ב'אופנסיבה' בסוריה מנסה פוטין לתמרן את טראמפ


חיילות האוויר והצי הרוסיים בסוריה פתחו
, ביום ג' 15.11, במתקפה רחבת ממדים  על מה שהוגדר 'טרוריסטים' בשתי ערים מרכזיות בצפון-מרכז סוריה. אידליב Idlib, וחומס Homs.
מפציצים ומטוסי קרב רוסיים המריאו גם מבסיס המיימים Hmeymim air base, שליד לטקיה,  וגם מנושאת המטוסים 'אדמירל קוזנצוב'  Admiral Kuznetsov.
טילי שיוט שוגרו מסיירות ומשחתות טילים מונחים רוסיות ובראשן 'אדמיראל גריגורוביץ' Admiral Grigorovich.
שר ההגנה הרוסי סרגיי שוייגו Sergei Shoigu אמר, כי ההתקפה מכוננות נגד כוחות ISIS וכוחות ארגון אל-נוסרה-אל קעידה סוריה. הוא לא ציין כמה זמן ההתקפה תימשך.
כך לפחות אפשר היה להתרשם מהפגישה שנערכה במוסקבה של מפקדי צבא רוסיה עם הנשיא ולדימיר פוטין, בפניה שוייגו הופיע.
אולם המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים מהשטח, כי במציאות אין אופנסיבה רוסית כזו.
מספר ההמראות, ביום ג', של מפציצים רוסיים  מסיפון  ה'אדמירל קוזנצוב' היה בסך הכול 2. מספר טילי השיוט מדגם 'קאליבר' Kalibr ששוגרו היה מצומצם ביותר. הטילים לא נורו על ריכוזי כוחות של אנשי הטרור, אלא על מפעלים לייצור נשק, ועל מאגרי תחמושת. לקראת ערב הייתה הפצצה שלישית נוספת של מטוסים רוסיים על מטרה בהרים מסביב ללטקיה.
ההתקפה הרוסית הזו באה לאחר חמישה ימים (10.11) כאשר בוושינגטון פורסם, כי הנשיא אובמה נתן הוראה לפנטגון למצוא ולחסל את מנהיגי חזית אל-נוסרה, (דבר שהנשיא התנגד לעשות עד כה), ו-12 שעות בלבד לאחר  שהסתיימה שיחת הטלפון בין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, והנשיא המיועד של ארה"ב דונלד טראמפ.
מאחר ל'אופנסיבה' אין ערך צבאי, ובינתיים אין שום סימן כי היא תשנה את המצב בקווי החזית, מתעוררת השאלה מדוע הסכים נשיא רוסיה פוטין להופיע ולהצטלם בישיבה של ראשי הצבא הרוסי שקבלה פרסום כל רב ברחבי העולם, כאשר הוא יודע כי מה שנאמר בה אינו תואם את המצב בשטח?
לכך יכולה להיות רק סיבה אחת: פוטין רצה ליצור את הרושם כי בשיחה הטלפונית שניהל כמה שעות קודם לכן עם הנשיא המיועד דונלד טראמפ, הוא קיבל את הסכמתו של טראמפ לפעולה כזו.
אפשר לנסח את הדברים בצורה יותר דיפלומטית, פוטין שהציג בפני טראמפ את הקווים הכללים של האופנסיבה הרוסית, לא שמע ממנו שום התבטאות ממנה היה יכול להשתמע כי טראמפ מתנגד להתקפה רוסית כזו.
במילים אחרות, פוטין ניסה להתחיל 'לרתום'  את טראמפ לדרך בה הוא נערך להמשיך את המלחמה בסוריה.
ספק גדול מאוד באם  הנשיא מיועד של ארצות הברית דולנד טראמפ רואה כך את הדברים.  

Print Friendly, PDF & Email