באנג ולא גמרנו.

תיקדבקה. צה"ל ניסה לסיים את המלחמה ביום ד` 19.7, בבנג אחד גדול ואפילו שניים. בשעה 19:00שעה שבשטח התחוללו עדיין קרבות, וכוחות חיזבאללה ניסו ונכשלו לחדור אל מטולה, הודיע צה"ל לכל כ-300.000 תושבי דרום לבנון כי עליהם לעזוב את בתיהם ולעבור צפונה.
אם אכן התושבים יישמעו להוראת צה"ל יתקרב מספר הפליטים הלבנוניים שעזבו את בתיהם לשלושת רבעי מיליון.
ארבע שעות לאחר מכן, קצת לאחר השעה 23:00 הגיחו 12 מטוסי קרב הפצצה של חיל האוויר מעל מחנה הפליטים בורג` אל בארג`נה בביירות, והטילו 23 טון על בונקר שנבנה בפאתי המחנה. קודם הוטלו פצצות חודרות בונקרים, לאחר מכן הוטלו פצצות כבדות אחרות, מתוך מטרה שאלה יחדרו אל תוך לב הבונקר עצמו ויהרגו את כל מי שנותר שם בחיים.
לפי המידע המודיעיני שבידי צה"ל שהו אותה עת בבונקר כל ראשי ארגון חיזבאללה, כולל חסן נסראללה. אם המידע היה נכון, הרי שביום ה` בבוקר צה"ל ואנחנו צריכים להתעורר ליום בו חלק גדול מהנהגת חיזבאללה היה מושמד. אולם זה כנראה, לא קרה! חיזבאללה הודיע כי איש מראשיו לא היה שם, משום, כך לדברי ארגון הטרור, `הבונקר היה מסגד בשלבי בנייה`. ספק רב אם טענת הארגון, שנועדה להראות, כי המידע המודיעיני שבידי ישראל איננו נכון, וחיל האוויר מפציץ בניינים ריקים היא טענה נכונה.
האפשרות כי בבונקר לא שהו בעת ההפצצה ראשי חיזבאללה, נראית ונשמעת נכונה יותר.
כל זה איננו אומר כי צה"ל טעה בניסיונו לחסל את המפקדים הראשיים של מחנה האויב. ואם תהייה לצה"ל מידע והזדמנות נוספים, הוא בוודאי ינסה לחזור על כך שנית. אולם גם אם צה"ל היה מצליח להרוג את כל ראשי הארגון, כפי שפעם כבר עשה כאשר חיסל את עבס מוסאווי, שהיה ראש חיזבאללה, הוא היה מזעזע את הארגון אבל לא מפיל אותו לקרשים. חיזבאללה וחסן נסראללה כבר הכינו הנהגה חלופית, המפוזרת מחוץ לביירות בכמה אזורים בלבנון, למקרה שכזה.
בשבוע הראשון של המלחמה ניסה צה"ל לסיים אותה בסדרה של באנגים. קודם ההפצצות המסיביות, ואחר כך פינוי תושבי הדרום וההפצצה על הבונקר. המשמעות האמיתית של סדרת באנגים אלה היא, שביום ה` 20.7 בבוקר המלחמה נכנסת לא רק לשבוע השני שלה אלא לשלב הבא, כאשר חיזבאללה לא הוכרע.
במקום ההפצצות המסיביות, שעוד תתרחשנה, אבל לא בתכיפות ובעוצמה כזו. אנחנו נראה עכשיו פעולות קרקע קטנות ומהירות של כוחות מיוחדים אשר יכנסו וייצאו מדרום לבנון בניסיון לטהר את כל הדרום מאנשי חיזבאללה, בייחוד ממשגרי הקטיושות. אם אכן כל תושבי הדרום יפנו אותו, והדבר מוטל בספק, צה"ל ייצור בדרום לבנון אזור חיץ שישתרע צפונה מגבול ישראל ורוחבו/עומקו יהיה בין 18 ל-20 ק"מ. זה הוא סיפור ומצב שונים לגמרי מדברי ראשי צה"ל אשר רק בתחילת השבוע דיברו על רצועת ביטחון `נקיה` ברוחב של 1 ק"מ בלבד. מאחר וצה"ל איננו מתכונן להכניס כוחות שריון וקרקע גדולים שישלטו שליטה מלאה באזור ענק כזה, הרי שהתוצאה המיידית של פעולה כזו תהייה כי חיזבאללה יהפוך את האזור למובלעת טרור בה הוא יפעל בדיוק לפי המתכונת של צה"ל. כלומר חוליות קטנות שלו שייכנסו וייצאו במהירות מהאזור, ינסו להניח מארבים לכוחות המיוחדים של צה"ל, ולהמשיך לשגר טילים אל תוך שטח ישראל.
במילים אחרות, המלחמה מתרחבת.

Print Friendly, PDF & Email