בוועידת איפא"ק קרא פרס לסמוך על אובמה, אובמה קרא למאמץ דיפלומטי לבודד את איראן. שניהם לא אמרו כיצד עוצרים את הגרעין

אחד המחזות המוזרים ביותר נגלה ביום א' 4.3 בוועידת איפא''ק-השדולה הישראלית בארה''ב.  בישיבת הפתיחה של הוועידה הופיעו שני נשיאים, האמריקני באראק אובמה, והישראלי שמעון פרס, כאשר בדבריהם חסרו שני דברים מרכזיים, עמדתה של ישראל בנושא הגרעין האיראני, וכיצד שני הנשיאים חושבים לעצור את התוכנית הגרעינית האיראנית, לאחר שבמשך שלושת שנות כהונתו של אובמה מאמצים אלה לא רק שלא נשאו פרי, אלה הביאו להאצה ולהתקדמות ללא תקדים בתוכנית הגרעינית האיראנית.
אף אחד משני הנשיאים לא הסביר מדוע צריך להאמין ולקבל את דבריהם, לאחר שמאז 2009, שעה שאובמה נכנס לבית הלבן, לא יכול היה נשיא ארה''ב להביא אפילו דוגמא אחת כיצד הפעולות שלו שצריכות, בעבר ובעתיד, להביא את איראן להפסיק את התוכנית הגרעינית האיראנית אכן הביאו להפסקתה או לפחות להאטה שלה.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי כל דבריו של הנשיא אובמה היו מבוססים על המוטיב כי עתה צריך לנהל מגעים דיפלומטים ורכים עם איראן, וכי יש להתרכז בסנקציות.
דברים אלה נאמרו בשעה שחוגי נפט אירופאים הודיעו בשבת 3.3, כי מאז חודש שעבר כאשר הוכרז על אמברגו נפט אירופאי גדלו כמויות הנפט שאיראן מוכרות לאירופה, והיא כמעט משווה את המכירות  האירופאיות שלה לאלה של סעודיה. כיום מספקת סעודיה 49 אחוז מתצרוכת הנפט האירופאית, ואילו איראן 46 אחוז.  
'אף ממשלה ישראלית לא תוכל להשלים עם נשק גרעיני בידיו של משטר שמאיים להשמיד אותה', אמר אובמה.
הוא הוסיף כי  'איראן גרעינית מנוגדת לאינטרס הביטחוני הלאומי של ארה"ב'. 'מה שעשינו עד עכשיו לא היה מספיק ואנחנו חייבים להמשיך להשלים את המשימה'.
אבל אובמה לא הזכיר במילה אחת את ההישגים הגרעיניים הצבאיים האיראניים, וכיצד הוא חושב 'להשלים' את המשימה.
'אני מקווה שהנשיא אחמדינג'אד יעשה את הבחירה הנכונה',
אמר הנשיא, מבלי להזכיר כי בבחירות שהיו למג'לס האיראני ביום שישי 2.3, איבד אחמדינז'אד את כוחו הפוליטי, והפך להיות 'ברווז צולע'  lame duck, במילים אחרות, לנשיא משותק.  
המקורות האיראנים של תיקדבקה מציינים, כי המצב בטהרן הוא הפוך ממה שהנשיא אובמה תיאר. אם אחמדינז'אד רוצה להחזיר לעצמו מעט מהכוח הפוליטי שאיבד, הוא ישקיע את עצמו יותר עמוק במה שהיה תמיד הקלף המנצח שלו-קרי פיתוח האופציה הגרעינית האיראנית. זו הדרך היחידה שלו כיום להשיג איזו שהיא הבנה מצדו של המנהיג העליון האיראני האייטוללה על חמנאי.
אם אובמה חושב כי 'עכשיו זהו הזמן לדבר ברכות ולהחזיק מקל גדול', הרי שיש לו טעות גדולה, עליה ינסה להעמיד אותו ראש הממשלה בנימין נתניהו, בנאומו בפניו ועידת איפא''ק, ולאחר מכן בפגישותיו בבית הלבן  ביום שני 5.3.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות