באין שווקים וקונים לגז הישראלי חלום מעצמת גז התאדה


בחשאיות מוחלטת, ומבלי שאיש יודע על כך דבר בישראל, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו לבטל את תוכניתו להניח צינור גז משדות הגז הישראלים במזרח הים התיכון לטורקיה.

לפי התוכנית המקורית הייתה טורקיה צריכה להיות תחנת המעבר העיקרית של הגז הישראלי לאירופה. עכשיו נתניהו מחפש שווקים חדשים לגז הישראלי, בייחוד זה המצוי בשדה הגז ליוויתן אך לשווא. מלבד השווקים המצומצמים של ירדן, והרשות הפלסטינית, אין לישראל למי לייצא את הגז שלה.
המקורות של תיקדבקה מדווחים כי ארבעה סיבות עיקריות הביאו להחלטה הישראלית שלא להניח צינור גז בין ישראל לטורקיה.
1. המצב הפוליטי המתדרדר בין מדינות אירופה וטורקיה,  גם כתוצאה מצעדי הדיכוי הנרחבים שארדואן מנהיג בטורקיה לאחר ניסיון ההפיכה הצבאית נגדו, מהמשך מעורבותה של טורקיה בהמשך שליחת מהגרים מוסלמיים לעבר מרכז ומערב אירופה, המלחמה המתנהלת בין טורקיה לכורדים המקומיים והסוריים, התקרבותה של טורקיה לרוסיה והתרחקותה מנאט"ו. כמה מדינות אירופאיות מרכזיות כמו גרמניה וצרפת, העבירו רמזים לישראל כי הם לא יסכימו לקנות את הגז הישראלי באם הוא יועבר דרך טורקיה.  אין לנו שום כוונה להיות קשורים ובוודאי שלא תלויים בעוד נושא אחד בארדואן, אמרו המסרים לירושלים.
2. קשיים פוליטיים אחרים התעוררו עם קפריסין. צינור הגז שעמד בין שדה הנפט ליוויתן ובין טורקיה עמד לעבור במים הכלכליים של קפריסין. באחרונה הודיעה ניקוסיה לירושלים כי עד שלא ייפתר הסכסוך בין החלק היווני של האי ובין החלק הטורקי, היא לא תאפשר את מעבר הצינור הישראלי-טורקי בשטחה.
3.  קשיים טכניים: סקירות גיאולוגיות ראשונות שנערכו לקראת הנחת הצינור העלו כי קרקעית הים התיכון ככל  שמתקרבת לטורקיה הופכת להיות  אזור הררי בו מונחים סלעים גדולים. ההוצאות על הכשרת שטח כזה להנחת צינור גז הן הרבה יותר גדולות ממה שהוערך מראש. לא ישראל ולא טורקיה מוכנות להשקיע כספים כאלה בשלב זה.
המקורות שלנו מציינים, כי החלטה ישראלית סופית באם להסתלק סופית מהתוכנית להנחת צינור גז בין ישראל לטורקיה תתקבל בחודש דצמבר.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי לקשיים שנתגלו עם טורקיה, נוספו גם קשיים לגבי התוכניות הישראליות לשווק את הגז משדה לוויתן למצרים.  למרות שלא קיימת כל  בעייה להניח צינור גז ישירות על קרקעית הים התיכון משדות הגז הישראלים למצרים, הודיעו המצרים לאחרונה לירושלים, כי הם עומדים על כך כי הצינור הישראלי יעבור קודם לכן משדה לוויתן לקפריסין ומשם הוא יעבור למצרים. במילים אחרות, מסיבות פוליטיות הקשורות במלחמתה באחים המוסלמים וב-ISIS, מצרים מעדיפה שלא לקבל את הגז הישראלי היישר ממנה אלא מקפריסין.
4. בסוף ספטמבר דווח, כי נחתם הסכם עם חברת החשמל הירדנית NEPCO על  אספקת גז טבעי ממאגר לוויתן. מדובר בחוזה למכירת 45 מיליארד מ"ק גז (BCM) במשך 15 שנה, בהיקף כולל של עד 10 מיליארד דולר.
העסקה מותנית עדיין בשורת הסכמי הולכה, ובעיקר בסגירה הפיננסית של הפרויקט לפיתוח מאגר לווייתן.
כל ההסתבכויות הבלתי צפויות האלה משאירות את תוכנית פיתוח הגז הישראלי, ובייחוד אלה של שדה לוויתן תלויות באוויר.
ישראל זקוקה למשקיעי חוץ שיבואו וישקיעו בפיתוח שדות הגז שלה, השקעה הנאמדת ב-6 מיליארד דולר. עד עתה ישראל לא מצאה משקיעים כאלה בעיקר משם שהיא איננה יכולה להציג חוזים חתומים למי שהיא תשווק את הגז לאחר שהפיתוח יסתיים.
עד עתה ראש הממשלה נתניהו לא הראה כל נכונות להוציא את הסכום הזה מהרזרבות של מטבע זר הנמצאות בבנק ישראל והנאמדות בלמעלה מ-90 מיליארד דולר.
כנראה שגם הוא לא מוכן להוציא את הכסף מבלי שיהיה בטוח  כי המדינה תקבל את ההשקעה בחזרה.  

 

Print Friendly, PDF & Email