בטהרן לא מתרשמים מהאיפוק של הנשיא ביידן וממשיכים לתקוף מטרות אמריקניות. הממשל מקים וועדות עם ישראל ומדינות המפרץ שידונו במו"מ עם איראן

שר החוץ גבי אשכנזי אמר, ביום שלישי 3.2, עם שגרירי ישראל באסיה, כי ישראל הגיעה לסיכום עם ארצות הברית, לפיו אף מדינה לא תפתיע את השנייה בכל הנוגע למשא ומתן לחזרה להסכם הגרעין עם איראן. אשכנזי הוסיף ואמר, כי 'אם מישהו חשב שהאמריקנים ירוצו מהר מדי להסכם עם איראן – צריך להירגע זה לא קרה, ואני מקווה שזה לא יקרה'.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי ישנם כמה אי דיוקים בהצהרה זו שגרמו לכמה גבות להתרומם באי נחת גם בירושלים וגם בוושינגטון.
קודם כל, איש בירושלים ובוודאי בוושינגטון לא התחייב 'שלא להפתיע' את הצד השני.
אחר כך לגבי העצה לפיה אפשר להירגע בכל הנוגע למו"מ הגרעיני בין ארה"ב ואיראן.
המו"מ בין וושינגטון וטהרן עדיין לא התחיל והוא נמצא בשלבים של גישושים  אמריקנים -איראניים הדדיים. האמריקנים אינם רגועים, משום שהאיראניים מעלים כל הזמן את רף הדרישות שלהם, ושר החוץ הישראלי כבר מציע להירגע?
אחר כך באה הקביעה שהאמריקנים  אינם 'רצים מהר' להשיג הסכם עם איראן.
המצב הוא שממשל הנשיא ביידן היה מאוד רוצה להתחיל במו"מ כזה מיד באם הדבר אפשרי. אבל האיראנים מסרבים.
החשיבות בדבריו של אשכנזי היא, שהדברים נאמרו לשגרירי ישראל באסיה. בתום השיחה היה ברור לשגרירים אלה כי זו היא העמדה לגבי המו"מ הגרעיני עם איראן שהם צריכים להעביר לבירות המדינות היכן שהם משרתים.
זוהי תמונה מעוותת של עמדות ישראל בנושא הגרעיני האיראני.
כל מה שהוחלט בין וושינגטון וירושלים לגבי הנושא הגרעיני האיראני הוא להקים וועדת מומחים  אמריקנים וישראליים בתחום הגרעין שתדון בפרטים שיוסכמו בין הנציגים האמריקנים והאיראניים למשא ומתן כזה.
ברור, שממשל ביידן, או אולי אפילו הנשיא עצמו, או שר החוץ שלו אנתוני בלינקן, הם לבד יחליטו מה יובא לפני הוועדה או לא.  בישראל יחליט על כך ראש הממשלה בנימין נתניהו.
בוועדה הזו אנשי משרד חוץ אינם משתתפים והנציגות הישראלית בה, שבראשה יעמוד מאיר בן שבת היועץ לביטחון לאומי מורכבת מדרגים ביטחוניים  וכאלה הקשורים לוועדה הישראלית לאנרגיה גרעינית.
המקורות שלנו מציינים, כי בכך חזרנו למעשה לאותו  מכניזם שאפיין לפני שש שנים ב-2015 את המשא ומתן בין ארצות הברית ואיראן.
ממשל הנשיא אובמה ניסה באמצעים הרבים שעמדו לרשותו להסתיר מישראל חלק מההבנות אליהן וושינגטון הגיעה עם האיראן, ביידעו מראש את התנגדותה של ישראל .
ישראל ניסתה אז להשיג מידע זה בדרכים מודיעיניות. רק לאחר שירושלים הציגה לוושינגטון את העובדות הידועות לה, אשר הוסתרו ממנה, בצורה של שאלות, לא הייתה ברירה לממשל אובמה אלא להודות על מה וושינגטון באמת הסכימה במו"מ.
הוועדה הגרעינית האמריקנית-ישראלית היא רק חלק ממערך של וועדות אזוריות שממשל ביידן עומד להקים.  על הפרק נמצאת הקמתה של וועדה גרעינית אמריקנית-סעודית, אליה גם תצורף כפי הנראה איחוד נסיכויות הנפט הערבי ה-UAE, שתעבוד במקביל לוועדה האמריקנית-ישראלית ובה מדינות המפרץ ישמיעו את הסתייגויותיהן-הצעותיהן למדיניות האמריקנית.
מכך אפשר להסיק את כובד והיקף ההכנות שממשל ביידן עושה לקראת חידוש השיחות הגרעיניות עם איראן.
סיבה חשובה אחת לחששות ולחשדנות שגם ישראל וגם סעודיה ואיחוד הנסיכויות הערביות מסתכלות על הצעדים של ממשל ביידן מבצע לגבי התוכנית הגרעינית האיראנית הוא המינוי של רוב מאלי  Rob Malley להיות נציגו האישי לנושאי איראן.
מאלי עמד בראש הצוות האמריקני אשר הכין את ההסכם הגרעיני בין המעצמות ואיראן בשנת 2015. מלבד ההנחה שהוא ייפעל להוכיח כי ההסכם היה טוב'  מאלי גם ידוע ביחסים הקרים שיש לו עם ישראל ועם מדינות המפרץ, בעיקר משום שהוא אוחז בדעה כי וושינגטון צריכה לצמצם את יחסיה האסטרטגיים עם ישראל והמפרץ.
בימים האחרונים מינה הנשיא ביידן את ריצ'רד נפיו Richard Nephew,  הנחשב כאחד המומחים האמריקנים הבולטים לנשק גרעיני ולסנקציות, להיות סגנו של מאלי. נפיו מוכר היטב בישראל ובמפרץ והוא נחשב לאיש מעשי שייאזן את המדיניות של מאלי.
מה שאנו רואים כאן הם צעדים מאוד שקולים, מדודים וזהירים של הנשיא ביידן.
הפגזת הבסיס האווירי האמריקני במערב עיראק עין אל-אסאד Ain al-Assad airbase במטח של 10 טילים, ביום א' 2.3, וזאת לאחר התקיפה האמריקנית באבו כמאל, על בסיסים של המליציות השיעיות הפרו איראניות-חטיב חיזבאללה חטיב אל-שוהדה  Kata’ib Hezbollah-KH and Kata’ib Sayyid al-Shuhada-KSS, שעל גבול סוריה-עיראק ב-26 לפברואר, וההתקפה האיראנית  על האונייה הישראלית MV HELIOS RAY, ביום שישי 26.2, מצביעים על כך כי בטהרן לא מתרשמים ביותר מהזהירות והאיפוק בפעולותיו של הנשיא החדש ג'ו ביידן, ונוקטים בקו קשוח מולו.  Print Friendly, PDF & Email