ארצות הברית מתגברת את כוחותיה במפרץ מול איראן וסוריה.

מיוחד ובלעדי למקורות הצבאיים ובוושינגטון של תיקדבקה: פיקוד המרכז האמריקני האחראי על ניהול המלחמה בעיראק, באפגניסטן, ונגד הטרור, ביקש ביום ה` (21.12), מהפנטגון, להציב במפרץ הפרסי עוד נושאת מטוסים אחת ביחד עם כוח המשימה שלה, המונה הדרך כלל כ-70 עד 80 מטוסי קרב-הפצצה וביון, ועוד כמה אלפי חיילי מרינס אמריקנים. פיקוד המרכז שבראשו עומד הגנרל ג`ון אביזייד, העומד לפרוש מתפקידו במרס 2007, ציין בבקשה כי הוא זקוק לתגבורות זו, כדי להרתיע את סוריה ואת איראן ממעורבותן בעיראק. זו הפעם הראשונה בכל 4 שנות המלחמה בעיראק שגורמי הפיקוד האמריקנים המנהלים את המלחמה בעיראק מבקשים תגבורות לפעול נגד סוריה. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי כעת נמצאים במפרץ הפרסי שני כוחות משימה אמריקניים. נושאת המטוסים אייזנהואר USS Dwight D. Eisenhower (בתמונה), המלווה בסיירת ומשחתות טילים מונחים ובצוללת התקיפה הגרעינית `ניופורט` USS Newport, וכוח המשימה `בוקסר` USS Boxer strike Group שבראשה נושאת המטוסים `בוקסר`. תפקיד כוח משימה זו הוא לשמור על שדות ונמלי הנפט בדרום עיראק. נושאת המטוסים `אייזנהור` והכוח המלווה אותה הגיעו למפרץ רק בשבוע שעבר, ביום ב`. 12.12.
המקורות שלנו בוושינגטון מוסרים כי אין ספק כי פרסום ההודעה על משלוח כוח משימה שלישי למפרץ בעת ששר ההגנה האמריקני החדש רוברט גייטס, וראש המטות המזוינים הגנרל פיטר פייס מבקרים בעיראק, מצביעה על כך כי ארצות הברית הולכת לקראת מבצע צבאי גדול בעיראק, שיתרכז בבגדאד, שיכוון גם נגד כוחות הגרילה הסוניים, אשר סוריה משמשת להם עורף לוגיסטי, ונגד המליציות השיעיות, אשר איראן מספקת להן את הנשק, המודיעין, והכספים הדרושים להפעלתן.
בקשת פיקוד המרכז כי כוח מהמשימה הנוסף יוצב במפרץ לקראת סוף מרס 2007, רומזת גם על התאריך המשוער שבו המבצע האמריקני יגיע לשיאו. בהתפתחות כזו תעמוד לפני טהרן ודמשק השאלה האם הן מכונות להתערב ישירות כדי להציל את בעלי בריתם בעיראק. באורח רשמי אומרים בוושינגטון כי הנשיא ג`ורג בוש עדיין לא קיבל החלטה סופית לגבי האסטרטגיה הצבאית החדשה שהצבא האמריקני עומד לנקוט בעיראק.
בקשת פיקוד מרכז מצביעה על כך, כי ההכרעה למעשה כבר נפלה אצל הנשיא, וכי יש להיערך ולרכז כוחות לקראת ביצועה.
סימן נוסף לכך כי ארצות הברית עומדת להגדיל את כוחותיה בעיראק ובמפרץ הפרסי אפשר היה למצוא גם בדיווחים המגיעים מבגדאד על תוכן פגישותיו של שר ההגנה גייטס עם המפקדים האמריקנים ועם החיילים האמריקנים בעיראק.
בעוד החיילים אומרים לגייטס, כי אין לסגת מעיראק, ויש להביא תגבורות נוספות, מביעים המפקדים דאגה מהאפשרות, כי לעיראק יגיעו כוחות אמריקנים גדולים נוספים. עיקר הדאגה של המפקדים היא כי ככל שמספר החיילים האמריקנים יגדל, ככה יגדלו מספר האבידות האמריקניות, ובמקרה של נסיגה אמריקנית, יהיה קשה מאוד לפנות במהירות כוחות כל כך גדולים. ברור, כי דעתם של החיילים האמריקנים, שונה מדעת מפקדיהם.

Print Friendly, PDF & Email