בדיקת המל"ט המתאבד שאהד 136 בארצות הברית מעלה כי לשאהד 136 יש יכולות לטוס מאיראן לכל נקודה בישראל לרחף מעליה מספר שעות וברגע מתאים לתקוף אותה  

ב-22 לאוקטובר דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה כי המודיעין האמריקני הטיס מאוקראינה לארצות הברית חלקים של המל"ט האיראני המתאבד שאהד Shahed-136 במטרה לפתח מערכת נשק נגדו.
'השגת הדגם של המל"ט האיראני מצויה עתה בעדיפות עליונה של המודיעין', אמר מקור אמריקני בכיר. עכשיו מתברר כי האמריקנים השיגו כמה מל"טים מתאבדים שלמים.
ביום שישי 4.11, מדווחים מקורות אמריקנים חלק ממצאיהם לאחר שהסתיימה בדיקת חלקי המל"טים האיראניים.
מהבדיקות עולה כי המנוע של המל"ט המתאבד מיוצר בסין על ידי החברה הסינית Beijing MicroPilot Flight Control Systems. החברה הסינית העתיקה את מבנה המנוע מהחברה הגרמנית Limbach Flugmotoren. לעומת זאת המנוע של המל"ט המתאבד מסוג שאהד  Shahed-131, שנמצא בשימוש מבצעי  של הצבא הרוסי מיוצר באיראן.  המנוע של שאהד 136 הוא בעל 50 כוחות סוס המונע על ידי בנזין, דבר המאפשר לטוס לטווח של כמה אלפי קילומטר.
במילים אחרות לשאהד 136 יש יכולות לטוס מאיראן לכל נקודה בישראל לרחף מעליה מספר שעות וברגע מתאים לתקוף אותה.  

מחיר הייצור של כל המל"ט כזה הוא בין 20,000 ל-30,000 דולר.
סין גם מספקת לאיראן מידע טכני מערבי כיצד לבנות מל"טים מתאבדים, אותו כנראה השיגה באמצעות מערכות הריגול שלה במערב בייחוד בארצות הברית.
הבדיקה האמריקנית חשפה כי חלקים של המל"טים המתאבדים שאהד Shahed-136, ומוהג'ר Mohajer-6, הם חלקים שאיראן השיגה מארצות הברית ומדינות במערב אירופה. בייחוד מדובר במערכות ההופכות את המל"ט ומערכת הנשק שלו להיות מדויקים ולפגוע במטרה.   המערכות האלה מאפשרות למל"ט המתאבד לחוג זמן ממושך של השעות מעל אזור הקרבות או האזור בו הוא רוצה לפגוע ורק לאחר  שהוא מזהה את המטרה לתקוף אותה ולהשמידה.
מדינות מערביות אחרות שהם האיראנים השיגו חלקים ומערכות של המל"טים המתאבדים הן: אוסטריה, בריטניה, וגרמניה. לשם השגת חלקים אלה איראן הקימה רשתות קנייה בארצות אלה, אשר עכשיו לאחר שמידע זה הגיע מארצות הברית שירותי הביון הבריטים, הגרמניים והאוסטריים פועלים לחשוף אותן ולפרקן.

Print Friendly, PDF & Email