באזרבייג'אן נלכדו סוכנים איראניים שתכננו להשתלט על מלט ישראלי הטס מעל הים הכספי

מיוחד לתיקדבקה: שירותי המודיעין האזרבייג'נים לכדו בשבוע שעבר קבוצה של  שישה סוכנים איראנים שחדרו למדינה ומטרתם הייתה לסרוק את מיקומם של בסיסי חיל האוויר בהם מוצבים, לפי המידע המודיעיני שיש בידי טהרן מלטים ישראליים.
בידי קבוצת הסוכנים האיראנים נמצאו  נוסף לכסף, דרכונים מזויפים, ואקדחים אוטומטיים, ציוד אלקטרוני מתקדם לעיקוב אחר כלי טייס, וציוד של מערכות לחימה אלקטרונית EW, המסוגל לשתק פעולתם של כלי טייס ולהפילם. מחקירת חברי החוליה האיראנית עולה, כי איראן נערכת להשתלט על מלט ישראל  הטס מעל המרחבים האוויריים של הים הכספי.
המקורות  המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי כבר בשבוע שעבר אסרה אזרבייג'אן על כניסתו של נספח תרבות איראני המשרת בשגרירות האיראנית בבאקו שחזר מאיראן לאחר בילוי חופשה משפחתית. אזרבייג'אן לא סיפקה שום סיבה לאיסור הכניסה. היא רק הסבירה כי אשרת הכניסה של האיש פגה ולכן  באקו הייתה רשאית לאסור על חזרתו.
אולם הסיבה האמיתית להקשחת עמדתה של אזרבייג'אן לגבי כניסתם של איראנים לשטחה היא שהאזרבייג'ניים סבורים כי נספח התרבות האיראני הוא איש מודיעין איראני אשר תפקידו הייה לפקד על ששת הסוכנים.     
טהרן יצאה ביום א' 9.12, בפרסומים נרחבים על הפעילות המודיעינית האמריקנית-ישראלית באזור אסטרה ראיון Astara Rayon, בדרום-מזרח אזרבייג'אן, שהוא אזור הים הכספי הגובל בין שתי המדינות.
מקורות איראנים אמרו כי האמריקנים הגבירו את פעולות תחנות המכ''ם שהם מפעילים באזור, וכי ישראל מבצעת טיסות ריגול לאורך הגבול באמצעות המזל''טים מהדגמים 'אורביט' Orbiter, המופעל מהשטח, והמלט הרמס Hermes-450, שאזרבייג'אן קנתה 10 ממנו מישראל.  המקורות האיראניים טוענים, כי פעולת המזל''טים לאורך הגבול האיראני מתואמת עם לוויינים צבאיים ישראליים.
בישראל אין ספק, כי פרסום איראני זה היא הכנה לפעולה איראנית נגד המזלטים הישראלים-אזרביג'אניים, בדומה לפעולה האיראנית נגד המלטים האמריקנים הטסים מעל קו החוף האיראני במפרץ הפרסי. במילים אחרות, איראן נערכת להצבת מארב אווירי להשתלטות, או לפחות להפלת מלטים אזרבייג'ניים-ישראלים,  בדומה להשתלטות האיראנית על המלט האמריקני 'סקאןאיגאל'  ScanEagle, בתחילת החודש, ולהתקפה שביצעו  ב-1 לנובמבר 2 מטוסי SU-25  איראניים  על צלט 'פרדטור' US MQ 1 Predator כאשר טס מול הכור הגרעיני האיראני בבושייר.
ביום ג' 4.12, הודיע מפקד הצי של משמרות Admiral Ali Fadavi, כי יחידה של חיל הים בפיקודו השתלטה על מלט אמריקני כזה captured a U.S. drone, שטס מעל כוחותיו המפרץ הפרסי. ביום ב' 17.12, הודיעו האיראנים כי הם יכולים לחשוף כי כבר בעבר הם השתלטו על כמה מזל''טים אמריקנים כאלה ולאחר שהעתיקו את סודותיהם הטכניים והמודיעיניים שלהם הם פתחו קו יצור שם הם מייצרים מזל''טים איראניים-אמריקנים כאלה.  
למרות שהאיראנים יודעים, כי אין מלטים ישראליים מסומנים בסימני זיהוי של חיל האוויר הישראלי, הם מתכננים להציג את השתלטותם על מל''ט אזרבייג'אני, כעל השתלטות על מלט ישראלי המופעל על ידי חיל האוויר והמודיעין הצבאי הישראלי אמ''ן. 
אם הם יצליחו בכך טהרן תטען  לניצחון תעמולתי-פסיכולוגי חשוב,
בייחוד לאחר הצלחתם ב-6.10 להחדיר מל''ט איראני לתחום האווירי הישראלי. מלט איראני זה הצליח לטוס למעלה משעתיים במרחב האווירי הישראלי, עד שאולץ לנחות ונתפס שלם בידי הישראלים.

Print Friendly, PDF & Email