ארצות הברית ציידה את מטוסי התקיפה שלה במזרח התיכון בפצצות GBU-39/B  מפצחות בונקרים והודיעה כי תשתמש בהן נגד איראן, עיראק וסוריה

יום אחד בלבד לאחר שמפקד סנטקום CENTCOM הגנרל מייקל אריק קורילה General Michael “Erik” Kurilla, סיים ביקור נוסף בישראל בו סייר בכמה מבסיסי צה"ל הודיע, ביום שישי 28.4, הפנטגון כי מטוסי הקרב האמריקנים במזרח התיכון יצוידו מעתה בפצצות מפצחות בונקרים bunker busters מדגם GBU-39/B. הפצצות הללו תינתנה למטוסי תקיפה  מדגם A-10-thunderbolt, אשר הוצבו באזור רק בתחילת החודש.
פקידים אמריקנים בפנטגון אמרו, כי מטרת אספקת הפצצות האלה היא להרתיע את איראן ולאפשר למטוסים האמריקנים לפעול נגד בסיסים ומאגרי תחמושת של מליציות שיעיות בעיראק וסוריה התוקפים כוחות אמריקנים.
מטוסי A-10 יכולים לשאת כל אחד 16 פצצות כאלה הנחשבות כנשק מונחה-מדויק  precision-guided weapons. מפקד חיל האוויר האמריקני במזרח התיכון ליווטנט-גנרל אלכסוס גרינקוויץ' Lt. Gen. Alexus Grynkewich אמר, כי 'ה-A-10  יעילים ביותר בכמה הדברים שעלינו לעשות', The A-10s are highly effective at some of the things we need to do. דבריו התייחסו לכך שה-A-10 נחשב למטוס מיושן ואיטי אולם יכולותיו בתקיפת מטרות נחשבות עד היום למעולות ומדויקות.
המפקד האמריקני הוסיף ואמר כי טייסת מטוסי התקיפה A-10 מהווה גידול של 50 אחוז מצי מטוסי התקיפה באזור. The new squadron represents a 50% increase in the number of attack aircraft in the region. המטוסים האלה יתנו לכוח האמריקני יותר כוח אש מאשר מטוסי ה-F-15.
The upgrade will give the Warthogs more firepower than F-15 jet fighters
ארה"ב הברית שלחה למפרץ גם את הצוללת הגרעינית פלורידה USS Florida הנושאת 150 טילי שיוט טומהוק.
רק ביום חמישי 27.4 השתלטו האיראנים על מכלית שהובילה נפט מהמפרץ לארצות הברית.  האיראנים טענו כי המכלית התנגשה באוניה של משמרות המהפכה וניסתה להימלט. וושינגטון הגיבה ואמרה בי הפעולה האיראנית נגד המכלית היא הפרה של החוקים הבינלאומיים וקראה לטהרן לשחרר את המכלית מיד.
ביום חמישי גם שר החוץ האיראני חוסיין אמיר עבדאללהיאן ביקר בביירות ולאחר שיחותיו על מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה יצא כשהוא מלווה במפקדים בכירים של חיזבאללה לגבול לבנון-ישראל ותצפת שעה ארוכה על שטח ישראל. בבקרו בכפר מרון א-ראס, הבטיח עבדאללהיאן כי 'איראן תישאר לצידה של לבנון גם בימים קשים'. הוא הוסיף כי 'ההתנגדות הוכיחה שישראל מבינה רק כוח ועם התנגדות נוכל להשיג ביטחון'.  

Print Friendly, PDF & Email