בחיסול הגנרל האיראני, נתן נתניהו גיבוי צבאי לקונגרס והסנט, להטיל סנקציות על טהרן

אם ה-11 בפברואר נקבע כתאריך בו ראש הממשלה בנימין נתניהו, יופיע בנאום בפני ישיבה משותפת של בתי הנבחרים האמריקנים, אפשר וצריך להניח, כי יו''ר בית הנבחרים ג'ון בוהנייר John Boehner, שנקט צעד בלתי רגיל זה, מאחורי גבם וללא ידיעתם  של הנשיא אובמה ושר החוץ שלו ג'ון קארי,  קיים קשרים מוקדמים עם נתניהו ועם שגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר לתיאום תאריך ההופעה.
אפשר וצריך להניח גם, כי בעיר כמו וושינגטון, שם כולם בולשים אחר כולם, והשאלה היא תמיד לא איזה מידע יש בידי גורם זה או אחר, אלא באם ומתי הוא ישתמש בו נגד יריביו, הזמנה זו לנתניהו לא באה כהפתעה גדולה לבית הלבן.
כמובן שארבעת הצדדים המעורבים במהלך זה, הרפובליקנים, הדמוקרטים, הממשל עצמו, ובנימין נתניהו, מעדיפים להעמיד פנים כאילו 'פצצת הנאום האיראני'  באה כהפתעה.
'הפתעה' זו הופכת את כל הפרשה הזו ליותר דרמטית, ומאפשרת להחריף את העימות הנמשך כבר  שש שנים בין שני המנהיגים, מאז תחילת כניסתו של הנשיא אובמה לבית הלבן ב-2009, דבר שהוא אינטרס של אלה שתומכים בהסכם, אלה שמתנגדים להסכם, אולי אפילו לטובתה של טהרן שמטרה המרכזית שלה היא תמיד להרוויח זמן.
צריך להסתכל טוב על המתרחש ביחסי ממשל אובמה עם איראן, ועל המתרחש במדיניות האמריקנית  במזרח התיכון שכמעט ואיננה קיימת במציאות בשטח, (ראו את המתרחש בעיראק, במלחמה  האווירית המוגבלת עם ISIS, בסוריה, לוב, הפלסטינים, ובתימן.) כדאי להבין את ההתפרצות 'האיראנית' החדשה  ביחסי שני האישים האלה, שאינם יכולים לסבול אישית ופוליטית אחד את השני.
הנשיא אובמה ושר החוץ שלו ג'ון קארי, עושים מאמצים כבירים לנסות ולהגיע לסכם גרעיני  עם משטרו של מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי-מאחר והוא יהיה ההישג היחיד של הנשיא אובמה במזרח התיכון בשתי תקופות כהונתו.
 אובמה וקארי, כבר הגיעו לטיוטת הסכם כזו, עם נשיא איראן חסן רוחאני, ועם שר החוץ שלו מוחמד זריף.
לדעתם של מספר מומחים גרעיניים אמריקנים, ולדעתה של הצמרת המדינית והצבאית הישראלית, מדובר בטיוטת הסכם גרועה אשר יאפשר לאיראן לבנות, כאשר הזמן והתנאים הבינלאומיים והכלכליים יאפשרו לה זאת, פצצות או ראשי חץ גרעיניים.
אובמה וקארי, שעדיין אין בידיהם הסכם כזה, בטוחים כי איראן לא תנקוט בצעדים דרסטיים כאלה, עד סוף 2016, כאשר אובמה יעזוב את הבית הלבן, וקארי את הסטייט דפרטמנט. לאחר מכן יהייה בארצות הברית נשיא וממשל חדשים, ואז הבעיה הופכת להיות כאב הראש שלהם. מזווית הראייה של אובמה הוא ימלא בכך את התחייבותו שלא לאפשר לאיראן להתחמש בנשק גרעיני.  
אולם המקורות האיראנים של תיקדבקה מדווחים, כי לאובמה ולקארי יש בעיה 'קטנה'.  
רוחאני וזריף, מסרבים להפוך טיוטא זו לנייר עבודה, ובוודאי שלא להסכם רשמי, משום שמנהיג איראן חמנאי, וגם הממסדים הצבאיים של משמרות המהפכה האיראניים מתנגדים לנייר עבודה-טיוטא זו, ולפי הדיווחים המצויים בידי המקורות שלנו הגיעו הדברים באיראן בימים האחרונים ל'נקודת רתיחה', בה ראשי משמרות המהפכה מאיימים על חמנאי לא פחות מאשר בהפיכה צבאית, באם הוא יאשר את הטיוטא ויהפוך אותה להסכם רשמי.
חמנאי, כדרכו מצא פשרה שמטרתה למשוך זמן, ובהוראה שהוא העביר לרוחאני ולזריף, הוא אישר להם להציע לאמריקנים עוד וויתור משמעותי אחד, לפיו טהרן תהייה מוכנה לקצץ במספר הסרכזות-צנטריפוגות המעשירות אורניום.
אובמה וקארי חושבים, כי מדובר בפריצת דרך ממשית שמקרבת אותם להסכם, בעוד יתר החוגים המצויים בפרטי הטיוטא המתגבשת, סבורים שלא.   
ביום שני 13.1 בלילה, דיבר נשיא ארה''ב אובמה בטלפון עם ראש הממשלה נתניהו, וניסה לשכנע אותו להצטרף למהלכים שלו ושל קארי עם איראן.  אובמה ניסה להבטיח לנתניהו כי שיתוף הפעולה בין שניהם  בנושאים אחרים, כולל הפלסטינים, יתהדק באם נתניהו יפסיק לתמוך, או יצנן את תמיכתו, בהצעות חוקים שונות שדוחפים בסנט הרפובליקני מארק קירק Mark Kirk, והדמוקרט רוברט מננדס Robert Menendez, וראש וועדת החוץ של הסנט הרפובליקני בוב קורקר Bob Corker, הנתמך על ידי ג'ון מקקיין John McCaine, ולינדסי גראהם Lindsay Graham, לפיהן אם לא יושג הסכם עם איראן עד 30 ביוני, תוטלנה עליה סנקציות נוספות.
נתניהו סירב לעסקה כזו.
זו הייתה הסיבה העיקרית בגלל אומבה התייחס בהרחבה לנושא הגרעיני האיראני בנאומו לאומה שנשא ביום ג' 20.1.
אובמה אמר: 'סנקציות חדשות על איראן תבטחנה דבר אחד והוא כישלונה של הדיפלומטיה, דבר שיגביר את סיכוי המלחמה'. ציטוט המקור:   New sanctions on Iran would all but guarantee that diplomacy fails, heightening the prospects of war.
'מעתה ועד האביב, יש לנו סיכוי (להשיג) במו''מ הסכם כללי שימנע את מאיראן להתחמש בנשק גרעיני'. אמר הנשיא. 'הסכם כזה יחזק את ביטחונה של ארצות הברית ובעלות בירתה-כולל ישראל, ובו בזמן ימנע מלחמה מזרח תיכונית נוספת'. ציטוט המקור: Between now and this spring, we have a chance to negotiate a comprehensive agreement that prevents a nuclear-armed Iran, secures America and our allies – including Israel – while avoiding yet another Middle East conflict. אובמה לא ציין מי יילחם במלחמה כזו, וגם לא הסביר מודע הוא מציג את הדברים בצורה הבאה: או הסכם עם איראן לפי הנוסחה שלו, או סנקציות נוספות על איראן שתבאנה למלחמה.
איש בוושינגטון לא רצה לשים, ואם שם לב לכך לא אמר זאת, כי יומיים לפני נאומו של אומבה,  ביום א' 19.1, ראש הממשלה נתניהו, כבר נתן את התשובה לחלק האיראני בנאום על מצב האומה, כאשר חיל האוויר הישראלי ערך סיכול ממוקד של שיירה צבאית איראני-חיזבאללה שנעה ליד קוניטרה ברמת הגולן הסורי. בהתקפה חיסלה ישראל ששה קצינים של משמרות המהפכה האיראניים ובראשם את הגנרל מוחמד עלי אללה דאדי  Gen. Mohamad Ali Allah Dadi, וששה מפקדים בכירים של חיזבאללה.
בכך ישראל אותתה לאובמה בוושינגטון, ואייטוללה עלי חמנאי בטהרן, כי היא לא תהסס לפעול בעצמה מול מטרות צבאיות איראניות, גם אם שני המנהיגים האמריקני והאיראני יגיעו להסכם גרעיני.
במילים אחרות, נתניהו נתן להצעות החוקים של הסנטורים האמריקנים להטיל סנקציות חדשות שרירים, או גיבוי צבאי, דבר שאובמה  מסרב לעשות, מאחר והוא מעריך כי בתנאים כאלה נטייתו של האייטוללה חמנאי ללכת לקראת הסכם גרעיני עם הממשל, תפחת בצורה דרמטית.
אפשר וצריך להניח, כי צעדו של נתניהו לתת שרירים צבאיים להצעות שמקדמים הסנטורים האמריקנים, הוא שזיכה אותו בהזמנה לוושינגטון להופיע ב-11 בפברואר לפני ישיבה משותפת של בתי הנבחרים האמריקנים.
עד אז יכולות להתבצע עוד כמה פעולות צבאיות ישראליות, איראניות, סוריות ושל חיזבאללה.    

 

 

Print Friendly, PDF & Email