ביד אחת פוטין נתן טילי S-300 לאיראן, ביד שנייה הוא לקח אותם. הערכת המקורות הצבאיים של תיקדבקה: כמו בנושא של מוטות הדלק הגרעיניים, איראן תקבל את הטילים.

בלעדי ומיוחד למקורות תיקדבקה בוושינגטון ובמוסקבה: ההודעה המפתיעה הרוסית מיום ו' 28.12, כי מוסקבה איננה מתכוננת לספק את טילי הנ"מ המתקדמים S-300 לאיראן, למרות שמשלחת צבאית רוסית חתמה כבר על חוזה לאספקתם, ביום ג' 25.12, באה לאחר שהבית הלבן פנה בימים האחרונים אל נשיא רוסיה ולדמיר פוטין, והסב את תשומת לבו כי טילי ה-S-300 הרוסיים, מקבילים לטילים נגד טילים האמריקנים שוושינגטון מתכננת להציב בצ'כיה, ובפולין. הבית הלבן שאל, האם ארצות הברית יכולה להבין מהמהלך הרוסי בטהרן, כי מוסקבה איננה מתנגדת יותר להצבת הטילים האמריקנים במזרח אירופה. האמריקנים רמזו לכך, כי מאחר ורוסיה טוענת כל הזמן כי היא מספקת לאיראן, ולסוריה, רק נשק הגנתי, פירוש הדבר שטילים נגד טילים, דוגמת טילי ה-S-300, כמו הטילים האמריקנים שיוצבו במזרח אירופה, נכללים בהגדרה הרוסית של 'נשק הגנתי'. פוטין מציג את הטילים נגד טילים אמריקנים, כאיום אסטרטגי על רוסיה. נשיא רוסיה שהבין כי עסקת הטילים עם איראן, מטרפדת את כל המערכה הרוסית נגד הצבת הטילים האמריקנים, שהוא עמד בראשה, נתן ביום ה' 27.12, יומיים לאחר הפנייה האמריקנית אליו, את ההוראה לבטל את העסקה עם איראן.
אולם המומחים הצבאיים של תיקדבקה אומרים, כי ביטול עסקת ה-S-300, לא תמנע ממוסקבה לספק בקרוב חלופות של מערכות הגנה אחרות של טילים נגד טילים שיגנו על הכור הגרעיני בבושייר, שהרוסים בונים, ועל מתקנים גרעיניים אחרים איראנים. ישנם גם סיכויים רבים כי שלאחר שיחלוף זמן מה, ופוטין יימצא את הרקע הבינלאומי המתאים לכך, רוסיה תספק בסופו של דבר את טילי ה-S-300 לאיראן.
השלמת בניית הכור הגרעיני בבושייר, אספקת מוטות הדלק הגרעיניים הדרושים להפעלתו, (משלוח שני של מוטות דלק רוסיים כאלה הגיעו ביום ה' 27.12 לאיראן.) והפעלתו המלאה, היא מקור לגאווה לאומית ברוסיה, וכרטיס ביקור חשוב ויוקרתי של התעשייה הגרעינית והצבאית שלה. מוסקבה לא תרצה לעמוד תוך זמן קצר, אפילו עוד לפני השלמתו והפעלתו של הכור בבושייר, כי הוא יושמד על ידי התקפה ישראלית, כפי שהכור הגרעיני הצרפתי 'תמוז', הושמד על ידי חיל האוויר הישראלי ביוני 1981. זו תהייה פגיעה קשה מאוד לא רק באיראנים, אלא גם ברוסים. לכן צריך ואפשר להניח כי הרוסים יספקו לאיראנים את המערכות הדרושות להגנתו.
המקורות של תיקדבקה במוסקבה מציינים כי צריך לשים לב לנוסח ההודעה הרוסית האומרת, 'שהנושא של אספקת טילי ה-S-300, שהועלה על ידי התקשורת הבינלאומית, (מקורות תיקדבקה היו ראשונים שדיווחו על העסקה.) הוא לא על סדר היום, (הרוסי), הוא לא נשקל, ולא נדון כרגע עם הצד האיראני'.
לנשיא רוסיה פוטין לא הפריעה העבודה, כי מי שהעלה את הנושא הזה, היא לא התקשורת, אלא שר ההגנה האיראני מוסטפה נאג'ר, שאמר רק יומיים לפני כן, ביום ד' 26.12, בטהרן, כי מערכת הטילים S-300 תסופק לאיראן (על ידי רוסיה,) כתוצאה מהסכם חתום הקיים בין שתי המדינות. ציטוט המקור: The S-300 system, under a contract signed in the past with Russia, will be delivered to Iran. מועד המשלוחים, אמר נאג'ר, יפורסם מאוחר יותר.
המקורות של תיקדבקה מציינים כי יש כאן חזרה רוסית על פרשת מוטות הדלק הגרעיניים. בחוזים הגרעיניים שרוסיה חתמה עם איראן, היא התחייבה לספק את מוטות הדלק הגרעיניים. בפגישותיו ב-3 השנים האחרונות, כולל פגישות ושיחות בארבע עיניים עם נשיא ארצות הברית ג'ורג בוש, פוטין התחייב אישית כי אין לו שום כוונה לקיים את החתימה הרוסית, ולספק את מוטות הדלק.
רק לפני חודשיים, ב-18.10, אמר פוטין, לראש הממשלה אהוד אולמרט, שביקר אותו בקרמלין, כי הוא מתחייב לא לספק את מוטות הדלק הגרעיניים. עתה, בסוף דצמבר, נמצאים כבר שני המשלוחים הראשונים של מוטות הדלק הגרעיני באיראן.
אותו תהליך של הטעייה ודיסאניפורמציה רוסית, שיימשך חודשים ואולי אף שנים, יתבצע עתה גם לגבי טילי ה-S-300.
כמו שלפוטין אין בעיה לבטל, על מה שהמשלחת הצבאית הרוסית חתמה ביום ג' 25.12 בטהרן, כך לו תהייה לו כל בעיה לבטל את ההודעה שפורסמה ביום ו' 29.12, ואשר שמה דגש על 3 המילים "at the moment , כלומר, זו היא העמדה הרוסית 'כרגע', והיא יכולה גם כל רגע להשתנות.

Print Friendly, PDF & Email