בדואים תומכי אל קעידה, השתלטו על העיר מען בדרום ירדן, המרוחקת 104 ק"מ מאילת

'מען היא פאלוג'ה של ירדן' צעקו המוני מפגינים בדואים, שנשאו דגלים וכרזות תמיכה באל קעידה עיראק והלבנט ה-ISIS, בשבת 28.6. כמה מהם נשאו ביד אחת דגלי אל קעידה, וביחד השניה הניפו רובים אוטומטיים.
זה כמה ימים נערכות במרכז העיר הפגנות כאלה, כאשר כוחות הצבא והביטחון הירדניים, אשר בשנים קודמות הטילו כמה פעמים מצור על העיר, ובמקרים אחרים שברו באש חיה הפגנות כאלה, כאשר מספר ההרוגים בהן הגיע לעשרות, אינם נראים בעיר ובסביבותיה. 
מלך ירדן עבדאללה מקיים התייעצויות חירום עם צמרת הצבא והמודיעין  הירדני, במטרה למצוא דרך, כיצד לדכא את המהומות, מבלי להדליק אש בשורה של ערים אחרות בירדן, כולל סלט, אירביד וזרקא, שם ישנם אלפי תומכים גלויים באל קעידה.
מען שהיא בירת המחוז הדרומי של ירדן, השולטת על הכבישים העיקריים המובלים לעיר ולמפרץ עקבה, נמצאת במרחק של  218 ק''מ מהבירה הירדנית עמן, 104 ק''מ בלבד מאילת, וכ-60 ק''מ מכביש מס' 60 הישראלי, שהוא עורק התחבורה המרכזי ממרכז ישראל לערבה ולאילת.  
המקורות של תיקדבקה  בוושינגטון מדווחים, כי ביום א' 29.6, התגברו בחוגי ממשל אובמה ההערכות והקולות, כי עם התגברות האיום של אל קעידה על משטר המלך עבדאללה, לא יהיה מנוס מהתערבותם של כוחות מיוחדים אמריקנים וישראליים, כדי להגן על משטר המלך, ולמנוע את חדירתה של אל קעידה לירדן. המקורות שלנו מוסרים, כי ההערכה המתגבשת היא, כי הסכנה הפנימית למלך עבדאללה, היא לא פחות חמורה, ואולי אפילו יותר, מאשר סכנת התקפת פתע מחוץ, כלומר מכיוון עיראק.
מקור צבאי אמריקני שתיקדבקה דיבר אתו בשעות האחרונות אמר, כי הצבא הירדני פרוס עתה בשלוש גזרות: גבול ירדן וסוריה, וגבול ירדן עם עיראק.
בגבול ירדן עם סוריה הירדנים נערכו כדי להדוף שני אויביים שונים.
1.  אל קעידה עיראק והלבנט ה-ISIS, לו יש כוחות רבים במזרח סוריה.
2. התקפה אפשרית של צבא סוריה  שמטרתה תהייה להחליש את התמיכה הצבאית הירדנית במורדים הסוריים הפועלים בדרום סוריה, בין השאר ליד גבול סוריה עם ישראל.
בחזית המזרח, נפרס צבא ירדן מול כוחות אל קעידה ISIS, הפועלים במחוז אנבאר שבמערב עיראק.  
שאר הכוחות הירדנים מרוכזים מסביב לבירה עמן כדי להגן על המשטר שם. באם הבערה שהחלה במען תתפשט לערים מרכזיות אחרות בירדן, ספק  באם לירדן יש מספיק כוחות ביטחון להגן על עצמו גם מאיומיים חיצוניים וגם מאיומיים פנימיים על המשטר.
המקורות בוושינגטון, אמרו כי מפקד חדר המלחמה האמריקני-ירדני ליד עמן Centcom-Forward Jordan, (מפקדה קדמית-פיקוד מרכז האמריקני), בריגדיר-גנרל דניס מקקיין Brig. General Dennis McKean, קיבל כבר הוראה להעמיד את כ-12,000 החיילים האמריקנים, ואת טייסת מטוסי הקרב האמריקנים מדגם F-16, הנמצאים בירדן בכוננות. כמו כן אמרו המקורות, כי הגנרל מקקיין מקיים קשר ישיר עם הרמטכ''ל הישראלי רב אלוף בני גנץ, מפקד פיקוד העומק הישראלי האלוף שי אביטל, ומפקד חיל האוויר הישראלי, האלוף אמיר אשל.  
המקורות בוושינגטון אמרו, כי מאחר ובמקור נועדו כוחות פיקוד העומק הישראליים לפעול נגד איראן וחיזבאללה, הרי עתה  הם יכולים למצוא את עצמם נלחמים מול האיום של אל קעידה ISIS על ירדן.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי השאלה המרכזית העומדת במרכז הדיוניים המתקימים בין וושינגטון, ירושלים וירדן היא, האם להמתין להתפתחויות פנימיות נוספות בירדן, ואז לפעול, או להקדים התפתחיות אלה ולהנחית מכה על כוחות אל קעידה ISIS, המתרכזים לאורך גבול ירדן עם עיראק.  אם ההכרעה תהייה לגבי מכה צבאית מקדימה, השאלה תהייה, מי יבצע אותה? מה תהיינה המטרות בתוך עיראק שתותקפנה? ואיך תשפיע תקיפה כזו על המצב הפנימי בירדן?       

 

Print Friendly, PDF & Email