בביקור שר ההגנה האמריקני הייגל בישראל, ייקבע באם תפתח חזית דרומית של המורדים שתאיים על דמשק

שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל ביקר, ביום ד' 14.5, בדרכו מסעודיה לישראל, במפקדה תת-קרקעית האמריקנית-ירדנית המאוישת ב-273 קצינים אמריקנים, הנמצאת כ-10 ק''מ צפונית לבירה הירדנית רבת עמון. המפקדה נושאת את השם 'המפקדה הקדמית של פיקוד המרכז האמריקני-ירדן' Centcom Forward-Jordan, נחנכה באוגוסט 2013, במטרה לנהל משם את הפעולות הצבאיות האמריקניות-ירדניות בסוריה, או לחילופין לענות על כל איום צבאי שיופנה מסוריה או מחיזבאללה לעבר ירדן וישראל. המפקדה הזו מתואמת עם כל כוחות האוויר והים האמריקנים במזרח התיכון, קשורה גם עם המטה הכללי של צה''ל וחיל האוויר הישראלי.
יחד עם הייגל השתתפו בביקור גם מפקד חזית מרכז Centcom האמריקנית גנרל לויד אוסטין ה-3 Army Gen. Lloyd Austin III,  סגנו סגן אדמירל מארק פוקס Vice Adm. Mark Fox,  ראש המטות המזוינים הירדניים גנרל משעל אל-זאבן Lt. Gen. Mashal Mohammad Al-Zaben, והנסיך הירדני פייסל אל חוסיין Prince Faisal bin Al Hussein. 
הייגל והמפקדים הבכירים האמריקנים שמעו סקירות, מהמפקדים האמריקנים והירדנים המנהלים ומכוונים מחדר המלחמה את התקדמות המורדים הסורים ברמת הגולן לעבר העיר קונטרה, וסקרו את הסיכויים של המורדים לכבוש אותה.  זה היה הביקור הראשון של אישיות  אמריקנית ביטחונית בדרג כה גבוה במטה מבצעי צבאי אמריקני  המעורב ישירות במלחמה בסוריה.  המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי ביקור זה, וההתייעצויות שהייגל יקיים ביום ה' 15.5 בישראל, יקבעו באם במלחמה בסוריה תיפתח חזית חדשה-החזית הדרומית.  
בזמן ביקורו הקצר בירדן, צפה שר ההגנה הייגל, בתרגיל צבאי גדול  אמריקני-ירדני  הנערך בימים אלה בבסיס האווירי הירדני מאוופק סאלטי Muwaffaq Salti Air Base, הנמצא במזרח ירדן. מקורות אמריקנים אמרו, כי הבסיס הזה מיועד להיות קרש הקפיצה של צבא ארה''ב, במקרה שתתקבל החלטה למעורבות צבאית אמריקנית בסוריה.      
ביום ג' 13.5, ערך שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, בלוויית מפקדים בכירים של צה''ל, סיור לאורך הקטעים בגדר המערכת בגבול סוריה מולם נערכים, בימים האחרונים, הקרבות  בגולן הסורי. זה היה ביקור הכנה לקראת ביקורה של הצמרת הביטחונית האמריקנית בחדר המלחמה בירדן.  יעלון אמר בהשקיפו לעבר קוניטרה, 'כי מה שאנו רואים כאן, הוא כיצד המורדים דחקו את צבא אסד לפינה'.
הייגל יצטרך לקחת קביעה זו יעלון ולקבל החלטה, האם להשאיר את המצב ברמת הגולן הסורית כמו שהוא, כלומר צבא אסד נדחק לפינה, אבל המורדים הסורים אינם יכולים להביא להתמוטטותו ולכבוש את קוניטרה ואת כל השטח המשתרע ממנה ועד לעיר הסורית הדרומית דרעא Derra, או להחליט לספק למורדים נשק כבד אמריקני, בייחוד טילי נ''ט 'טאו' TOW, שבעזרתם אפשר להכריע את הקרב. עד עתה ספקו האמריקנים ליחידות המורדים מספר מועט של טילים כאלה.
להחלטה זו של שר ההגנה האמריקני הייגל, שבדרך כלל איננו מעורב בהחלטות בדרג מבצעי כזה, תהייה חשיבות אסטרטגית רבה לגבי המשך המלחמה בסוריה.
אם הייגל יורה לספק למורדים נשק כבד, דבר שיאפשר להם לכבוש את קוניטרה, הרי בכך תפתח אפשרות לפני המורדים הסוריים להתחיל לנוע בשני טורים, האחד מקוניטרה והשני מדרעא, לעבר דרום דמשק.
תנועה כזו של המורדים תאיים ישירות על שלושה בסיסים צבאיים סוריים המגנים על דרום דמשק, בהם נמצאת דוויזיה מס' 9 הסורית- אל קישווה, קטנה, וקאנאקר,  al-Kiswah, Qatana, and Kanaker.
בהתפתחות כזו, הנשיא אסד ויועציו הצבאיים האיראניים, ובראשם הגנרל קאסם אל סוליימני, מפקד גדודי אל קודס האיראנים, שהיו עד עכשיו עסוקים בהבטחת החזיתות הצפוניות-לאורך גבול סוריה טורקיה, והמערביות-לאורך גבול סוריה ולבנון, יעמדו בפני איום אליו לא התכוננו. לא לרשות אסד ולא לרשות האיראנים עומדים עתה כוחות של עתודה צבאית אסטרטגית אותם הם יכולים להטיל למערכה המתפתחת עתה מדרום לדמשק. כל העברה של כוחות מחזית אחרת בסוריה לעבר הדרום, תחשוף את משטר אסד בפני איומים חדשים, אליהם הוא לא ערוך.
אחת הבעיות הגדולות בפני הייגל יעמוד, היא לקבוע למי הנשק האמריקני הכבד יסופק. בין קבוצות הלוחמים של המורדים הנמצאים עתה ליד גדר המערכת הישראלית שבין סוריה וישראל, ישנם לוחמים לא מועטים של ארגון ג'בהת אל נוסרה-אל קעידה סוריה, ובימים האחרונים התחילו להגיע לאזור הקרבות גם לוחמים של אל קעידה עיראק והלבנט- ה-ISIS.
עד עתה הצליחו הקצינים האמריקנים והירדנים המנהלים את המלחמה מחדר המלחמה ליד רבת עמון, למנוע מלוחמים אלה לקבל את הנשק האמריקני. השאלה היא מה יתרחש בשטח אם יתחילו לזרום אליו כמויות גדולות של נשק כזה?     

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות