בטהרן נערך טכס לציון הקמת הזרוע האנטי-אווירית של חיזבאללה, וסיום קורס מפעילי טילים נגד מטוסים, הנמצאים כבר בלבנון.

בלעדי ומיוחד למקורות המודיעיניים והצבאיים של תיקדבקה: ביום א' 15.4, ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, נערך שלא במקרה, בבסיס האימאם עלי בצפון טהרן, בנוכחות כמה ממפקדי משמרות המהפכה האיראנים ואישי ממשל בכירים, טכס הקמת זרוע ההגנה האנטי-אווירית של חיזבאללה, שבמרכזו עמד סיום קורס של כ-500 לוחמי חיזבאללה שאומנו במשך חודש ימים בהפעלת סוללות טילים אנטי אוויריים. הלוחמים אומנו על ידי המדריכים האיראניים בשימוש ב-3 סוגי טילים: סאייד 1 SAYYAD 'הצייד'. מיסאר 1 MISAGH 'הברית'. ו'שאהב סאגאב SHAHAB SAGHEB 'המטאור', שהוא טיל מתוצרת איראנית המבוסס על הטיל הסיני אפ-אם 80 פאיימנג Chinese FM-80 Feimeng system. המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי הטיל האנטי האווירי האיראני/סיני נמצא כבר בידי חיזבאללה בלבנון. טיל הזה מיועד לפעולה במיוחד נגד מטוסים ומסוקים ממנכי טוס במיוחד ultra-low-altitude, המנסים להתחמק ממערכות מכ"ם שאינן יעילות בגבהים של מטרים ספורים בלבד, במטרה לתקוף בהפתעה בסיסים, עמדות טילים, וארטילריה.
המקורות הצבאיים שלנו מדווחים, כי מאות אנשי חיזבאללה שסיימו את הקורס, יצאו לטהרן בשני מטוסים אזרחיים איראניים מנמל התעופה של דמשק ב-7 למרס, ויום לאחר סיום הקורס, יום שני 16.4, יום השואה והגבורה, הם חזרו ונחתו בדמשק, בדרכם ללבנון.
בטהרן הועמד לרשות אנשי חיזבאללה חלק גדול מבסיס האימאם עלי. קולונל האיראני בשם מוחמד מנאפי Mnafi, היה מפקד הקורס. מקורות בצה"ל אומרים, כי כתוצאה מהקורס הזה והיקפו, , חיל האוויר כבר לא יוכל לפעול בחופשיות במרחב האווירי של לבנון במקרה של התלקחות חדשה עם חיזבאללה, והוא יתקל במערך הגנה אנטי אווירי צפוף של חיזבאללה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי ביום הזיכרון לשואה ולגבורה נשאו ראשי המדינה, וגם הרמטכ"ל, נאומים נמלצים שהנושא המרכזי שלהם היה 'עוד לא'. דברים אלה אינם מתיישבים עם הבנייה השיטתית של כוחו הצבאי של חיזבאללה לקראת המלחמה הבאה. הקמת זרוע אנטי אווירית לחיזבאללה איננו אירוע רגיל, שהפך כבר לשגרה, של הברחת טילי קרקע-קרקע לחיזבאללה בלבנון, ולארגונים הפלסטינים ברצועת עזה. המדובר באיום ממשי של חיזבאללה על מטוסי ומסוקי חיל האוויר הישראלי, כדוגמת האיום שחיזבאללה הצליח להפתיע בו במלחמת לבנון ב-2006, את חיל הים הישראלי באמצעות הפגיעה בספינת הטילים אח"י 'חנית'. השאלה היא כיצד הדרגים המדיניים והצבאיים הבכירים הישראלים, מאפשרים את התנועה החופשית הזו של לוחמי חיזבאללה, מנמל התעופה הבינלאומי של דמשק ואליו בחזרה, אם באמת הם מתכוונים רק לחלק קטן מדבריהם. יכולת של חיזבאללה לשגר טילים אנטי אוויריים לא רק שתגביל את פעולת כלי הטייס הישראליים, אלא גם תאפשר לחיזבאללה לקדם ולהגן על סוללות הטילים שלו שיפגיזו את שטחה של ישראל.

Print Friendly, PDF & Email