בהלת מרגלים אמריקנים באיראן וחיזבאללה, לאחר התחלת פעולות המורדים הסוריים בלבנון

יום אחד בלבד לאחר שביום ד' 23,11, הודיע חיזבאללה בלבנון,  כי הוא חשף רשת של 'מודיעים' שפעלו עבור סוכנות הביון המרכזית האמריקנית ה-CIA, הודיעו מקורות בטהרן כי גם איראן עצרה 12 מרגלי של סוכנות הביון האמריקנית. המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי שתי ההודעות שללא ספק הן מתואמות בין טהרן לביירות, באו ליצור רושם, כי איראן ובעלי בריתה הצליחו למוטט את התשתית המודיעינית של ה-CIA, בקרב הכוחות המזוינים שלהן, וגם בתוך התוכנית הגרעינית האיראנית.
חבר וועדת החוץ והביטחון של המג'לס האיראני פארז סורואורי Parviz Sorouri, אמר כי המרגלים שנתפסו פעלו בתיאום עם 'המוסד' הישראלי, ועם סוכנויות מודיעין זרות, אותן לא ציין. סורואורי אמר כי המרגלים שמו להם למטרה את הצבא ואת תוכנית הגרעין האיראנית.
בעבר היו מקרים רבים בהם באיראן הופיעו פרסומים על תפיסת מרגלים אמריקנים, אולם אנשים אלה אף פעם לא הוצגו בפומבי, הובאו למשפט, או שפסקי וגזרי הדין שלהם פורסמו.
ההנהגות בטהרן ובביירות זקוקות למהלך כזה בגלל ארבע סיבות עיקריות:
1. מחיקת הרושם הקשה שנוצרה בדעת הקהל האיראנית והמזרח תיכונית לאחר פיצוץ הטיל הבליסטי האיראני בשבת 12.10, בבסיס הטילים אלגאדיר Alghadir ליד טהרן. בפיצוץ זה נהרגה כמעט כל צמרת הטילים האיראנית, בראשותו של מפקד והארכיטקט של הטילים הבליסטיים האיראניים גנרל חסן מוגאדאם Major General Hassan Moghaddam. אם כי ההנהגה האיראנית עשתה מאמץ לא שגרתי גדול מאוד לשכנע את דעת הקהל האיראנית, כי המדובר היה בתקלה טכנית שהביאה לפיצוץ הקטלני, האירוע החזיר לתודעת וזיכרון הציבור האיראני את חיסולם של מדעני הגרעין המרכזיים בטהרן בשנתיים האחרונות. איראן עצמה האשימה את ה-CIA, ואת ' המוסד' הישראלי בחיסולם.
2. חוסר היכולת הגוברת של נשיא סוריה בשאר אסד לחסל את המורדים נגדו, ומנגד התגברות פעולות 'צבא סוריה החופשי' The Free Syrian Army בתוך סוריה, ומחוץ לגבולותיה, בייחוד בלבנון.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי הפיצוץ במאגר התחמושת של חיזבאללה ביום ד' 23.11, בכפר סידקין Siddiqin בדרום לבנון, הייתה פעולה ראשונה של הגוף הצבאי של המורדים הסוריים, נגד מטרה של בעלי הברית של אסד באזור.
הכוחות שפעלו במקום השאירו כותבות האומרות, כי הפעולה בוצעה כנקמה בגלל העזרה שחיזבאללה מגיש למשטר אסד בדיכוי המרד בערים הסוריות הגדולות, וכי פעולות נוספות דומות תבוצענה בקרוב, בחלקים אחרים של לבנון.
המקורות שלנו מוסרים, כי פעולת החבלה בסדיקין, גרמה לזעזוע קשה בקרב הצמרות הצבאיות והמודיעיניות בטהרן, דמשק, וביירות.
זמן קצר לאחר ההתפוצצות אמר יועצו הצבאי של מנהיג איראן גנרל יחיה סאפאווי General Yahya Rahim Safavi, בראיון בטלוויזיה האיראנית, כי ברגע שארה''ב, או ישראל תתקופנה את איראן, טהרן אפילו לא תצטרך להגיב, מאחר והתגובה תגיע אוטומטית מחיזבאללה, שהטילים שלה כבר מאוכנים על כל המטרות שנקבעו להם בישראל.
אולם, ההתקפה של צבא סוריה החופשי בסדיקין, מעלה עכשיו את האפשרות כי מקומות המחבוא ועמדות השיגור של טילי חיזבאללה בלבנון, בהם האיראנים השקיעו כל כך הרבה, חשופות להתקפה עוד בטרם המלחמה תתחיל.
סדיקין נחשבת לאחד מהמעוזים המבוצרים והשמורים ביותר של חיזבאללה בדרום לבנון, ובביירות, דמשק ובטהרן שואלים כיצד קרה כי מורדים סוריים הצליחו לחדור לאזור ולהגיע למאגר התחמושת הגדול הזה להיכנס לתוכו, להטמין בו חומר נפץ ולעזוב את המקום לפני ההתפוצצות. פעולה כזו איננה יכולה להתבצע ללא שיתוף פעולה של גורמים מקומיים.
3. משמרות המהפכה האיראניים, ויחידות המליציות שלהן הבאסיג' Basij, החלו כבר להתפרס בשבוע שעבר, תחת חסות התרגילים הצבאיים שהם עורכים במערך קרבי, בזירות הפעולה השונות שנועדו להן בעת מלחמה בתוך איראן.
מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, עורך בשבועות האחרונים סיור מקיף בכל יחידות חיזבאללה ונפגש עם כל הקצינים והחיילים המשרתים בהן.
חסן נסראללה אומר לחייליו, כי המלחמה עם ישראל, ואולי גם עם גורמים צבאיים מערביים, קרובה מאוד ועליהם להתכונן לקראתה. נסראללה מדגיש, כי ההבדל בין ניצחון ותבוסה נמצא בעיקר ביכולתם של הקצינים והחיילים לזהות מי מבין אנשיהם הוא סוכן כפול הפועל למען האמריקנים והישראליים. כל הנכונות להקרבה עצמית וכל מערכות הנשק החדישות ביותר, אומר נסראללה, לא יוכלו להתגבר על מרגלים הפועלים בתוך שורותינו.
במילים אחרות, נסראללה, מודה בפעם הראשונה בפומבי, ועוד בפני חייליו, כי חיזבאללה חדור בסוכנים היכולים לטרפד את הפעולות הצבאיות שלו.
עצם הפנייה של נסראללה לקצינים ולחיילים מצביעה על כך, כי גופי המודיעין האיראניים והלבנוניים של חיזבאללה, אינם מסוגלים לחשוף בעצמם את החדירה המודיעינית האמריקנית-ישראלית, וכי הם זקוקים לעזרתם של האנשים בשטח.
4. החשיפה כביכול של אנשי ה-CIA באיראן ובלבנון, היא רק חלק אחד מהתשובה האיראנית על הלחץ שארה''ב מפעילה נגד בשבועיים האחרונים בנושאי התוכנית הגרעינית ובפרשת ההכנות לרציחתו של שגריר סעודיה בוושינגטון. 
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות