לא היה מקרה כי 'הטרומן' נמצאה ביום פתיחת השיחות הגרעיניות, ביום ב' 6.12, בנמל סודה Souda Harbor באי כרתים, שם נמצא בסיס ימי אמריקני גדול. בכך נותרה מול איראן רק נושאת מטוסים אמריקנית אחת 'אברהם לינקולן' USS Abraham Lincoln.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי גם בואו של שר ההגנה האמריקני רוברט גייטס ביום א' 5.12 לעומן לא היה מקרי.
גייטס ידוע בהתנגדותו הנחרצת לתקיפה צבאית אמריקנית, או ישראלית, על מתקני הגרעין האיראניים, וביקורו במפרץ הפרסי נועד לאותת לטהרן, כי ממשל אובמה מתנגד לכל פעולה צבאית נגד איראן, וכי הוא תולה תקוות רבות בשיחות בין המעצמות ובין איראן.
בביקורו ביום שני 6.12, על נושאת המטוסים 'אברהם לינקולן' USS Abraham Lincoln, המשייטת במפרץ עומן, שיבח גייטס את הכוחות האמריקנים המוצבים עליה על תרומתם למלחמות באפגניסטן ובעיראק, אולם לא הזכיר במילה אחת את איראן ואת תוכניתה הגרעינית.
בשיחות עצמן,  דיבר הנציג האיראני, ראש המועצה הלאומית לביטחון בטהרן סעד ג'אלילי Saad Jalili, במשך 80 דקות, מבלי לומר מילה אחת על התוכנית הגרעינית האיראנית, על פשעי ארצות הברית וישראל המחסלות ב'טרור' לפי הגדרתו את מדעני הגרעין האיראניים. הנציג האמריקני לשיחות וויליאם ברנס William J. Burns, סגן שר החוץ האמריקני, הנחשב לאיש השלישי בדרגת חשיבותו בסטייט דפרטמנט, (Under Secretary of State for Political Affairs), לא הגיב אפילו במילה אחת על האשמותיו של ג'אלילי.
גם שרת החוץ של האיחוד האירופאי קתרין אשטון Catherine Ashton, נקטה בשיטה של חוסר תגובה לדברי ג'אלילי, ורק הודיעה בסיום השיחות כי הצדדים הסכימו להיפגש בסוף חודש ינואר באיסטנבול.
ההסכמה להיפגש באיסטנבול, הייתה האיתות מס' 3 של ממשל אובמה השבוע לטהרן כי ווושינגטון שינתה את עמדתה והיא איננה מתנגדת יותר לשיתופם של טורקיה וראש ממשלתה טאייפ ארדואן במשא ומתן הגרעיני עם איראן, דבר לו וושינגטון התנגדה בחריפות בחודשים האחרונים.

 

Print Friendly, PDF & Email