באין פקודה לחיל האוויר להפוך את צפון הרצועה לשטח סטרילי הופכת אשקלון להיות שדרות ב`.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה:בין טיל קסאם אחד לשני באזורי אשקלון והנגב המערבי נזכר שר הביטחון שאול מופז לומר לתושבי מדינת ישראל כי מיד כאשר תסתיימנה הבחירות למועצה הלאומית (הפרלמנט) של הרשות הפלסטינית, יפתחו הפלסטינים במערכת טרור גדולה.בכך סיים שר הביטחון להרכיב את הרשימה של תוצאות תוכנית ההתנתקות ופינוי היישוביים אשר במרכזה עומדות שלוש עובדות יסודיות:
1. השלמתה של ממשלת ישראל, וכתוצאה מכך בלית ברירה גם השלמתה של צמרת צה"ל, עם הפיכתה של אשקלון לשדרות ב`.
2. התפוררות הרשות הפלסטינית בשטח גם ברצועה וגם בגדה, אולם תוך כדי הצגתה בפני דעת הקהל הישראלית כפיקציה שפועלת ומתפקדת. ביום ד` 21.12, עומד שר הביטחון שאול מופז, אשר ליכולתו להתבזות כנראה אין גבול, לבקש משר המודיעין המצרי הגנרל עומר סולימן, להשפיע על הרשות הפלסטינית לפעול נגד יורי הקסאמים ואנשי הטרור.
3. הצבתם של אנשי אל קעידה ומוסאב זרקאווי ברצועת עזה.
מעבר לעובדה שהפלסטינים משתמשים באזורי אלי סיני, דוגית, וניסנית לשעבר כבסיסי ירי הקסאמים, אפשרות עובדתית שכל קצין בצה"ל שמשרת באזור רצועת עזה ידע כבר בקיץ שתתרחש, (`לי יש הערכות אחרות על מה שעומד להתרחש`, כך אמר שאול מופז כאשר שאלו אותו על הערכותיו של הרמטכ"ל לשעבר רב אלוף (מיל.) משה בוגי יעלון שהזהיר מפני ירי קסאמים על אשקלון ואחר כך על כפר סבא ורעננה, ובגלל זה נבעט החוצה.) קיימת עכשיו עובדה חמורה יותר: אם הממשלה הייתה באמת רוצה להביא להפסקת ירי הקסאמים, היא הייתה יכולה לעשות זאת על ידי מתן פקודה לחיל האוויר הישראלי להפוך את צפון רצועת עזה לשטח סטרילי, בו כל נקודה שזזה בשטח תושמד. המדובר באופציה מבצעית קיימת שחיל האוויר יכול להתחיל לבצע אותה תוך זמן קצר ביותר מהרגע בו הפקודה תינתן. המדובר גם באזור בו אין אוכלוסיה פלסטינית, והמבנים היחידים הקיימים בו הם רק חורבותיהם של היישוביים הישראלים שהיו במקום. אולם ראש הממשלה אריאל שרון לא רק שאיננו נותן את הפקודה, אלא לפי מה שהמקורות הצבאיים שלנו מדווחים הוא נותן לצה"ל ולחיל האוויר הוראות הפוכות. למטוסי, מסוקי, ומפעילי המזלטים מותר היום לפגוע רק במטרה שהוכח מכל ספק כי נמצאים ונראים בבירור בידיה טילי קסאם או מרגמות, והיא הציבה את מערכות הנשק ועומדת לבצע את הירי. בכל מקרה אחר קיים איסור מוחלט על חיל האוויר לירות על מנת להשמיד.
הפלסטינים לא היו זקוקים לזמן רב כדי לגלות בשטח כי זו היא המדיניות שהוכתבה לצה"ל, ולכן הם לא זקוקים למאמץ רב ומתוחכם להעביר, בנצלם את חשכת הלילה, את מערכות השיגור ואת הטילים בזחילה בחולות כשהם מסווים היטב, ולאחר מכן להביא את חוליות הירי למקומות השיגור כאשר בידיהם או מכוניותיהם אין שום כלי נשק, דבר המונע מחיל האוויר לפעול נגדם.
בשלב זה מתחיל משחק של חתול ועכבר, בו נותרים לחיל האוויר מספר שניות בלבד לירות ולפגוע בשניים-שלושה אנשים הצצים לפתע מתוך הריסות היישובים הישראלים לשעבר והמציבים את המשגר ויורים טיל אחד. הסיכויים לפגוע במטרה כזו שואפים לאפס. בצמרת צה"ל וחיל האוויר חורקים שיניים בגלל המגבלות שאריאל שרון הטיל עליהם, אבל מאחר והם מודעים `לסינדרום יעלון` ולתוצאותיו, הם שותקים.
זו הסיבה מדוע ביום ג` בלילה ויום ד` 21.12 בבוקר, הופיעו לפתע הידיעות כי הממשלה מתכוונת להפסיק את זרם החשמל לעזה לשעתיים ביום, מתוך שיקול שמנגנוני הביטחון והאוכלוסייה הפלסטינית יפעלו כנד משגרי הטילים. הגיון ושיקולים טקטיים כאלה אפשר להגדיר רק בשם אחד `אפקט הזזת ההר של חכמי חלם.`
אנשי חלם שרצו להזיז את ההר שליד עיירתם, החלו לדחוף אותו צפונה, כאשר משאירים את מעיליהם ובגדיהם החמים מאחורנית. בינתיים עברו גנבים במקום ולקחו אתם את הבגדים והסתלקו. כשאר אנשי חלם הפסיקו לדחוף את ההר כדי לנוח קמעא מהמאמץ הם הסתובבו במטרה לבחון לאיזה מרחק הם הצליחו לדחוף אותו. כאשר הבחינו כי הבגדים נעלמו הם היו מאוד מרוצים מעצמם וטפחו אחד על כתפו של השני אמרו: `תראו לאיזה מרחק הצלחנו להזיז את ההר עד שאפילו איננו רואים יותר את ערמת הבגדים שהשארנו בשטח.` הסיכוי שהאוכלוסייה הפלסטינית תפעל נגד החמס, הג`יהאד האיסלמי, הוועדות העממיות, החזיתות הפלסטיניות, והפת"ח גדודי אל אקצא, שיורים את הטילים, בגלל הפסקת חשמל של שעתיים, היא בדיחה גרועה נוסח חלם, מהסיבה הפשוטה, שלכל משפחה בעזה יש לפחות נציג אחד, וברוב המקרים יותר מנציג אחד בשורות הגורמים היורים את הטילים. ואת העובדה הזאת אריאל שרון ושאול מופז מנסים להעלים מאזרחי ישראל, מאחר ודרכם הפוליטית מבוססת על הפיקציה ששמה רשות פלסטינית.
זו הסיבה שגורלה של אשקלון נחרץ כבר להפוך להיות שדרות ב`. השאלה עכשיו היא לא גורלה של אשקלון, אלא איזה מטרה ישראלית היא הבאה בתור?

Print Friendly, PDF & Email