ביום ד` בצהרים הודיעה סוכנות הידיעות הסורית כי גנרל ראזי כנעאן, שר הפנים התאבד. התאבדותו של כנעאן היא רעידת אדמה סורית ומזרח תיכונית, והיא קשורה עם החקירה שהאו"ם מנהל בדבר רצח ראש ממשלת לבנון לשעבר ראפיק חארירי, ואשר כמה ממסקנותיה אשר תתפרסמנה ב-21.10, מצביעות עליו כמעורב בפרשה. חוגים רחבים בביירות, סבורים כי המדובר אינו בהתאבדות אלא בחיסול. חוגים אלה מבססים את טענתם על כך כי הגנרל ראזי כנעאן אף פעם לא נשאר לבדו ללא עוזריו ושומרי ראשו, בייחוד כאשר היה בלשכתו. בביירות מובע חשש גדול, כי אם המדובר בתחילתו של גל חיסולים בדמשק, מה יהיה המשכו? ומתי הוא יתפשט ללבנון?

בלילה הגיב הנשיא ג`ורג בוש על המצב בסוריה ועל הפרסום הקרוב של דו"ח האו"ם בנושא רצח חארירי. בוש אמר: `אינני רוצה להביע דעה מוקדמת על הדו"ח של מטלב מליס העומד להתפרסם.` `זה דבר אחד לדרוש מסוריה לפנות את צבאה ואת כל גופי המודיעין שלה מלבנון, אבל עתה העולם דורש מסוריה לכבד את הדמוקרטיה בלבנון.` `אנו מצפים,` אמר הנשיא כי `סוריה תעשה ככל יכולתה להפסיק את המשלוח של מתאבדים ורוצחים לתוך עיראק, וכי היא תהייה שכנה טובה של עיראק.` הנשיא דיבר גם על מעורבותה של סוריה בסכסוך הישראלי-פלסטיני, ואמר: `אנו גם מצפים כי סוריה תפסיק להסית רוצחים ברשות הפלסטינית,` רמז לתמיכת דמשק בחמס ובג`יהאד האיסלמי. קודם לכן דיווחנו.
רדיו לבנון החל לשדר ראיון שהקליט ביום ג` 11.10, עם שר הפנים הסורי ראזי כנעאן, ובו אומר כנעאן כי כל האשמות לגבי מעשיה של סוריה בלבנון הן לא נכונות, ודמשק תמיד` שמרה והגנה על האינטרסים של לבנון. בסוף הראיון אומר כנעאן: `דברים אלה שאני אומר לכם היא ההצהרה האחרונה שאני מוסר.` מכך ברור כי ההחלטה להתאבד גמלה בלבו עוד בטרם הראיון הוקלט. מיוחד ובלעדי למקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה: הראיון יינתן, כאשר ברקע, ביקר בתחילת השבוע בערב הסעודית ריפעת אסד, כאורח בית המלוכה הסעודי. כדי להדגיש את חשיבות הביקור והאורח, שוכן ריפעת בבית הארחה המלכותי בריאד, כאורחו של עבדאללה מלך סעודיה. למקורות תיקדבקה נודע, כי בזמן שהותו של ריפעת בריאד הגיע לשם גם סגן הנשיא הסורי פארוק-א-שרע, אולם הסעודים לא הצליחו להפגיש בין השניים. ריפעת ניסה לקדם רעיון לפיו הוא יחזור לדמשק, כדי להציל את בשאר אסד הצעיר, יארגן לו מחדש את מערכות השלטון והמודיעין, ויסדיר את יחסי וושינגטון דמשק. עוד מוסרים המקורות שלנו, כי ריפעת הציע להקים כוח משקיפים בינ-ערבי שיוצב על גבולה של סוריה עם עיראק, והוא ייפקח על המתרחש באזור הגבול, כולל הפעולות למניעת המעבר של לוחמי גרילה מסוריה לעיראק ובחזרה.

Print Friendly, PDF & Email