בזמן שקארי ביקר בסעודיה ובמצרים, דנו הרוסים, המצרים והסעודים, בהקמת בסיס ימי קבוע רוסי במצרים

זה לא היה מקרה, כי ביום א' 3.11, כאשר שר החוץ האמריקני ג'ון קארי עזב את מצרים בדרכו לפגוש את מנהיגי סעודיה בריאד, ביום שני 4.11, הודיעה מוסקבה, כי ציידת נושאות המטוסים הרוסית 'וורייאג' Varyag, והסיירת הגרעינית 'פיוטר ווליקי' Pyotr Veliky, הנחשבת לאוניית המלחמה בעלת עוצמת אש המתקדמת ביותר בצי הרוסי, נכנסו בשבת 2.11 לים התיכון. מקורות צבאיים במוסקבה מסרו, כי שתי אוניות המלחמה תבצענה 'מספר משימות' carry out a number of tasks, עם אוניות אחרות של הצי הרוסי הנמצאות באזור. 
המקורות הצבאיים של תיקדבקה, מציינים כי עם הגעתן של אוניות המלחמה לאזור, נמצאות עתה לפחות 16 אוניות מלחמה של הצי הרוסי, בים התיכון. ביניהן, סיירת הטילים הגדולה 'מוסקבה' Moskva, ושלושת הנחתות האמפיביות הגדולות ביותר של הרוסים, הנושאות על סיפוניהן  אלפי מרינס רוסיים. 
המדובר בנחתות, 'אלכסנדר שאבאלין' Aleksandr Shabalin, 'נובוצ'ארקסק' Novocherkassk, ו'מינסק' Minsk. שלוש נחתות אלה הצטרפו לאוניית נחיתה אמפיבית רביעית הנמצאת כבר ביום התיכון מתחילת חודש אוקטובר  'אזוב' Azov.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי עם הסתלקותן כבר בסוף ספטמבר, של אוניות המלחמה האמריקניות שעמדו לתקוף את סוריה מאזור מזרח הים התיכון, הפך להיות הצי הרוסי לכוח הימי לו יש הנוכחות ועוצמות האש הגדולות ביותר מזרח ומרכז הים התיכון. המדובר באזור המשתרע מקפריסין, סוריה, לבנון, ישראל, מצרים, תעלת סואץ, והמגיע עד ללוב. מקורות צי מערביים וישראליים, אומרים, כי אף פעם לא הייתה נוכחות של כוח ימי גדול רוסי כזה בים התיכון.המקורות הצבאיים של תיקדבקה, מדווחים, כי כאשר שר החוץ האמריקני ג'ון קארי ישב ביום א' בקהיר, וביום ב' 4.11 בריאד, כאשר הוא משוחח עם המלך עבדאללה ועם שר החוץ הסעודי הנסיך סעוד בין פייסל, הגישו הרוסים בקשה למצרים להקים בשטחה בסיס ימי גדול לצי הרוסי. הבקשה הרוסית, הוגשה תוך כדי התגברות השמעות בקהיר, כי בקרוב יגיע למצרים לביקור נשיא רוסיה ולדמיר פוטין. מהלך ההתקרבות הרוסי למצרים מתבצע כאסטרטגיה סעודית שתביא לכניסתם של יועצים צבאיים רוסיים למצרים,  וביסוס מעמדה של מוסקבה כספקית הנשק  לצבא מצרים במקום ארה''ב.
המקורות של תיקדבקה מביאים כאן בפרסום ראשוני ובלעדי את ארבעת  האתרים בהם מוסקבה מציעה לקהיר להקים את הבסיס הימי הרוסי במצרים:
1.  אלכסנדריה. הרוסים מציעים כי הם יקבלו לידיהם מזח בתוך נמל אלכסנדריה, ושטח של מחסנים, אותם הם יוכלו לפתח לבסיס ימי, דומה לזה שעומד לרשותם בטרטוס שבסוריה. הרוסים אינם אומרים כי הבסיס הימי שהם יקבלו במצרים, יהיה במקומו של הבסיס שלהם בסוריה, אולם ברור מהדחיפות בה הם הציגו השבוע את הנושא בקהיר, כי הם רוצים למצוא את עצמם במצב בו הם ייאלצו לעזוב את הבסיס בטרטוס, שממילא מופעל באחרונה רק חלקית, ובכך הם יישארו בים התיכון ללא בסיס ימי.  
2. נמל דאמטייה  Damietta Port, הנמצא כ-70 ק''מ מפורט סעיד.
3. נמל פורט סעיד השולט על הכניסה המערבית של תעלת סואץ.
4. נמל רוזטה Rosattea, או כפי המצרים קוראים לו נמל ראשיד Rasid, הממוקם בדלתא של הנילוס כ-65 ק''מ מזרחית לאלכסנדריה.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי אם הרוסים יקימו באחד מארבעת אתרים ימיים אלה בסיס ימי, פירוש הדבר שלרשותם יהיה לא רק בסיס שיאפשר להם להפגין נוכחות ימית במרכז הים התיכון, אלא הם גם יהפכו את רוסיה למעצמה היחידה לה יהיו כוחות ימיים וצבאיים שישלטו על תעלת סואץ, אחד מנתיבי הסחורות והנפט החשובים בעולם. לכוחות רוסיים אלה תהייה גם שליטה על הערוץ המרכזי המחבר בין הציים והכוחות הצבאיים האמריקנים במפרץ התיכון ובמפרץ הפרסי.
מול המהלך הרוסי-סעודי- מצרי הזה בולטת העובדה, כי קארי יצא את קהיר ואת ריאד, מבלי שפורסמה הודעה אמריקנית-מצרית-סעודית משותפת על תוצאות שיחותיו בשתי הבירות הערביות, דבר המעיד על עומק הקרע בין וושינגטון קהיר וריאד. לעומת זאת פורסמו דבריו של קארי בפני סגל שגרירות ארה''ב בסעודיה.
קארי אמר: 'היחסים בין וושינגטון והסעודים הם חיוניים, מול השינויים והאתגרים בתקופות המעבר של חילופי השלטון במצרים, ומלחמת האזרחים בסוריה'. Washington's relationship with the Saudis was crucial as the region faced changes and challenges from the transition in Egypt to civil war in Syria.
'הסעודים הם מאוד, מאוד חשובים לכולנו'. 'הסעודים הם באמת השחקנים הבכירים בעולם הערבי ביחד עם מצרים'.The Saudis are very, very important to all of us. The Saudis are really the senior player in the Arab world together with Egypt.
משקיפים שמו לב לכך, כי קארי לא אמר במילה אחת על הבנות כלשהן שהושגו בין וושינגטון, קהיר וריאד, לגבי המתרחש במצרים ובסוריה.

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email