ביום ד', ישראל שלקחה לה חופשת בחירות, חוזרת למציאות המזה"ת כאשר הנשיא טראמפ החליט להישאר בסוריה

בחודש האחרון לקחה ישראל לעצמה חופש מהמזרח התיכון ושקעה במערכת הבחירות שלה כאילו שום דבר אינו מתרחש מסביב. למרות שמערכת הבחירות הראתה לבוחר הישראלי ההולך, ביום שלישי 9 באפריל להצביע ולבחור מי ינהיג אותו בעתיד, את פרצופה המכוער והמלוכלך של הפוליטיקה הישראלית, הייתה זו חוויה מרעננת ובריאה.
מדינה מזרח תיכוניות שלמה המסוגלת להתנתק מבעיותיה ועוד יותר מהסכנות הביטחוניות האופפות אותה למשך תקופה כה ארוכה, מבלי להזכיר אותן במילה אחת במערכת הבחירות, זו בהחלט תופעה לא שכיחה במחוזותינו.

אבל ביום רביעי 10 באפריל, כאשר כבר יהיה ברור סופית מי ניצח ומי הפסיד, ובידי מי ניתן השלטון במדינת ישראל נצטרך לחזור למציאות.
בחודש האחרון, ובייחוד בשבוע האחרון, התחוללות במדינות שמסביבנו לפחות 4 שינויים אסטרטגיים מדיניים וצבאיים דרמטיים מרחיקי לכת.

1.כשם שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הפתיע אותנו בתחילת השנה (בינואר) והודיע שהוא מוציא את הכוחות האמריקנים מסוריה, כך בשבועיים האחרונים לאחר שהודיע על ההכרה בריבונות ישראל על הגולן הוא הפתיע שוב והחליט כי הכוחות האמריקנים נשארים בסוריה.
זו היא בהחלט החלטה דרמטית ביותר המשנה את מעמדה האסטרטגי והצבאי של ישראל באזור.
בעוד שבחודש ינואר היה נראה כי ישראל נדחקת הצידה מבמת האירועים המזרח התיכוניים, הרי שבשבוע הראשון של חודש אפריל היא הוצבה במרכזה מחדש.

2. טהרן, ובוודאי שלא הגנרל קאסם סוליימני, ששמו אפילו לא עלה במערכת הבחירות, לא יעברו בשתיקה על הכרזתו של טראמפ ומייק פומפיו, כי משמרות המהפכה האיראניים הם ארגון טרור.
ולכל מי שהתלוננו כי טראמפ מתערב בבחירות בישראל לטובתו של ראש הממשלה ומנהיג 'הליכוד' בנימין נתניהו, אין אפילו שמץ של מושג עוד לפני איזה אירועים הם עומדים כתוצאה מהכרזה אמריקנית זו.
מלבד מופעי הבחירות, יכלו חדי עין להבחין כבר בשבוע האחרון בהיערכות שונה של כוחות צה"ל בישראל באזורי חוף הים התיכון ובצפון, ובהיערכות שונה של הכוחות האמריקנים הנמצאים בישראל.

3. למרות שמלחמת האזרחים בסוריה, מלבד כיסים בודדים ואזור אידליב בצפון המדינה, הסתיימה, ההתמודדות הצבאית בין ארצות הברית ואיראן בסוריה ובמערב עיראק רק מתחילה.
באורח מפתיע נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עדיין עוד לא הסתגל למצב החדש הזה, או אולי עדיין לא החליט כיצד הוא יפעל במצב החדש הזה. את זה גילה ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו שהגיע למוסקבה ב-4 לאפריל, לקבל במשרד ההגנה הרוסי את שרידי חפציו של חייל צה"ל זכירה באומל.
ברור שעל נתניהו יהיה לצאת מאוד בקרוב עוד פעם למוסקבה, כדי להגיע לסיכומים עם פוטין, וזאת עוד לפני שמי שלא יבחר להרכיב את הממשלה החדשה יצליח בכך ויוכל להיכנס למשרד ראש הממשלה בירושלים, מהלך שיכול לקחת לפחות מספר שבועות אם לא חודשים.

4. המרחק בין ירושלים לטריפולי בירת לוב, היכן שמתפתחת במזרח התיכון מלחמה חדשה הוא למעלה מ-2,000 ק"מ. ישראל איננה מעורבת במלחמה זו.
אבל אין זאת אומרת שמלחמה זו אינה יכולה להשפיע על מעמדה ומצבה.
הטובות שבידידותיה הערביות של ישראל מעורבות במלחמה זו. מלך סעודיה סאלמן, נשיא מצרים פאתח אל סיסי, ושליט איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE שייח' מוחמד בין זיאד, החליטו להתייצב במלחמה זו לצידו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התומך בצבאו של הגנרל הלובי חאליפה חאפטר המנסה לכבוש את טריפולי.  
אם הקואליציה הרוסית-הערבית הזו תשתלט על החוף הים התיכוני של לוב, תהייה לכך השפעה רבה על מה שעתיד להתרחש בקרוב ברצועת עזה. על כך תעיד ההודעה של החמאס מיום ג' 9 באפריל בו הארגון גינה את ארצות הברית על הכרזת משמרות המהפכה האיראנים כארגון טרור, וכי הוא מתייצב מאחורי איראן.

פרטים בלעדיים על התרחשויות אלה פלוס ניתוח תוצאות הבחירות הכלליות בישראל יתפרסמו, ביום שישי 12.4 בגיליון החדש מס' 843 של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW.
הקישו כאן לחתום על השבועון ( היוצא בשפה האנגלית.)   

Print Friendly, PDF & Email