בוועידת ה-G8, פוטין וחמנאי לא יאפשרו לארה"ב לנצל את בחירת רוחאני לנשיא, כדרך להימלט מהמלכודת הסורית

למי יש דם על הידיים בסוריה? תקף נשיא רוסיה ולדמיר פוטין כתבת בריטית שהציבה לו בלונדון שאלה כיצד הוא תומך באסד, ובכך למעשה הכתיב כבר את אקורד הסיום של וועידת מנהיגי ה-G8, שתפתח ביום שני בצפון אירלנד ותסתיים ביום שלישי 18.6.
'אף אחד איננו צריך לתמוך באנשים אשר לא רק הורגים את אויביהם, אבל מבתרים את גופותיהם ואוכלים אותם בפומבי לעיני המצלמות'. 'האם אלה האנשים שאתם (הבריטים-המערב) רוצים לתמוך בהם? האם אלה הם האנשים להם אתם רוצים לספק נשק? שאל פוטין כאשר הוא מכוון את תשובתו לנשיא ארה''ב באראק אובמה אותו יפגוש לשיחה בארבע עיניים ביום שני 17.6 בלילה. ציטוט המקור: One does not really need to support the people who not only kill their enemies, but open up their bodies, eat their organs in front of the public and cameras. Are these the people you want to support? Are they the ones you want to supply with weapons?
הנופים הפסטורליים של אגם ארן Lough Erne בצפון אירלנד, רחוקים מאוד משדות הקרב עקובי הדם של סוריה, ואף אחד מ-93,000 הרוגי המלחמה, מנין של האו''ם שאיש איננו יודע באמת את מידת דיוקו, לא יהיה מיוצג באולמות הדיונים והסוויטות המפוארות שם יתכנסו מנהיגי ארה''ב, בריטניה, צרפת, קנדה, יפן, איטליה, גרמניה, ורוסיה.
אולם פוטין ישים על מרכז שולחן הדיונים שלושה מנהיגים שלא הוזמנו לוועידה, ואשר חוץ ממנו, משתתפיה אינם רוצים להכיר בהם: מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, בשאר אסד נשיא סוריה, ומנהיג חיזבאללה חסן נסראללה. אלה הם שותפיו לניצחון האסטרטגי של מוסקבה בסוריה. פוטין רוצה שמנהיגי ה-G8 יכירו בניצחון זה. אם הם לא ירצו להכיר בניצחון זה, מחכה מעבר לפינה של אגם ארן Lough Erne, כבר הקרב המכריע הבא במלחמה הסורית, על העיר חלב.
הנשיא אובמה הודיע באמצעות דוברים, כי הוא מוכן לספק נשק קל למורדים הסוריים, בעוד פוטין מספק לצבא סוריה מטוסי ומסוקי קרב הפצצה, טנקים כבדים, ותחמושת, ואיראן וחיזבאללה מספקים טילים ולוחמים.
במילים אחרות, תוצאות הקרב בחלב כבר הוכרעו מראש.
בעוד שר הביטחון הישראלי משה יעלון, מסביר בארה''ב כי הניצחון הסורי-איראני-חיזבאללה, לא היה ניצחון אסטרטגי, פוטין חושב אחרת, ושאר מנהיגי ה-G8 מסכימים אתו בשתיקה.
לכן הם ינסו בוועידה בצפון אירלנד להגיע לפחות להסכם על כינוסה של וועידה בינלאומית-ז'נווה 2, למציאת פתרון למלחמה בסוריה. לכאורה המשימה הזו קלה, ופוטין ואובמה צריכים להגיע ביניהם להסכמה על תנאי היסוד וכללי המשחק של וועידה זו.
אבל המקורות של תיקדבקה במוסקבה ובמזרח התיכון מוסרים, כי זו תהייה משימה קשה מאוד. פוטין מגיע לצפון אירלנד, עם רשימת תנאים אותם יגיש מראש לאובמה, מחיר נצחונו האסטרטגי בסוריה. במרכז רשימה זו ארבעה תנאים מרכזיים:
1. לא ארה''ב ולא רוסיה מכנסות את וועידת ז'נווה 2, אלא מזכיר האו''ם באן קי מון. בכך רוצה פוטין להכריח את אובמה לפעול אך ורק לפי החלטות האו''ם, ולא כפי שאובמה ומדינות המערב-נאט''ו פעלו בלוב להפלת מועמר קדאפי ב-2011, בניגוד להחלטות מועצת הביטחון.
2.
בשאר אסד יישאר בשלטון בדמשק, מאחר והוא השלטון הסורי הלגיטימי. פוטין הבהיר נקודה זו היטב במסיבת עיתונאים שערך ביום א' בלונדון כאשר אמר, 'רוסיה מספקת נשק לממשלה הלגיטימית של סוריה'. Russia supplies arms to the legitimate government of Syria.
3. איראן חייבת להיות מוזמנת ומשתתפת עיקרית בוועידת ז'נווה 2. לא רק פוטין לא יאפשר לאובמה לנצל את היבחרו של חסן רוחאני בסוף השבוע לנשיא איראן, כדרך לעקוף ולהתעלם מהניצחון האסטרטגי של רוסיה,איראן, וחיזבאללה בסוריה, אלא גם מנהיג איראן האייטוללה חמנאי לא יאפשר זאת.
ראש צוות הבית הלבן דניס מקדונו Denis McDonough, ניסה לבצע כבר מעקף דיפלומטי כזה כבר ביום א' בהופעה ב-CBS, כאשר אמר כי אם רוחאני מתכוון למה שאמר במערכת הבחירות לשפר את יחסי איראן עם העולם 'יש הזדמנות לעשות זאת' there’s an opportunity to do that, 'אבל קודם כל על איראן לצאת נקייה (מהחשד) שיש לה תוכנית גרעינית חשאית' doing so would require Iran “to come clean on this illicit nuclear program. זו פעם ראשונה שבכיר בממשל אובמה מעלה את הנושא של תוכנית הגרעין החשאית של איראן.
זוהי התגובה האמריקנית לדבריו של פוטין מיום ג' 11.6, בהם אמר: 'אין לי ספק שאיראן מקיימת את התחייבויות הבינלאומית שלה בנושאי הגרעין והפצתו, אבל אסור להתעלם מהדאגות האזוריות ( במזרח התיכון ובמפרץ הפרסי) והבינלאומיות לגבי התוכניות הגרעיניות של איראן'. I have no doubt that Iran is adhering to international commitments on nuclear non-proliferation but regional and international concerns about Tehran's nuclear program could not be ignored.
4. פוטין, איננו מוכן יותר, כפי שהיה מוכן רק לפני חודש במאי, כי בוועידת ז'נווה 2 תשתתף משלחת אחת של המורדים והאופוזיציה הסוריים. עתה דורש פוטין השתתפות של כמה משלחות של המורדים, מאחר והם מפולגים, וייצוגם צריך לשקף את המצב בשטח. במילים אחרות פוטין מפלג את מחנה המורדים, במקום לאחד אותו כפי שאובמה והמערב רוצים.
וועידת ה-G8 תסתיים ביום שלישי, הקרב על חלב יימשך. עד להכרעה פוטין, חמנאי, אסד, נסראללה ימשיכו במסע ניצחונותיהם, ארה''ב, המערב וישראל ימשיכו בנסיגתם, אלא אם יחליטו להתערב במלחמה בסוריה.

Print Friendly, PDF & Email