ארצות הברית עומדת בפני הגברת התקיפות של המיליציות השיעיות על כוחותיה בעיראק. גם ישראל תותקף

אם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חושב, כי אזהרותיו לאיראן, ביום ג' 31.12, כי היא תישא באחריות על ההתקפות על הכוחות האמריקנים בעיראק ועל הניסיון לפרוץ לשגרירות האמריקנית בבגדאד ולהעלות אותה באש תרתיע את ההנהגה האיראנית, הוא טועה.
האירועים, ביום ג' 31.12 בבגדאד, בהם אלפי מפגינים, כמעט כולם אנשי המיליציות השיעיות הפרו-איראניות, תקפו את בנין השגרירות-הראו בדיוק את ההפך.
איראן עומדת להגביר יותר ויותר את הלחץ שלה על נוכחות ארצות הברית בעיראק, בעיקר משום שמהלך כזה, משרת היטב כיום את האינטרסים האיראניים בעיראק ובסוריה.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים 3 סיבות עיקריות למדיניות איראנית זו.
1. בעוד שעד עכשיו ההפגנות השיעיות בבגדאד ובערים השיעיות העיראקיות בדרום המדינה כוונו כנגד העמקת ההשפעה האיראנית בדרגים הפוליטיים והביטחוניים העיראקים, הרי עתה טהרן תוכל לנסות ולאחד את השיעים מול הסכנה של השתלטות ארצות הברית על בגדאד. 
במילים אחרות, באמצעות מערכה נגד הנוכחות הצבאית האמריקנית בעיראק, טהרן מקווה להחזיר את אחדות השורות והמטרה אצל השיעים.
2. התקפת הטילים, בשבת 28.12, על הבסיס האמריקני K-1, בו נהרג עובד אזרחי של צבא ארצות הברית ומספר חיילים אמריקנים נפצעו, לא הייתה פעולה חד-פעמית של ארגון 'גדודי חיזבאללה' Kata'ib Hezbollah or Hezbollah Brigades, אלא נקודת מעבר של המליציות השיעיות מטקטיקה של הפגזות ספורדיות בהן שוגרו טילים בודדים בלבד על מטרות אמריקניות, לטקטיקה של הפגזות והתקפות נרחבות יותר, דוגמת ההתקפות שארגוני מחתרת פרו-איראניים ביצעו כבר בעיראק לפני 14 שנה ב-2007-2006.
'גדודי חיזבאללה' הם לא המיליציה היחידה העומדת לרשותו של הגנרל האיראני קאסם סוליימני  באמצעותה הוא יכול לפעול לבצע פעולות כאלה. ישנן עוד לפחות חצי תריסר מיליציות שיעיות היכולות ורוצות לבצע משימות התקפה כאלה.  
3. סיבה נוספת חשובה להחלטה האיראנית להרחיב את העימות עם ארצות הברית בעיראק, היא ההשתלטות האמריקנית על שדות הנפט והגז במזרח סוריה, והעמקת הנוכחות הצבאית האמריקנית לאורך גבול סוריה-עיראק, דבר הבולם את האפשרויות האיראניות ליצור קשר יבשתי רצוף מאיראן, דרך עיראק, ועד לסוריה וללבנון. 
איראן מוצאת את עצמה לפתע מול חזית אמריקנית-ישראלית בה כל המערכות הלוגיסטיות-הצבאיות שהיא הקימה משני צידי הגבול, גם בתוך מזרח סוריה, וגם במערב עיראק מותקפות כמעט בלי הפסקה, החל מהתחלת חודש נובמבר, על ידי חיילות האוויר האמריקנים והישראליים.
לכן ההערכה המודיעינית היא, כי מעתה טהרן רק תחריף את המאבק בנוכחות האמריקנית בעיראק ובסוריה, כאשר בשלב בו תבחר, או תחליט עליו היא תפעל גם נגד מטרות ישראליות.         Print Friendly, PDF & Email