באמצעות בקשת החסינות דחה נתניהו את העמדתו לדין לפחות בחצי השנה הקרובה עד לאחר אמצע 2020

באם הטקטיקה של ראש הממשלה בנימין נתניהו אשר הודיע, ביום ד' בערב 1.1.20, כי הוא מבקש מהכנסת חסינות מפני העמדתו לדין תשתלם לו מבחינה פוליטית את זאת נדע רק ב-4 לחודש מרס לפנות בוקר כאשר תתחלנה להתפרסם התוצאות בבחירות הכלליות שתערכנה בישראל יום קודם לכן.
אין ספק, כי מדובר בהימור פוליטי ואישי אשר איש איננו יכול לדעת את תוצאותיו.
שאלה נוספת היא, כיצד תשפיע החלטתו של  נתניהו על התמיכה שהציבור הישראלי ייתן ל'ליכוד'  בבחירות. ישנם חברי 'ליכוד' רבים שאינם משלימים עם צעד כזה.  
בינתיים, המשמעות העיקרית של הצעד של נתניהו היא, כי הוא הצליח לסלק מעליו את האיום של המשך המהלכים המשפטיים נגדו בתקופת הבחירות ובתקופה של מהלך הרכבת הממשלה החדשה שתבוא לאחר מכן. זאת כמובן בתנאי שתפקיד הרכבת הממשלה החדשה שוב יוטל עליו על ידי הנשיא ראובן ריבלין.
במילים אחרות, המהלכים המשפטיים נגד נתניהו מעוכבים עתה לפחות בחצי השנה הבאה עד אמצע שנת 2020, אם לא מעבר לכך. 

בפנותו בשידור ישיר לאומה אמר נתניהו: 'אתייצב בבית המשפט לרסק את כל העלילות המופרכות נגדי. חוק החסינות נועד להגן על נבחרי ציבור מתפירת תיקים ולהבטיח שנבחרי העם יוכלו לשרת את העם לפי רצון העם, לא רצון הפקידים. המחוקקים נתנו חסינות גורפת להגן על שליחי הציבור, ואם הפרקליטות והחוקרים יחליטו לנטרל חבר כנסת הם יפתחו נגדו בחקירה, וכבר היו דברים מעולם בישראל'.
יו"ר 'כחול לבן' בני גנץ התייחס להודעת נתניהו ואמר, כי 'נתניהו יודע שהוא אשם, מי שחושב שלא יהיה כלום כי אין כלום לא מפחד לעמוד למשפט. לכן, או שתהיה פה ממשלת חסינות קיצונית או שתהיה ממשלת אחדות ממלכתית'.
'חסינות שכזו היא שחיתות, היא אינה אבן יסוד בדמוקרטיה, היא כרסום יסוד הדמוקרטיה', הוסיף גנץ.  לדבריו, 'כחול לבן' תעשה הכל מבחינה חוקית ותפעל להקמת ועדת הכנסת על מנת למנוע מתן חסינות לנאשם בפלילים'
גם יו"ר מפלגת 'ישראל ביתנו' אביגדור ליברמן הודיע, כי מפלגתו תצביע נגד מתן חסינות לנתניהו.
עכשיו עוברת בקשת החסינות של נתניהו לעיונו והחלטתו של יו"ר הכנסת יורי אדלשטיין.
מלשכתו של אדלשטיין נמסר, כי 'בכוונתו להיפגש עם היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד איל ינון ולקבל את חוות דעתו, ואז יחליט כיצד לפעול'.  Print Friendly, PDF & Email