בבוקר בו מלאה שנה למלחמת לבנון, נהרג סמ"ר ארבל רייך, בן 21, מיובלים, כאשר החמס הפעיל באל בוריג' את אותם אמצעים ושיטות בהם השתמש חיזבאללה ביום הראשון של המלחמה נגד הטנקים של צה"ל.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: בעוד צה"ל עושה מאמצים גדולים להראות כי נלמדו הלקחים של מלחמת לבנון, וכי הצבא אומן עתה בשיטות לחימה חדשות, הראה החמס ביום ה' 12.7 לפנות בוקר, כי מי שלמד קודם כל את הלקחים, הם אנשיו, ולא צה"ל. בפעם הראשונה במלחמה בת השנתיים, המתנהלת ברצועה מאז ההתנתקות בספטמבר 2005, השתמש החמס, באותן שיטות בהן השתמש חיזבאללה ביום הראשון של המלחמה, 12.7.06, נגד הטנקים הישראלים שניסו להיכנס ללבנון במרדף אחר חוטפיהם של אודי גולדווסר, ואלדד רגב. טור של כ-10 טנקים ודחפורים של חטיבת גבעתי שנע לכיוון מחנה הפליטים אל בוריג', כדי לתקוף מטרות טרור, עלה על מארב של זירת מטענים. לפחות טנק ודחפור משוריין של צה"ל נפגעו, כאשר חייל צה"ל סמ"ר ארבל רייך, בן 21, מיובלים נהרג, והתקדמות הטור המשוריין נעצרה.
המקורות שלנו מוסרים כי החמס והג'יהאד האיסלמי הזרימו לזירת הקרב כוחות נוספים, מצוידים בטילי נ"ט במטרה לפגוע בטנקים וכלי רכב משוריינים נוספים. מפקדת אוגדת עזה שפיקדה על הפעולה הייתה צריכה להזעיק את מסוקי חיל האוויר, כדי ליצור מסך אש שימנע מחוליות הנ"ט הפלסטיניות להתקרב לטור המשוריין הישראלי ולא יאפשר להם לירות טילים לעברו. המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי הקרב נמשך קרוב ל-4 שעות, כאשר צה"ל משקיע מאמצים רבים, כולל הזרמת תגבורות לאזור הקרב במטרה לחלץ את החייל ההרוג ועוד שני חיילים שנפצעו בחילופי האש. לאחר מכן חולצו תחת אש כבדה, הטנק והדחפור שנפגעו. התוצאה של הקרב הייתה, כי כוח גבעתי לא הגיע למטרתו ונאלץ לשוב לשטח ישראל. זו הפעם הראשונה שהחמס והגיהאד האיסלמי מצליחים לעצור התקפה של כוחות צה"ל על מטרות טרור ברצועה. כוחות אחרים של גבעתי שנכנסו לשטח לאחר הקרב, המשיכו מאוחר יותר בפעולה.

Print Friendly, PDF & Email