בגרמניה, אולמרט הזמין צוללת 'דולפין' מס' 6. בטורקיה, ברק מוכר את לוויין הריגול 'אופק'.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: בניגוד לידיעות המתפרסמות בישראל, ואשר אין להן כל בסיס, ראש הממשלה אהוד אולמרט המבקר בגרמניה, ושר הביטחון אהוד ברק, המבקר בטורקיה, אינם מנסים לדון בעמדת הגרמנים והטורקים מול איראן, וגם לא בשאלת הפעולה הצבאית הישראלית הצפויה בעזה. שני המנהיגים הישראליים מתרכזים בנושאים של קניית ומכירת נשק. ראש הממשלה אולמרט דן עם הגרמנים בדבר התנאים הכספיים להשלמת העסקה לבניית 2 צוללות 'דולפין', והזמנת צוללת 3 מהסוג הזה לחיל הים. כאשר הצוללות יסופקו לישראל תהייה לחיל הים שייטת של 6 צוללות מדגם זה. צוללות אלה מסוגלות לשאת, לפי פרסומים זרים, טילי שיוט גרעיניים. שר הביטחון אהוד ברק, עוסק בביקורו באנקרה בעיקר בניסיון לסכם עסקה, לפיה ישראל תמכור לטורקיה לוויין ריגול צבאי מסדרת 'אופק'. שווי העסקה, 300 מיליון דולר. באם שר הביטחון יצליח לסכם עם הצמרת המדינית והצבאית את העסקה, תהייה טורקיה המדינה השנייה במזרח התיכון שיהיה לה לוויין ריגול צבאי. זו היא הפעם הראשונה שישראל מוכרת לוויין צבאי למדינה אחרת.
שר הביטחון יצא לטורקיה, לאחר שהתקבל אישור מארצות הברית, למכירת לוויין הריגול. וושינגטון וירושלים מעוניינות, כי יימשך שיתוף הפעולה הצבאי עם טורקיה מול איראן. נושא שני בו דן ברק באנקרה, הוא הניסיונות התיווך הנמשכים של הטורקים, בין ישראל לסוריה.
המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה: מוסרים, כי כמה ימים לפני בואו של אהוד ברק לאנקרה, הגיעו לשם איבריהם אייב סולימן, איש המודיעין הסורי המקורב לצמרת בדמשק, המתגורר בוושינגטון, ואלון אוליאל, מי שהיה בעבר מנכ"ל משרד החוץ הישראלי, המקיים קשרים עם אייב סולימן, כבר מספר שנים. השניים הוזמנו לאנקרה על ידי פרופ' מנצ'ור אקג'ון, שהוא איש אקדמיה טורקי, המקורב ביותר לצמרת הטורקית. המקורות שלנו מוסרים כי אוליאל, ואייב סולימן, נפגשו 3 פעמים, וסיכמו להמשיך בשיחות ביניהם תחת המטריה הטורקית. שר הביטחון אהוד ברק שמע מהטורקים אתם נפגש, מה יהיו הצעדים הבאים שהטורקים עומדים לנקוט במהלכי התיווך שלהם בין ירושלים ודמשק.

Print Friendly, PDF & Email