בהתקפת טרור נועזת, ניסה הטאליבן לרצוח בקבול, את שר החוץ הנורווגי.

המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה: בהתקפת טרור נועזת, כמוה לא בוצעה אפילו בעיראק או על ידי אל קעידה, ניסה הטאליבן לרצוח ביום ב' 14.1 בקבול, את שר החוץ הנורווגי ג'ונס גאר סטורה Jonas Gahr Stoere, שעה שהשתתף באירוע שערכה השגרירות הנורווגית במלון היוקרתי 'סרנה' Serena Hotel, שבמרכז הבירה האפגאנית. מזכיר האו"ם באן קי מון, אישר ביום ב' בלילה, כי שר החוץ הנורווגי היה המטרה של ההתקפה.
זו הייתה גם הפעם הראשונה, שארגון הטאליבן ניסה לרצוח אישיות מערבית בדרג מדיני כל כך בכיר. קבוצת של 4 חמושים, שלפחות אחד מאנשיה היה חגור בחגורת נפץ והתפוצץ, והיתר שהשתמשו בקלצ'ניקובים וברימוני יד, התפרצו למלון ותקפו את אזור הספא ואולם ההתעמלות. נראה כי לתוקפים היה מידע מודיעיני, כי האנשים אותם הם חיפשו מצויים שם. שר החוץ הנורווגי ואנשי פמלייתו, הצליחו לברוח ולהתחבא במרתף המלון. לפחות 6 אנשים נהרגו, ו-6 נפצעו. בין ההרוגים לפחות 2 נורווגים, ואמריקני אחד. מבין התוקפים נהרג המתאבד ועוד חמוש, ו-2 הצליחו להימלט. לאזור המלון בן 177 החדרים, הנחשב למפואר ביותר בקבול, ומקום בו שגרירויות וגופים מערביים עורכים אירועים שונים, הוזרמו תגבורות של צבא אמריקני ואפגאני.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים כי התקפה זו תערער עוד יותר את מצב הביטחון בבירת אפגניסטן, את מעמדו של נשיא אפגניסטן חמיד חרזאי, ואת מעמדם של האמריקנים בקבול, האחראיים על הביטחון בה. עד עתה הצליח הטאליבן לבצע מספר פעולות התאבדות נגד שיירות מאובטחות שנעו בדרכים הראשיות המוליכות מהעיר, נגד מספר שגרירויות, ביניהם השגרירות האמריקנית, וליד הבסיס האמריקני הגדול בגראהם. אולם הוא אף פעם לא הצליח הארגון לבצע התקפה גלויה כזו לאור ביום בלב הבירה האפגאנית. המקורות שלנו מוסרים כי אם עד לפני כמה חודשים אפשר היה לנסוע מקבול לאזורים סמוכים לעיר בחופשיות ובביטחון יחסי, עתה, מצויים ברוב הדרכים הראשיות המובילות לאזורים הגובלים עם הבירה האפגאנית מחסומים של הטאליבן, הגובה מהעוברים דרכם מס מעבר. אישים מערביים, אינם מעזים לנסוע יותר בדרכים אלה. ההערכה היא כי 7 שנים לאחר הפלישה האמריקנית לאפגניסטן ב-2001, והתמוטטות שלטון הטאליבן ואל קעידה בארץ זו, שולט ארגון הטרור שוב בכ-70 אחוז משטחה של אפגניסטן.

Print Friendly, PDF & Email