בטהרן חוסל סגן ראש מתקן העשרת האורניום בנטאנז. מפקדי חיל הים והאוויר האמריקנים על המלחמה במצרי הורמוז

יום אחד בלבד לאחר שאיראן הודיעה על התחלת העשרת האורניום בפורדו, חוסל ביום ד' 11.1, על ידי מתנקשים מוסטפה אחמדי-רושאן Mostafa Ahmadi-Roshan, סגן ראש מתקן העשרת האורניום בנטאנז. שני רוכבי אופנוע התקרבו אל מכוניתו ליד האוניברסיטה הטכנולוגית 'שריף' Sharif בצפון טהרן, הצמידו לה פצצה דביקה, sticky bomb, והסתלקו מהמקום. זו בדיוק אותה שיטה בה חוסלו בטהרן בשנה האחרונה מדעני גרעין איראן אחרים. איראן האשימה מיד את ישראל בביצוע החיסול. בעוד הנשיא אובמה נפגש ביום ג' 10.11 בבית הלבן לפגישה עליה הוטל איפול מוחלט עם שר החוץ הסעודי סעוד אל פייסל, דיברו מפקדי חיילות הים והאוויר האמריקנים על המלחמה  המתקרבת על מצרי הורמוז.
המצרים הם הנתיב העיקרי דרכם סעודיה, שהיא יצואנית הנפט הגדולה בעולם, מייצאת את הנפט שלה. דוברים אמריקנים וסעודים סרבו בתוקף למסור פרטים כל שהם על השיחה ואפילו על הנושאים, או המדינות עליהם שני המנהיגים דיברו. אולם ברור כי הנושאים העיקריים היו איראן, המצבים במפרץ הפרסי, מצרי הורמוז, וסוריה.
המקורות של תיקדבה בוושינגטון מדווחים, כי נושא מרכזי בשיחה היה תפוקת הנפט הסעודי. סעודיה הודיעה כמה פעמים בימים האחרונים, כי היא תגדיל את תפוקת הנפט שלה במטרה לעזור  לארה''ב לשכנע בעיקר את המדינות העיקריות באסיה, הודו, יפן, סין, ודרום קוריאה, לצמצם את קניות הנפט שלהן באיראן.
נכונות סעודית זו נתקלת בכמה  בעיות עיקריות. הראשונה שבהן באיזה מהירות יכולה סעודיה להגדיל את תפוקת הנפט שלה? ההערכה היא כי הדבר ייקח לפחות מחצי עד שלושת רבעי שנה.
מול התוכניות האמריקניות-סעודית האלה עומדות ההצהרות של ראשי המערכת הפוליטית והצבאית האיראנית החוזרים ומאיימים כי אם ארצות הברית תמשיך ללחוץ על האירופאים ומדינות אסיה להטיל אמברגו על קניות נפט איראני, אף טיפה אחת של נפט סעודי ושל מדינות המפרץ לא יעברו את מצרי הורמוז. במילים אחרות מול אמברגו הנפט האמריקני-אירופאי, יסגרו  האיראניים  את מצרי הורמוז לייצוא נפט ממדינות המפרץ.
מומחים רבים במערב סבורים, כי האיום האיראני חלול משום שסגירת המצרים תפגע קודם בייצוא הנפט ובכלכלה האיראנית. אולם המקורות האיראנים של תיקדבקה מדווחים, כי בהנחה שארצות הברית והמערב לא יעכבו ובוודאי שלא יתקפו מכליות נפט נושאות נפט איראני, מתכננים האסטרטגיים האיראנים סגירה חלקית וסלקטיבית של מצרי הורמוז. האיראנים מעריכים כי מספיקה פגיעה חלקית במכליות המובילות נפט ממדינות המפרץ כדי  להביא לזינוק מחירי הנפט בעולם, למחירי הביטוח של המכליות, ולעצירה זמנית, או חלקית של יצוא הנפט מהמפרץ.
הפגיעה האיראנית בייצוא הנפט איננה חייבת להיות פעולה  איראנית ישירה. האיראניים כבר תרגלו פעולה עקיפה כזו לפני שנתיים ב-28 ביולי, כאשר סירת תקיפה מהירה של משמרות המהפכה האיראניים שבאה מהאי אבו מוסה Abu Musa, השולט על הפתח הצפוני של מצרי הורמוז, שיגרה טיל שפגע במכלית הענק היפנית  Star M, שהובילה נפט מסעודיה.
וושינגטון שניהלה אז את החקירה מי שיגר את הטיל, העדיפה אז לשמור את הממצאים בסוד, כדי שלא להעלות את המתח הצבאי במצרי הורמוז וביחסים עם איראן, ואת מחירי הנפט.
זה לא היה מקרה שעל המצב הזה בדיוק דיברו בפירוט לא רגיל אצל האמריקנים ביום ג' 10.1, מפקדי חיל הים והאוויר האמריקנים האדמירל ג'ונתן גרינרט Admiral Jonathan Greenert ומפקד חיל האוויר האמריקני גנרל מורטון שוורץ General Norton Schwartz, עוד לפני ששר החוץ הסעודי סעוד אל פייסל נכנס לבית הלבן לפגוש את הנשיא אובמה.
מהפירוט ששני המפקדים מסרו על ההכנות הצבאיות האמריקניות עלה, כי הבית הלבן עשה מאמץ ביום ג' לשכנע את הסעודים כי הנשיא אובמה נחוש לא לאפשר לאיראן לסגור את מצרי הורמוז, או לפגוע במטרות ובייצוא הנפט מהמפרץ, ולא לאפשר לאיראן  להשיג נשק גרעיני, אפילו אם הדבר יהיה כרוך בפעולה צבאית אמריקנית. עד עתה הסעודים פקפקו בנכונות אמריקנית זו.
קודם לכן ביום א'  8.1, הודה בפעם הראשונה ראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל מרטין דמפסי General Martin Dempsey, כי איראן יכולה לסגור את מצרי הורמוז לתקופה מסוימת, אולם אם היא תעשה זאת ארה''ב תפעל לפתוח בחזרה את המצרים.  
מפקד חיל הים ה אמריקני האדמירל ג'ונתן גרינרט  אמר, כי ההכנות להתנגשות במצרי הורמוז ( בין ארה''ב לאיראן) מונעות ממני שינה בלילה. האדמירל האמריקני הוסיף: 'אם אתם שואלים אותי מדוע אני לא ישן בלילה זה בגלל מצרי הורמוז ומה שמתרחש במפרץ הערבי' (הפרסי).
'אני מארגן (כוחות), מאמן ומצייד' אמר מפקד חיל הים האמריקני, 'ואני אבטיח שלאנשינו יהיה הציוד הנכון לבצע את הדבר הנכון' (כלומר, פתיחת מצרי הורמוז). 'אני רוצה להיות בטוח  שלאנשים (הכוחות האמריקנים), אשר נעים מסביב לשטח הזה תהייה היכולת לטפל  בכל הדברים בהם צריכים לטפל'. 'המדובר בהגנה עצמית, התמודדות עם סירות מהירות, ומלחמה בצוללות'. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בכך מנה מפקד חיל הים האמריקני את האמצעים אשר להערכתו איראן יכולה להשתמש בהם כדי לחסום את מצרי הורמוז. ציטוט המקור: I'm an organizer, a trainer and equipper. I'd make sure that our people have the right equipment to do the right thing.
Our folks that transit in and around that area, I want to make sure that they're able to (deal) with the things that they need to deal with, basically self-protection, counter-swarm, ASW-anti-submarine warfare
מפקד חיל האוויר האמריקני גנרל מורטון שוורץ General Norton Schwartz אמר,  כי ברור  שחיל האוויר האמריקני ימלא תפקיד במניעת חסימת מצרי הורמוז. במילים אחרות, ארצות הברית תטיל את כל משקלה הימי והאווירי כדי להבטיח שמצרי הורמוז יישארו פתוחים.

Print Friendly, PDF & Email