בונקר המפקדה בביירות, ונגד מי ישראל וצה"ל נלחמים?

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה. ביום חמישי 20.7 בשעה 20:00 בערב, חזרו מטוסי חיל האוויר הישראלי והפציצו את הבונקר של מפקדת חיזבאללה בביירות, היכן שקיוו כי חסן נסראללה והמעגל המקורב של מפקדים בכירים היו צרכים להיות. ב-24 השעות שעברו בין שתי ההפצצות התרחשו שלושת הדברים הבאים:
1. לצה"ל התברר כי `המקור` הלבנוני שמסר את המידע, דייק בתיאוריו את המקום ואת ייעודיו, אבל לא דייק במידע על התכנסות צמרת חיזבאללה במקום. הללו פשוט לא הגיעו לשם. הם היו הרחק מחוץ לביירות.
צריך להבין כי חיל אוויר המבצע כ-500 גיחות הפצצה ביום, מגיע לאחר זמן קצר מאוד למיצוי `בנק המטרות` שהמודיעין מספק לו. חיל האוויר הישראלי מתקיף כבר כמה ימים מה שנקרא `מטרות מזדמנות`, או מטרות שמסופקות לו מגורמי מודיעין אחרים לא ישראליים. המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים כי לכל מפלגה או גוף פוליטי בלבנון יש גוף מודיעיני קטן, אשר מלבד המודיעין האישי שהוא אוסף, הוא אוסף גם מודיעין אסטרטגי, אותו הוא מחזיק או לשם ביצוע חילופי מידע, או כדי להשתמש בו למטרות פוליטיות. השבוע התרחשה תופעה נדירה בה רוב ארגוני המודיעין של המפלגות הלבנוניות החלו להעביר לישראל מידע על מטרות של חיזבאללה. לא כל כך כדי לעזור לחיל האוויר הישראלי, אלא כדי להביא לפגיעה אנושה ככל האפשר בחיזבאללה. כך הגיע המידע על בונקר המפקדה לישראל.
2. שדרי רשתות הטלוויזיה הבינלאומיות העיקריות שהגיעו למקום במשך יום ה`, עמדו כשהם חובשים קסדות פלדה ולבושים בשכפצים על ההריסות וסיפרו על האכזריות של צה"ל אשר הפציץ בטעות רובע מגורים שלם, רק משום שחשד כי נסראללה נמצא שם, וכיצד חייהם של מאות משפחות לבנוניות, שמביתם נותרו רק עפר ואפר, נהרסו.
3. ביום ה` בערב הופיע חסן נסראללה בעצמו בשידור ברשת אל ג`זירה, ולעג למודיעין הישראלי, על המידע `המדויק` שיש לו, ועל כך שהחטיא `שוב` את המטרה. בהופעה הבטיח נסראללה לישראלים, כפי שהוא עושה לאחרונה בכל הופעה, `הפתעות חדשות`.
בעקבות כל זאת החליטו בצה"ל לחזור ולהפציץ את המקום כדי לסלק את ההריסות מעל הבונקר כדי שאפשר יהיה לראות באיזה אתר באמת מדובר, ובתוך איזה סביבה חיו באמת האזרחים הלבנוניים. המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים כי המדובר בקומפלקס בנייה ענק המבוצע על ידי חברת הבנייה האיראנית `בונייאד`, שהיא חברת הבנייה של משמרות המהפכה האיראנים. על פניו מדובר במרכז תרבותי ענק שבמרכזו היה צריך להיות מוקם מסגד, אבל מתחתיו משתרע אחד מחדרי המלחמה הגדולים ביותר בעולם המערבי.
איש מודיעין בכיר, אשר סקר את תצלומי האתר לפני ולאחר ההפצצות אמר, `כי לא לצה"ל ולא לצבא הבריטי או הצרפתי אין חדרי מלחמה גדולים כאלה`. גם תוצאות ההפצצה מדגישות את אופיו הצבאי של המקום. חיל האוויר פגע במקום ב-23 טון של פצצות מסוגים שונים מתוך ההערכה שכמות כזו של חומרי נפץ המתפוצצת בתוך חלל סגור תמוטט את קירות הבונקר על היושבים בו. אולם זה לא קרה. האיראנים בנו את קירות הבונקר כשהם משתמשים בכמויות כאלה של בטון ופלדה, עד שהקירות נשארו עומדים שלמים, רק קצת מפויחים, כאילו במקום לא נערכה כלל הפצצה. בניית הביצורים האיראנים עבור חיזבאללה בלב ביירות, מזכירה במידה רבה את בניית הביצורים בביירות ובערים מרכזיות אחרות בלבנון על ידי מהנדסים וחברות הנדסה מזרח גרמניות, עבור אש"ף, בשנות השבעים.
הרוב מכריע של הציבור הישראלי, מלבד מתי מספר, אינו מעלה על דעתו כי ארצם וצבאם צה"ל, מהווים בעשרת ימי הלחימה הראשונים את ראש החץ של העולם המערבי בהתנגשות עם איראן.
החלק המכריע של הציבור הישראלי, חושב ומאמין כי ממשלתו וצה"ל מנהלים מלחמה מקומית עם ארגון טרור קטן אבל חזק, ותוך זמן לא רב המלחמה הזו, הנתקלת השבוע בכמה קשיים, תסתיים בניצחונה הברור של ישראל. עד כדי כך אמונה זו מושרשת בציבור הישראלי עד כי איש מהם אינו טורח להסביר לעצמו מדוע ראש מהמשלה אהוד אולמרט והרמטכ"ל רב אלוף דן חלוץ, חוזרים ומדגישים כל פעם כי צריך להתכונן למלחמה ממושכת מאוד. לציבור הישראלי אין כל מושג כי מלחמה זו נגד חיזבאללה יכולה להפך תוך כמה שעות ואולי אפילו פחות מזה למלחמה אזורית כוללת, כאשר ישראל ואיראן מתנגשות ישירות.

Print Friendly, PDF & Email