בחשיפת יחידת חיזבאללה 'תיק הגולן', מצטרף צה"ל להכנות שעורך צבא ארה"ב לתקוף את המליציות השיעיות בסוריה ובמערב עיראק

צה"ל חשף, ביום ד' בבוקר 13.3, מה שהוא טוען תשתית טרור של חיזבאללה שפועלת לביצוע פיגועים משטח הגולן הסורי ברמת הגולן הישראלית. לפי הפרסום המופיע תחת הכיסוי של 'גורמי מודיעין ישראליים בפיקוד צפון', שם ההתארגנות הזו היא 'תיק הגולן'  ונשיא סוריה בשאר אסד איננו מודע לקיומה. ההתארגנות עומדת תחת פיקודו הישיר של מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, ואילו המפקד הישיר שלה בשטח הוא עלי מוסה דקוק.

מפקד אוגדת הבשן, האחראית על גזרת רמת הגולן תא"ל עמית פישר מסר כי התארגנות הטרור החדשה של חיזבאללה נמצאת בשלבי ארגון וכי אנשיה שפועלים בשטח אוספים מידע על כוחות צה"ל ברמה, וקובעים צירים ומוצבים מה יפעלו בשעת הצורך.

אפשר וצריך להניח כי לצה"ל ישנן סיבות טובות לפרסם את החומר הזה, משום שלמעשה אין בו שום דבר חדש.
חיזבאללה אף פעם לא הפסיק את ניסיונותיו להקים תשתית טרור ברמת הגולן הסורית, מתוך הערכה שבמשך הזמן הוא יוכל להשתמש באזור זה כחזית שניה נגד ישראל במקרה שישראל תתקוף את כוחותיו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כבר שמונה חודשים, מאז שצה"ל הסכים לאפשר ביולי 2018 ליחידות של צבא סוריה להשתלט על אזורי רמת הגולן הסורית הגובלים עם ישראל, כי היחידות הסוריות  כוללות כוחות של חיזבאללה, המחופשים כחיילים סוריים, המקימים עמדות תצפית ותשתיות טרור מול רמת הגולן הישראלית. בתחילת חודש פברואר הפגיזו טנקים של צה"ל כמה נקודות בהן היו מרוכזים אנשי חיזבאללה ליד קונטרה וליד הכפר הדרוזי-סורי אל-חאדר הנמצא מול החרמון.

מדוע הוחלט דווקא עכשיו לתת פרסום לדברים, קשה לדעת.
היום ה-13 במרס מלאו בדיוק חודשיים מאז צה"ל הודיע ב-13 לינואר על סיומו של מבצע 'מגן צפוני', שאם לומר בעדינות לא היה מהמבצעים הצבאיים המוצלחים של צה"ל, ובוודאי שלא הביא לכל שינוי במאזן הכוחות האסטרטגי בין ישראל וחיזבאללה.
ייתכן גם שהפרסום הפעם קשור יותר למהלך שמנסים ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו והסנטורים הרפובליקנים האמריקניים לינדסי גראהם וטד קרוז לקדם בסנט האמריקני לפיו הסנט יאשר הצעת החלטה המכירה בהחלת הריבונות הישראלית על רמת הגולן.

סיבה אחרת יכולה להיות, כי צה"ל כמו כוחות הצבא האמריקנים בסוריה ובעיראק נערך בימים האחרונים לפעולה צבאית נגד מערך כוחות המליציות השיעיות העיראקיות המתרכזות במערב עיראק ובמזרח סוריה ליד הגבול עם עיראק.  המקורות הצבאיים של תיקדבקה דיווחו בלעדית כבר ב-9 למרס על תגבור הכוחות הצבאיים האמריקניים בשני אזורים אלה. לפי המידע המצוי בידינו התגבור הזה נמשך גם בימים האחרונים.

 
מידע מלא ומופרט על התנועות הצבאיות האמריקניות בסוריה ובעיראק יובא בגיליון החדש של השבועון של תיקדבקה דבקה-נט-וויקלי DNW מספר 840, שייצא לאור ביום שישי 15 למרס.
הקישו כאן לחתום על השבועון ( היוצא בשפה האנגלית).

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי שלוש עובדות מרכזיות החסרות ב'חשיפה' הזו של צה"ל מרמזות על אפשרות כזו:

1. אין מידע מי זה בדיוק  עלי מוסה דקוק המוגדר 'כמפקד התארגנות הטרור החדשה של חיזבאללה.
2. לא מוזכרים אפילו ברמז קל שני גורמים מרכזיים הקשורים בהתארגנות זו:  איראן והגנרל קאסם סוליימני .
3. לא מוזכרת בפרסום  המיליציה השיעית העיראקית  ואסיב אחל אל-חאק Asaib Ahl al-Haq הידועה גם בשם 'רשת חאזאלי' Khazali Network, שגם היא קשורה עם חיזבאללה. מיליציה זו פרסמה ביום ה' 7.3, קול קורא 'להפעיל את ציר ההתנגדות נגד הנוכחות (הצבאית) האמריקנית באזור כולוcalling for resistance against US presence in the region.
עלי מוסה דקוק קשור למיליציה זו ובייחוד למפקדה קאיס אל חאזאלי  Qais al-Khaza.

עלי מוסא דקדוק הינו שיעי לבנוני, אשר שימש כפעיל מבצעי בכיר בארגון חזבאללה בלבנון מאז שנת 1983. במאי 2006 הוא נשלח ע"י הנהגת חיזבאללה לטהרן לסייע לכוח קודס האיראני באימון, ארגון והפעלת מליציות שיעיות עיראקיות, אשר נלחמו נגד ארה"ב וכוחות הקואליציה. מאז עומד עלי דקוק בקשר ישיר עם קאסם סוליימני
באחת המשימות שהוטלו עליו בעיראק שימש עלי דקדוק כיועץ של קאיס אל חאזאלי  מנהיג מליציה שיעית שהופעלה ע"י גדודי אל קודס בדרום עיראק. במסגרת הסיוע למיליציה נטל עלי דקדוק חלק בפעולותיה הצבאיות, בין השאר בהתקפה שנערכה ב-20 לינואר 2007 על מרכז התיאום המחוזי בכרבלא  במהלכה נחטפו והוצאו להורג חמישה חיילים אמריקאים.

במילים אחרות, התשתית של חיזבאללה ברמת הגולן הסורית, היא תשתית איראנית-שיעית שיש לה שלושה מפקדים: הגנרל קאסם סוליימני האיראני. קאיס אל חאזאלי העיראקי, וחסן נסראללה הלבנוני.
Print Friendly, PDF & Email