בטהרן נהרג ראש תוכנית הטילים ואחד מראשי תוכנית הגרעין האיראנית תת-אלוף חסן מוגדאם

לפחות 32 אנשי משמרות המהפכה הרוגים, בניהם ראש תוכנית הטילים, ואחד מראשי תוכנית הגרעין האיראנית תת-אלוף בריגדיר חסן מוגדאם Brig. Hassan Moghadam,  בשתי התפוצצויות ענק שהתרחשו בשבת 12.11, בשני בסיסים צבאיים במערב טהרן.
בשבת בלילה, כ-14 שעות לאחר ההתפוצצות הראשונה בסיסי משמרות המהפכה במערב טהרן, עדיין נשמעים קולות נפץ, כך מדווחים בלעדית המקורות הצבאיים והאיראניים של תיקדבקה. באזור הפיצוץ בעיירה מלראד Malard במחוז Shahryar, קיימים שני בסיסים של משמרות המהפכה. הבסיס שבו ארע הפיצוץ הראשון הוא מודרס Moadarres, והבסיס השני בן התרחש פיצוץ גדול יותר נקרא אמיר-אל-מומנין Amir-al-Mo’menin. על חומרת הפיצוצים והיקף הנפגעים תעיד העובדה,  כי הסהר האדום האיראני שלח לשתי הזירות 45 אמבולנסים, 23 אוטובוסים שהוסבו לאמבולנסים, ומסוק אחד להובלת פצועים אנוש. אולם, רק 6 מאנשי ההצלה הורשו להיכנס לבסיס מודרס, בעוד שלבסיס השני לא הורשתה כניסת אנשי הצלה בכלל, בטענה שהמקום רגיש. המספר האחרון של ההרוגים שהאיראנים מסרו הוא 32.
המקורות המודיעיניים והאיראניים של תיקדבקה מוסרים, כי הולכים ומתחזקים הסימנים כי סיבת הפיצוץ הראשון הייתה כנראה ניסיון  שנכשל להרכיב ראש נפץ על טיל שהאב-3.
הפיצוץ היה כל כך חזק עד שנשמע אפילו במרכז טהרן הנמצאת במרחק של 46 ק"מ.
הפיצוץ עורר גל של בהלה ושמועות בטהרן. איראנים רבים שאלו האם התחילה המתקפה הישראלית נגד הגרעין האיראני?
אחד מתושבי טהרן אמר למקורות תיקדבקה כי בנאומו ביום ה' 10.11 איים האייטוללה חמנאי, שאיראן תעביר את המלחמה לרחובות ת"א. היום המלחמה הגיעה לטהרן, ותושבים רבים מצטופפים ושואלים האם ישראל חיסלה את בסיסי הטילים של משמרות המהפכה? אחת השמועות העקשניות שנפוצה בשבת בבירה האיראנית הייתה היא שהפיצוץ ארע תוך ביצוע ניסוי גרעיני. אולם תת-אלוף רמדאן שריף Ramedan Sharif דובר משמרות המהפכה הכחיש בתוקף את הדיווח וטען כי המקום שימש רק מחסן תחמושת ולא היה קשור בשום תוכנית גרעינית.
רמדאן שריף חשף,  כי הבסיסים שייכים לאגף האספקה self-sufficiency של משמרות המהפכה. זה הכינוי למפעלי נשק של משמרות המהפכה, כולל המפעלים העוסקים בייצור חלקי טילים.
השלטונות מודים במותם של 32 אנשים, אולם מסרבים למסור נתונים על מספר הפצועים.  חלק גדול של פצועים הועברו לבתי חולים הצבאיים מיוחדים של משמרות המהפכה, ורק מעטים הועברו לבתי חולים אזרחים. לדברי המקורות שלנו, יתכן שהיו מהנדסים ומדענים זרים בין הפצועים שהמשטר מנסה להסתיר את זהותם.
המועצה למצבי חירום, הגוף המטפל באירועים חריגים באיראן העלולים להשפיע על חוזק המשטר, התכנסה במוצאי שבת לישיבת חירום כדי לדון במצב.
בשבת 12.11, בצהרים דיווחו המקורות הצבאיים והאיראנים של תיקדבקה
עשרות אנשי משמרות המהפכה הרוגים, ועשרות פצועים, בשתי התפוצצויות ענק שהתרחשו בשבת 12.11 בבוקר בשני בסיסים צבאיים שונים במערב הבירה טהרן. במערב טהרן כל הבתים הזדעזעו, חלונות נופצו, ורהיטים זזו ממקום מהדף ההתפוצצויות. נזק רב נגרם לחנויות וכלי רכב באזור. במרכז טהרן, הנמצא במרחק של 40 ק''מ מבסיסי משמרות המהפכה, הפיצוצים נשמעו היטב.
המקורות הצבאיים והאיראניים של תיקדבקה מבררים האם שני הפיצוצים הם חלק מסדרת פיגועים של קבוצת אנשי גרילה איראנים שאירעו באחרונה בתוך איראן, או שהפיצוצים נבעו מתקלות אנוש.
החשד כי מדובר בפעולת חבלה מתגבר אם לוקחים בחשבון כי יום קודם לכן, ביום ו' 11.11, אירעה שריפה גדולה במחסני סחורות גדולים בטהרן שלפי המקורות שלנו נמצאים בשימוש משמרות המהפכה ומאוכסנים בהם ציוד להגנה אזרחית וציוד לדיכוי מהומות.
מחסן התחמושת שהתפוצץ הבוקר בעיירה מלראד Melard במחוז Shahryar הסמוך לטהרן, אכסן כמות גדולה של כדורי גומי, גז מדמיע ותחמושת רובים.
כמה דקות ספורות לאחר מכן אירעה התפוצצות נוספת במחסן לנשק קל במחנה צבאי במרחק כמה קילומטרים ממקום ההתפוצצות הראשונה. שם המחנה הוא בידגאנה Bidganeh. המקורות שלנו מציינים כי קשה להניח ששתי התפוצצויות שהתרחשו מספר קילומטרים אחת מהשנייה, היא אירוע מקרי.
באתרי הפיצוצים ישנם נפגעים רבים, והמקורות שלנו מוסרים כי עשרות אנשי משמרות המהפכה הרוגים ופצועים, וישנם רבים לכודים בהריסות של המאגרים שהתפוצצו. הסהר האדום האיראני הודיע כי שלח צוותי הצלה מלווים בכלבים המאומנים לחלץ אנשים מתוך הריסות.
. הטלוויזיה האיראנית הודיעה בשבת בצהרים, כי יש לפחות 15 הרוגים ופצועים רבים.
חבר פרלמנט של איזור זה חוסיין גארושי Hossein Garussi , אישר לפני שעה קלה את שני הפיצוצים. אולם גם הוא לא מסר פרטים נוספים.
המקורות האיראנים של תיקדבקה מוסרים, כי בתחילת ספטמבר נודע על התארגנות קבוצות מזוינות באיראן להתנגדות אלימה למשטר. גם בעבר פעלו קבוצות מסוג זה שהמשטר התגבר עליהן וחיסל אותן. אולם הפעם מדובר כנראה באנשי משמרות המהפכה שעברו בחשאי לאופוזיציה.
אחת הקבוצות המזוינות שחוסלו בזמן אחרון היא חוליה בשם Oghab ששלושה  מחבריה הוצאו להורג והיתר ברחו מאיראן. ארגון בשם דומה פועל בארה"ב, אולם מנהיגו טוען כי הם אינם עוסקים בפעולות חבלה בתוך איראן.


 

Print Friendly, PDF & Email