בחוסר הכרעה של הקבינט, הפלסטינים שיגרו את המטח הכבד ביותר עד כה על גוש דן. אל-סיסי ממתין לפעולה צבאית של נתניהו בעזה

לאחר לילה שקט יחסית, שיגרו הפלסטינים, ביום ד' 16.5, את מטח הטילים הכבד ביותר, ששיגרו עד כה לעבר גוש דן. לפחות 3 טילים יורטו על ידי 'כיפת ברזל'. החמס טוען כי שיגר טיל M-75 משופר.  
הבעיה העיקרית בפניה עמד ביום ג' 15.7 בלילה, הקבינט המדיני-ביטחוני, היא איזה פעולה צבאית ישראלית צריכה להתבצע בשעות הקרובות נגד החמס, כדי לשכנע את נשיא מצרים פאתח אל-סיסי להמשיך לפעול נגד עזה? כך מוסרים המקורות המזרח תיכוניים והצבאיים של תיקדבקה.
כפי שכל המקורות והפרשנים הישראליים הישראלים העדיפו להתעלם, מהסתלקותו המופגנת של נשיא ארה''ב אובמה, מלהתקרב להתנגשות הצבאית בין ישראל לחמס, באמצעות ביטול ביקורו של שר החוץ האמריקני ג'ון קארי ביום ג' באזור, כך כל המקורות מתעלמים מהעובדה, כי גם נשיא מצרים פאתח אל-סיסי, איננו רוצה  לטפל  בנושא, וכל מה שהוא מוכן לעשות הוא להביא  את ישראל לפעול נגד החמס-בהם הוא רואה זרוע פלסטינית של אויביו-קרי, האחים המוסלמים.
אל סיסי מוכן לפעול נגד החמס, בתנאי שישראל וצה''ל יובילו את חוד הפעולה, בעוד שהוא קוטף את פירותיה בהתאם לבחירתו.
מסיבה זו, התיאורים הישראליים, כאילו נתניהו יצר בהסכימו להסכם הפסקת האש עם מצרים, רקע מדיני להמשך הפעולה נגד החמס, הם מופרזים. מזווית הראייה של קהיר המצב הוא הפוך: נתניהו הוא שיצר את הרקע המדיני להמשך הפעולה הצבאית הישראלית נגד החמס, ועכשיו עליו להמשיך בדרך זו.
החמס והג'יהאד האיסלמי מבינים היטב נקודה זו, ולכן כאשר היא הובררה להם סופית ביום ג', הם חידשו את ירי הטילים על ישראל, בהיקפים רחבים וגדולים יותר, מאשר בשבעת ימי המלחמה הקודמים. עד חצות ביום ג' החמס והג'יהאד שיגרו 125 טילים, כאשר בפעם הראשונה הם מגיעים לאזורי כפר אדומים ובקעת הירדן.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי גם מצרים, החמס, וישראל נמצאים בעמדת המתנה: 
ראש הממשלה בנימין נתניהו, ולשר הביטחון משה (בוגי) יעלון, אשר בגלל ההדלפות והמתיחות האישית השוררת בין שרי הקבינט המדיני-ביטחוני, הפכו את עצמם ל'קבינט של שניים' המקבל החלטות המוכרעות ביניהם, מבלי שיתר השרים מודעים להן, יודעים כי מבלי שהם יקבלו החלטה על איזה שהיא פעולה ישראלית, אל-סיסי לא יזיז את עצמו ואת מצרים יותר.
נשיא מצרים אל-סיסי, אשר יקבל ביום ד' 16.7 לשיחה את יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, מבלי שיש לו כוונה להפעילו, ממתין להחלטה הישראלית על אופי הפעולה, ועוד יותר מכך להיקפה. ככלל שהמכה הצבאית הישראלית על החמס תהייה גדולה יותר, כך מצרים תהייה מוכנה לשתף  פעולה עם ישראל בצורה נרחבת יותר. ואילו החמס והג'יהאד נמצאים בהמתנה לראות איזה החלטה ישראל תקבל ומה יהיה יחסו של אל-סיסי אליה.
זו הסיבה מדוע החמס והג'יהאד יגבירו ביום ד' את התקפותיהם נגד ישראל.       

 

Print Friendly, PDF & Email