את קופי אנאן עניין רק נושא איראן. לא לבנון, ולא גורל החטופים.

בלעדי ומיוחד למקורות של תיקדבקה בירושלים: מזכיר האו"ם קופי אנאן, התרכז בשיחותיו ביום ד` ( 30.8) בירושלים, עם ראש הממשלה אהוד אולמרט, ועם שרת החוץ ציפי ליבני, לא ביישום החלטת האו"ם 1701, לא בגורל החיילים החטופים, לא בהסרת המצור הישראלי על לבנון, לא באמברגו על העברת הנשק מאיראן וסוריה לחיזבאללה, אלא בנושא אחד בלבד: איראן. המקורות שלנו מוסרים בלעדית, כי אנאן ניסה לשכנע את ראש הממשלה אולמרט, להפקיד בידו מסר ישראלי למנהיגות האיראנית הנוגע לתוכנית הגרעינית האיראנית. אנאן תיאר את המסר כך לפני ראש הממשלה. ישראל מודיעה בזה להנהגה האיראנית כי למרות המלחמה שהתרחשה בלבנון, ולמרות קצב הפיתוח המואץ של התוכנית הגרעינית האיראנית, ישראל איננה מתכוננת לתקוף מטרות באיראן. רוח המסר לפי דברי אנאן, היה צריך להיות כי על ההנהגה האיראנית לא לחשוש מפני התקפה ישראלית קרובה. אנאן הסביר לראש הממשלה כי בדעתו להביא את המסר הזה לידיעתו של שליט איראן האייטוללה עלי חמנאי. ראש הממשלה אהוד אולמרט סירב לתת מסר שכזה בידיו אל מזכיר האו"ם.
המקורות של תיקדבקה בירושלים מוסיפים, כי ראש הממשלה אולמרט שאל את אנאן אם יש בידו נוסח של מסר אמריקני כזה לעלי חמנאי, ואם הוא מתכוון להציג אותו בפניו ביחד עם הפנייה הישראלית.
לפי המידע המצוי בידינו התחמק אנאן מלענות במישרין על השאלה. במקום זה תיאר אנאן בפירוט רב איזה פריצת דרך ביחסים עם איראן, יכולה פנייה כזו לחולל. אם `תהייה בידי פנייה כזו`, אמר אנאן `אני אוכל מיד עם בואי לטהרן לדרוש להיפגש עם מנהיגה הרוחני העליון של איראן עלי חמנאי`. אנאן אמר כי פגישתו עם נשיא איראן אחמדי נז`אד `איננה חשובה`, וכי היא מהווה רק פגישת נימוסין שלאחריה תבוא הפגישה עם חמנאי.
המטרה שלי, אמר אנאן לאולמרט ולליבני, הוא להראות לחמנאי כי אין לו מה לחשוש מהדיונים במועצת הביטחון (העומדים להיפתח כבר ביום ה` 31.8,) וכי כדאי לאיראן להשתתף בהם ולא להחרימם. `אם אני תהייה בידי הבטחה ישראלית שלא לתקוף את איראן,` אמר מזכיר האו"ם, `חמנאי יוכל להיווכח כי מטרת האו"ם ומועצת הביטחון היא להגיע להסכם עם טהרן על התוכנית הגרעינית, ולא להגיע לעימות`. כאמור דחו ראש הממשלה אהוד אולמרט, ושרת החוץ ציפי ליבני, את בקשת מזכיר האו"ם, והוא יצא את ירושלים בידיים ריקות. המקורות שלנו מוסרים כי אנאן מסר בירושלים במגעים שהיו בין אנשי האו"ם בלבנון וחיזבאללה, סירבו אנשי ארגון הטרור למסור כל מידע או רמז על גורלם ומצבם של שני חיילי צה"ל החטופים.

Print Friendly, PDF & Email